forum

Tablet Vásárlási Tanácsok v2

posted
Total Posts
14
Topic Starter
-Rik-
TABLET VÁSÁRLÁSI TANÁCSOK v2
(2018 vége, 2019 eleje), UPDATED: 2019.08.01



Előszó:

[ Another ] még 3 éve csinált egy, az akkori viszonyokhoz teljesen jó útmutatót azoknak akik életük első tabletét szeretnék megvenni illetve gondolkoznak rajta hogy vegyenek-e egyáltalán.

Az utóbbi kérdésre nem változott a válasz, ha nem tudjátok hogy váltsatok vagy sem akkor olvassátok el az eredeti postot.
Viszont jó pár tabletet amit régen lehetett venni már vagy nem gyártanak, vagy van jobb és újabb alternatívája.

Mivel mostanában egyre több helyen találkozok a "milyen tabletet vegyek ha venni akarok" kérdéssel, gondoltam csinálok egy up-to-date listát a jelen pillanatban piacon lévő, híresebb márkák osu!-hoz tervezett vagy ahhoz is jól használható tabjairól.

Amelyiket már használtam vagy van róla véleményem ahhoz írok egy pár szót, egyébként pedig linkelek youtube review-t.

A lista tartalma röviden:

Wacom: CTL-490-t leszámítva jó, Huion: kicsit gyengébb mint a Wacom vagy az XP-Pen de minőségi, XP-Pen: jó, Gaomon: nem rossz.

GENIUS-T ÉS HASONLÓ "OLCSÓ" SZEMETET SEMMIKÉPP NE VEGYÉL


Nem kell félni a külföldről rendeléstől, ezek a cégek nem vernek át.




A lista márkák, azon belül típusok szerint (a sorrend nem minőség, hanem elterjedtség szerinti):


1. Wacom


Aki már játszik egy ideje a játékkal az valószínűleg találkozott ezzel a márkával vagy videóban, vagy hallott róla ismerősöktől, stb.

Wacom rajztáblákat a játék létezésének elejétől fogva használnak, a jelenlegi top playerek 90%-a is Wacommal játszik, habár abszolút nem erre vannak kitalálva.

Osu!-hoz ajánlott típusok:

  • CTL-480 / CTH-480 (más néven Intuos) :
    Vitathatatlanul az egyik ha nem a legjobb tablet osu!-hoz, nagyon személyre szabható a működése (könnyű area állítás, sok féle driver), nagyon alacsony
    - bizonyos driverekkel pedig - 0 input laggal rendelkezik.
    A tolla nem elemes, gumírozott ezért nehezebben csúszik ki az ember kezéből.

    Személyes értékelés : 9/10

    Hátránya hogy már nem gyártják, ezért aki úgy dönt hogy mindenképp szeretne egyet annak sok sikert kívánok megfizethetően találni egyet tollal együtt (Wacomnál mindig ugyan annyiba kerül mint maga a tablet) ami működik.
  • CTL-472 :
    Egy relatívan új Wacom típus, a régi 470 és 471 felújított verziója. Jelenleg én is ilyet használok, a Hawku által készített driverrel ugyan olyan inputja van mint a 480-nak, ugyanúgy könnyen beállítható.
    A tolla szintén nem elemes, viszont nem is gumírozott ezért nehezebb kicsit jó fogást találni rajta.

    Személyes értékelés: 8/10

    Megfizethető, Magyarországon körülbelül 15.000 forintért kapható, viszont hajlamosak kifogyni belőle a boltok ezért a külföldi rendelést ajánlom.
  • CTL-490 (avagy az újabb 480, Intuos) :
    Néhány éve kapható, ez a felújított 480 akar lenni.

    Volt balszerencsém kipróbálni, nem tudom ajánlani senkinek aki komolyabban szeretne játszani. Első tabletnak sem ajánlanám az ára miatt, idővel pedig kénytelen lenne az ember olyanra cserélni ami jobban teljesít.

