forum

Osu na laptopie, oraz problem ze spinowaniem.

posted
Total Posts
18
Topic Starter
Haxo
Czy na klawiaturze w laptopie idzie wyćwiczyć się takie już na prawdę szybkie wciskanie klawiszy ? Bo już trochę play counta mam, jeśli chodzi o celność to jest w porządku, ale przyjdzie jakiś stream to nie pozostaje mi nic jak randomowe bicie ZX, co udaję się rzadko na takich akcjach. No i jest też kwestia że klawiatura na laptopie od dość mocnego uderzania w nią, może po prostu się uszkodzić - pomijając jednak to : Czy na laptopie mogę się wybić dalej niż to co mam. Bo Insane'y w większości już daję radę, tylko jak przyjdzie mi grać McDonalda, który jest mega łatwy ogólnie, to mi on akurat sprawia problemy, bo nie mogę odpowiednio szybko wcisnąć obu klawiszy.

Mam też drugie pytanie, trochę z innej półki, ale oszczędzi to założenia nowego tematu.

Jak nie zgubić się na spinowaniu. Bo już się pogodziłem z marnym kręceniem, ale najgorsze jest to że po spinie tak jakby zmieniam trochę ustawienie ręki i momentalnie tracę po nim combo, jak nie ma przerwy. Gram normalnie na klawiaturze, ale jak jest spin to klikam w myszkę i spinuję - nie wiem czemu tak jest - przyzwyczajenie. Gdy próbuję z wciśniętym klawiszem to wtedy raczej wygląda na machanie myszką, niż kręcenie. Wiem że to pewnie przez to że jak wciskam (dość mocno) klawisz od myszki i oddziałuje na to jakąś siłą, to jednocześnie zwalniam szybkość ręki. Kwestia jest też tego że po spinach i tylko po nich masakrycznie boli mnie ręka i to też powoduję że zaraz zgubię combo bo zabraknie energii na jakimś jumpie ;c Teraz i tak spinuję tak by było tylko clear i przygotowuję się do dalszego grania, ale to dużo nie pomaga. np. jest taka dość znana mapka One Ok Rock i w filmie są sceny ze Sword Art Online. To tam są 2 długie spiny i tylko dzięki nim mam 98,50%, ale oczywiście ze zwalonym combo, przez spiny co powodują że po spinach odpada mi ręka.
Tidek
Laptop, netbook czy PC, obojętne, jak działa powyżej 120fps to nie będzie żadnej różnicy, a klawiatura w przenośnych komputerach jest nawet dobra, bo klawisze są bardzo czułe i pomagają w osiąganiu dobrego acc (oczywiście do blackwidowów i innego ścierwa na PC nie ma co porównywać).

Spiny - rób małe kółka, nie zgubisz wtedy kursora.
AmaiHachimitsu
Podstawą jest nauczenie się wciskania klawy z jak najmniejszą siłą, popracuj nad tym. Generalizowanie, że klawy w laptopach są dobre jest błędem, jest tak jak ze zwykłymi klawami - jedne lepsze, inne gorsze. Czułość to nie wszystko w klawiaturze.

Spiny - Sporo osób ma zwyczaj wciskania LPM, wymaga treningu odzwyczajenie się. No i oczywiście wyłącz klawisze myszy w opcjach gry lub bezpośrednio klawiszem F10. Wtedy możesz mieć wciśnięte klawisze myszy non-stop i nie musisz się przejmować resztą i pozwala Ci to złapać mysz w należyty sposób.

sposób kręcenia - małe kółka, zależnie od wielu czynników 1-3 cm od samego środka, pomagają w tym odpowiednie elementy w skinie.

technika - Dla osób praworęcznych kręcenie w lewą stronę jest bardziej naturalne, ale nie musisz się aż tak bardzo przejmować. podczas kręcenia ciężar przenoś na "poduchę" Twojej dłoni (na wysokości gdzieś między nadgarstkiem a śródręczem), tylko nie dociskaj myszy w dół, wyluzuj, możesz nawet delikatnie podnieść palcami mysz by zmniejszyć tarcie. to jest technika ogólna, dziwne kształty myszy mogą wymagać innej