    Az inputja a hivatalos meghajtóval szörnyű, sokat késik. Ha hoverelni szeretne az ember akkor ezt a tabletet rögtön felejtse el, Hawku driverével sem lehet eltünteni belőle a latencyt teljesen, ami alacsonyabb szinten nem gond, de nem véletlenül nem használja senki sem a felső ezerben (aleho volt a kivétel, de nem egyszer lehetett hallani tőle is hogy nem egy jó játékélmény 490-et használni).

    Személyes értékelés : 5/10

    Az ára sem túl baráti, 28.000 forint körül mozog a lista írásának idején. Összességében, kérlek kerüljétek el ezt a tabletet ha játszani szeretnétek, rajzra biztosan sokkal alkalmasabb.


2. Huion


Hasonló helyzetben van osu! terén mint a Wacom, viszont ők nem rég elkezdték figyelembe venni az osusok igényeit is a Wacommal ellentétben akik csak a művészeknek gyártják a tableteiket.

Osu!-hoz ajánlott típusok:

  • H420 :
    Ez a tablet is kapható volt az előző lista készítésekor, mai napig gyártják és használják. A hivatalos Osu! tablet is egy H420, egy rányomott osu logoval.
    Soha nem próbáltam, de jó páran használják ezt is. Mások tapasztalatából sokat hallom hogy nagyon érezhetően késik, a tolla elemes ezért könnyebben meghibásodik és ugye cserélni is kell folyton.

    Összességében inkább ajánlanám hogy vegyetek egy Wacom vagy XP PEN tabletet, jobb minőségűek szinte minden tekintetben.

    CirclePeople review:



    Magyar oldalon nem találtam egyet sem, a hivatalos oldalukon 8.600 forintnak megfelelő értékben kapható.
  • H430P :
    Néhány hónapja kapható, kifejezetten Osu!-hoz tervezett tablet. A H420 "utóda".
    A tolla nem elemes, ami egy nagy pozitívum az előző verziójához képest.

    Kachulu review-ja:


    Hivatalos oldalán $33.99, azaz 9.700 forint. Azt a $4-t több mint valószínű hogy megéri rákölteni, ha Huion-t akarnátok venni akkor ezt ajánlom a H420 helyett.


3. XP-PEN
https://www.xp-pen.com/


Újabb márka, 2-3 éve kezdett elterjedni, az ő célközönségük pedig kifejezetten az osu! közösség, nem mellékesen persze gyártanak feltörekvő művészeknek is rajztáblákat . Egyelőre kevesebben játszanak vele mint a fenti 2 márka közül bármelyikkel, de mostanság egyre többen állnak át egérről vagy régebbi tabletről XP PEN-re.

Osu!-hoz ajánlott típusok:

  • G430 / G430S :

    2 fajtája kapható, a régebbi fehér (G430) és az újabb fekete (G430S). Rövid ideig használtam az újabbat, határozottan más érzés játszani vele mint egy Wacommal, amihez én nem tudtam hozzászokni. Az inputja jó, nem késik, a tolla a Wacom CTL-472-éhez hasonlítható.

    A hivatalos meghajtója nem a legjobb, pontosan átvinni Wacomról XP-Pen-re kifejezetten nehéz feladat, de kompatibilis Hawku driverével (amit még mindig mindenkinek ajánlok hogy legalább egyszer próbálja ki) amiben egy kattintással megoldható.

    Személyes értékelés: 7/10

    All in all, egy jó tablet, kevés pénzért.
    Hivatalos oldalán $23, azaz 6.800 forint.


  • G640:
    Már körülbelül 2 éve piacon van, a Wacom CTL 480 legnagyobb riválisa.

    Az inputja nagyon jó, nincs benne érezhető késleltetés, dupla akkora frekvencián működik mint akármelyik másik tablet alapjáraton (250Hz). A driverje ugyan az mint a másik XP PEN tableteknek, tehát inkább Hawkuét használjátok ha ilyet vesztek, én is ezt teszem.

    Ha nem szeretnétek több mint 20.000 forintot költeni egy használt Wacom tabletra akkor mindenképp ezt vegyétek.

    Tokaku review-ja:


    Személyes értékelés: 9/10 (ha gumírozott lenne a tolla akkor szolid 10/10 lenne)


    [list=3:1337]G640S (Edit 2019.08.01) :
    A legújabb XP-PEN tablet, teljesen különbözik kinézetre a G430-aktól és a másik G640-től, a hardwere is kicsit másképp működik.

    Miután használtam néhány hónapig, azt kell mondjam csalódtam.
    A tablet legjobb része a toll, ami a legjobb amit eddig valaha használtam.
    Maga a tablet viszont igen gyengén teljesít osuban. Látszik hogy ezt egyaránt Osu! játékosoknak és rajzolóknak tervezték, épp ezért nem az igazi egyikben sem.

    A delaye nem olyan szörnyű, viszont zavaró. Ami sokkal rosszabb benne viszont az általam "pen drift"-nek keresztelt jelenség, ami azt jelenti hogy hiába állítod meg valahol a kurzort, az még egy kicsit folytatja tovább az útját ami nagyon össze tudja zavarni az embert.

    Tokaku review-ja:


    Személyes értékelés: 6/10 , lenne rossz tablet ha lehetne valamit kezdeni a kényszerített smoothing-al és a drifttel.

    Az ára is kicsit magasabb mint a többi XP-Pen tableté, de még a megfizethető kategóriában van, a hivatalos oldalán $49.99, azaz durván 15.000 forint.

    Ha XP-PEN-t szeretnétek venni csak akkor ajánlanám ha legalább annyit rajzoltok mint amennyit Osu-ztok és nem terveztek nagyon magas szinten játszani a játékkal.

4. VEIKK


  • S640

    Új márka, az G640-re egy alternatíva, $24-ért. Őszintén, én inkább maradnék az XP PEN mellett, de kinek mi.

    HaHaBear review-ja:


5. Gaomon


[list=1]S56K
Nagyon kevesen használnak Gaomon tabletet Osu!-ra, másik fajta Gaomont nem is láttam senkinél.
Ismert játékosok közül ThePoon használ ilyet.
Nagyon nagy aktív areával rendelkezik, nagyobb mint a legtöbb másik tábla. A tolla sajnos elemes és nem a legjobb minőségű, ajánlott venni hozzá egy Huion tölthető tollat mivel működik vele.

Rafis review-ja:


Amazonon 31.99 euróba kerül, azaz körülbelül 10.000 forintba. Találhattok olcsóbbat is ha jó napon nézitek, a Huion tollal együtt 10.000-15.000 forintért beszerezhető.
(Köszönet Gamanoidnak a kiegészítésért)
6. Genius, egyéb hasonló kategóriájú tabletek


Végső és legutolsó sorban a Genius. Minden tablet legalja, akkor sem tudom ajánlani ha csak rajzolni szeretnétek. A legolcsóbb fajta 8.500 forint, de még ezt a kevés pénzt sem éri meg. Az inputja rossz, késik, pontatlan, a tolla elemes. Nagyon sok negatívat és kevés vagy semmi pozitívat nem lehet elmondani a Genius tabletekről és az egyéb gyenge minőségű digitalizáló táblákról.

Kérlek Titeket, inkább vegyétek meg a legolcsóbb XP-Pen-t mert ugyan annyiba kerül és mérföldekkel jobb.


Végszó:


Hogyha találtatok valahol egy nektek tetsző tabletet viszont nem szerepel a listán akkor valószínűleg NEM ajánlott Osu!-hoz.
Viszont ha valamit szerintetek kihagytam akkor nyugodtan szóljatok és hozzáírom / kijavítom.

A postban említett driver (kompatibilitási listát figyelni): https://github.com/Devocub/TabletDriver
Nem részletezem a telepítést, le van írva angolul.