I przy okazji, święte zasady ustawienia myszy pod osu!
czułość domyślna zarówno w windowsie (6/10) jak i w osu! (1.0) przy czym wyłączona "precyzja wskaźnika" w windowsie. Nie zrażaj się tylko się przyzwyczaj.
Jeśli chcesz zwiększyć czułość użyj do tego rozdzielczości osu! albo DPI myszy, jeśli masz możliwość jego zmiany.
Topic Starter
Haxo
A czy myszka ma wg. jakieś znaczenie ? Bo po prawdzie nigdy nie miałem dobrej myszki, zawsze mi wystarczały najtańsze myszki za 10-15 zł. - czy jakbym kupił chociaż odrobinę lepszą, to mógłbym odczuć że lepiej i wygodniej się spinuje i ogólnie gra ?
Tidek
Pomiędzy myszką za 10-20zl a A4techem za 60-70zl jest duża różnica w grze, ale róznica pomiędzy takim A4techem a np. Razerem za 200zł dużej różnicy już nie odczujesz.
Czyli sam możesz wywnioskować na czym można grać dobrze, nie wydając dużo kasy (dobra podkładka też pomaga, najtańsza z tych lepszych to chyba steelseries QCK mini).
AmaiHachimitsu
Zanim się zaczniesz bawić ze sprzętem to najpierw zrozum tę grę i poćwicz jeszcze. Dopiero na wyższych poziomach rozgrywki różnica sprzętowa ma spore znaczenie. Na razie popracuj nad swoją techniką, bo nieważne jaką myszką grasz, spinnery powinieneś normalnie robić i sama gra też nie powinna być kaleczona.
r0ck
Chciałbym jeszcze dodać, a raczej powtórzyć ważną rzecz dotyczącą spinnerów.
Ja kiedyś jeszcze miałem taką "rozkimnę" jak to możliwe, że niektórzy robią takie małe kółka na spinnerach tak szybko i twierdziłem, że to możliwe tylko na tabletach. Oczywiście byłem w błędzie, bo chodziło o "precyzję wskaźnika" (wyłącza się ją w panelu sterowania i ustawieniach myszy). Przy włączonej tejże opcji, kursor przyspiesza podczas ruchu, na spinnerach ten ruch jest szybki więc kursor latał mi po całym polu gry (co skutkowało tak jak u Ciebie gubieniem go). Natomiast gdy się tą opcję wyłączy można spokojnie robić kursorem szybkie, małe kółka. I raczej nie da się go wtedy zgubić.
Jeszcze dochodzi do tego fakt, że granie z włączoną precyzją jest głupotą, ponieważ nie można dokładnie przewidzieć gdzie znajdzie się twój kursor po ruchu muszką.
Myślę, że po tylu PC już to wiesz, ale wolałem napisać, bo to dość ważna rzecz.

Co do wciskania przycisku myszy podczas kręcenia, to mam tak samo. I kręci mi się tak szybciej niż bez klikania. Tylko, że ja dodatkowo jeszcze trzymam X (V w moim wypadku) ponieważ gram na wyłączonych klawiszach myszy.
DeletedUser_613592
z
Tidek
Przeżyją bez problemu, szybsze streamy = niżej podnosisz palce = słabiej uderzasz w klawisze
Topic Starter
Haxo

AmaiHachimitsu wrote:

I przy okazji, święte zasady ustawienia myszy pod osu!
czułość domyślna zarówno w windowsie (6/10) jak i w osu! (1.0) przy czym wyłączona "precyzja wskaźnika" w windowsie. Nie zrażaj się tylko się przyzwyczaj.
Jeśli chcesz zwiększyć czułość użyj do tego rozdzielczości osu! albo DPI myszy, jeśli masz możliwość jego zmiany.

zrobiłem tak - wyłączyłem precyzje wskaźnika, co mi mocno pomogło w kwestii nie gubienia kursora itd.