Hát, ez kicsit hosszabb lett mint gondoltam.
Köszönöm hogy elolvastad a postot, remélem tudtam valamennyit segíteni abban hogy mire költsd el a pénzed ha nagyon szeretnél karikákat kattintani.
Krimeth
NAGYON JÓÓÓ
[-Icvisitore-]
A CTL-490-hez pár szó... Ha teheted, akkor valóban érdemes kerülni, de ha olyan szerencsétlenül jártál mint én, és beruháztál rá tudás hiányában, akkor sincs minden veszve. Hawku driverrel, drageleve teljes mértékben használható, ebből is látszik hogy az alap Wacom driverrel van a probléma, nem magával a tablettel. Tehát ha csak erre van lehetőséged ne szomorodj el, megoldható a dolog.
MagryX
Sokat segitett.
csongor1215

[-Icvisitore-] wrote:

A CTL-490-hez pár szó... Ha teheted, akkor valóban érdemes kerülni, de ha olyan szerencsétlenül jártál mint én, és beruháztál rá tudás hiányában, akkor sincs minden veszve. Hawku driverrel, drageleve teljes mértékben használható, ebből is látszik hogy az alap Wacom driverrel van a probléma, nem magával a tablettel. Tehát ha csak erre van lehetőséged ne szomorodj el, megoldható a dolog.
Az is megoldás lehet, ha a toll hegyét leragasztod celluxszal.
MXHARCOS
Akkor a Veikk S640 jó? Mert tabletet szeretnék venni kb 7-10k-ért mert nem akarok sokat költeni az osura.
Topic Starter
-Rik-
Elméletileg a Veikk is jó, de tapasztalatból inkább valamelyik XP PEN tabletet ajánlanám, G430S vagy G640, 10-15k körül kapsz egyet és életed végéig megleszel vele ha nem ütöd ököllel vagy állítasz bele kést (Shadi wink wink)
adx
Gaomon S620-t nézegettem, sok youtuber ajánlja, és elvileg jobb a tolla mint a Huion-nak meg az XP-Pen-nek, és támogatja a szuperior hawku drivereket.
30 EUR itt: https://www.aliexpress.com/item/32986179151.html
csongor1215

csongor1215 wrote:

[-Icvisitore-] wrote:

A CTL-490-hez pár szó... Ha teheted, akkor valóban érdemes kerülni, de ha olyan szerencsétlenül jártál mint én, és beruháztál rá tudás hiányában, akkor sincs minden veszve. Hawku driverrel, drageleve teljes mértékben használható, ebből is látszik hogy az alap Wacom driverrel van a probléma, nem magával a tablettel. Tehát ha csak erre van lehetőséged ne szomorodj el, megoldható a dolog.
Az is megoldás lehet, ha a toll hegyét leragasztod celluxszal.


Mégsem megoldás... legalábbis nem teljesen, mert valamennyire csökkenti az input lagot, de nem tünteti el teljesen.
szajlensze
Sziasztok! Tudom, hogy ez a poszt már elég régi, de ha valaki xp pen tabletet szeretne venni, akkor emagon megtalálja 13.900 forintért... Szerintem, egy ilyen minőségű tablet ennyit megér, én is most rendeltem meg UwU.

ui: Bocsi a helyes írásért, két napja nem aludtam
Topic Starter
-Rik-

szajlensze wrote:

Sziasztok! Tudom, hogy ez a poszt már elég régi, de ha valaki xp pen tabletet szeretne venni, akkor emagon megtalálja 13.900 forintért... Szerintem, egy ilyen minőségű tablet ennyit megér, én is most rendeltem meg UwU.

ui: Bocsi a helyes írásért, két napja nem aludtam
Nem régi ez még annyira, legalábbis tudtommal nincs benne outdated információ.
Rpifanboi
Sziaszok!
CTL-472-höz hol lehet kapni póthegyet? akárhogy keresgéltem az interneten nem találtam sajnos :( (magyar boltból szeretnék venni)
Topic Starter
-Rik-

Rpifanboi wrote:

Sziaszok!
CTL-472-höz hol lehet kapni póthegyet? akárhogy keresgéltem az interneten nem találtam sajnos :( (magyar boltból szeretnék venni)
Ezek bele kéne hogy menjenek a tollba, úgy mint a többi is amit ezen az oldalon árulnak.
aPinkii
Nekem Wacom van és nagyon jó.^^
Please sign in to reply.

New reply