Martwi mnie tylko to na początku co napisałeś, bo jak w Windowsie mam czułość na 6/10 to gra mi się okropnie wolno, 7/10 jest lepiej - kwestia tylko leży w tym że napisałeś że to takie święte zasady, ale czy na pewno jak ustawie czułość na większą to coś się stanie ? Nie mam możliwości zmiany DPI myszy :(
Marcin
Wiec albo cierp, albo kup lepsza myszke - z tego co wiem podkrecanie czułości powoduje gubienie pikseli (idk, i tak kiedys ustawialem 2,6x osu! i 9/11 i dobrze sie gralo)
Ale to byla myszka za 5 zł, majac nową z 3600 dpi gram na 1,0x i 6/11 :3
Topic Starter
Haxo
lepsza myszka to podstawa, wiem - mam jednak nadzieje że to kwestia przyzwyczajenia, a z cierpliwością raczej nie ma u mnie problemów.

Mimo wszystko teraz na pewno gram że tak powiem trochę mniej chaotycznie i że tak powiem bardziej systematycznie.
AmaiHachimitsu
Nadal możesz zmienić rozdzielczość osu! na mniejszą, to spowoduje szybsze przemieszczanie się kursora.

Albo się przyzwyczaj. Wiadomym jest, że takie szczegóły zaczynają mieć większe znaczenie dopiero na wyższym poziomie rozgrywki, więc niby teraz to nie robi Ci różnicy, ale jeśli chcesz osiągnąć coś więcej jako gracz to polecam ustawienia, które ja podałem.
Topic Starter
Haxo
ten "wyższy poziom rozgrywki" to przecież nie hardy, a problem leżał nawet z nimi, zbyt mała rozdzielczość to mi się wydaję równorzędne z hardrockiem, gram na 1024x768 i teraz z tymi ustawieniami, które mi podałeś nie mam problemu z gubieniem kursora po spinowaniu (oczywiście same spiny są do poprawy) i za to mogę ładnie podziękować.

Zapytam tak po drodze, od kiedy zaczyna się ten "wyższy poziom" gdzie jedynie konfiguracja sprzętowa zapewnia sukcesywne przechodzenia map ?
Marcin
Jezeli rozumiemy konfiguracja sprzętowa, jako jakiś a4tech z media markt, i klawiatura lepsza gumowa (ofc. nie mówie o mechanicznych aka blackwidow za 300 zł), to najlepiej sie teraz zaopatrz, bo potem bedziesz musial sie na nowo przyzwyczaić do nowej predkości / sterowania / itd.

Jako tako na KAZDYM sprzęcie sie da grać na wysokim poziomie, jednakże na takiej myszce trzeba sie dluzej uczyć, niż na tablecie. To samo co do klawiatury mechanicznej a gumowej - jednym jest łatwiej, drugim gorzej grać na mechaniku, jednakże wiekszość (wszyscy?) osób z wysokich ranków ich używają, bo to im UŁATWIA granie.
r0ck

HaxoP wrote:

Zapytam tak po drodze, od kiedy zaczyna się ten "wyższy poziom" gdzie jedynie konfiguracja sprzętowa zapewnia sukcesywne przechodzenia map ?
Raczej niema takiego "poziomu".
Ja gram na myszce (+klawa NIEmechaniczna) i jakoś sobie radzę. I nigdy nie myślałem failując jakąś mapę, że "gdybym miał tablet to na pewno by mi się udało".
Lepszy sprzęt jest jedynie ułatwieniem, a w większości liczy się tylko skill. Ewentualnie takim "poziomem" mógłbym nazwać top 5-10 najlepszy graczy, gdzie wbicie się bez tabletu i klawiatury mechanicznej byłoby czymś naprawdę ciężkim :D.
Topic Starter
Haxo
No więc ok. Póki co gram mocno przeciętnie. Nie mam zamiaru bawić się w kupowanie sprzętu pod osu, póki nie gram przynajmniej dobrze. Pytam tak bo może kiedyś jednak będzie mi szło lepiej i można byłoby zmaksymalizować swoje osiągnięcia.
itsnothannahowo
Mam pytanie, gram w osu od jakiegoś długiego czasu a co jakiś czas mnie wyrzuca jak wybieram jakąś mapę, wiecie może dlaczego?
Please sign in to reply.

New reply