forum

2 Tablet Arasındaki Fark?

posted
Total Posts
10
Topic Starter
miakita
Arkadaşlar One by Wacom CTL-472 ya da CTL-672 alıcam ikisinin arasındaki fark sadece büyüklük ve para. Büyüklük vb. etkenlerin oynanışa çok bir etkisi olur mu ? Normalde CTL-672 almak istiyordum fakat insanlar genellikle CTL-472 önerdiği için bir tık arada kaldım diyebilirim. Bu tabletlerden daha kullanışlı ya da kaliteli bir tablet biliyorsanız önerirseniz çok memnun kalırım.
PaulThePink
Ben yerinde olsam 672 alırdım çünkü areayı çok büyük kullanıyorum. Daha consistent ve elimi kasmadan oynamamı sağlıyor. Ikisi de iyi tabletler dediğin gibi boyut farkı fiyatı değiştiriyor. Oyuncuların neredeyse tamamı 672 nin areasi kadar buyuk alan kullanmiyor ama. Eger bi top oyuncunun areasini kopyalayacaksan tabletine, masanda kocaman yer kaplayan bir tablet yerine küçük olan 472 yi alman daha mantikli olacaktir.
Topic Starter
miakita

PaulThePink wrote:

Ben yerinde olsam 672 alırdım çünkü areayı çok büyük kullanıyorum. Daha consistent ve elimi kasmadan oynamamı sağlıyor. Ikisi de iyi tabletler dediğin gibi boyut farkı fiyatı değiştiriyor. Oyuncuların neredeyse tamamı 672 nin areasi kadar buyuk alan kullanmiyor ama. Eger bi top oyuncunun areasini kopyalayacaksan tabletine, masanda kocaman yer kaplayan bir tablet yerine küçük olan 472 yi alman daha mantikli olacaktir.
Yorumun için sağol aslında amacım bir yönden o fakat şöyle ben ilk kez tablet alacağım ve nasıl alışacağımıda bilmiyorum. Bu tablet area olayı aslında bizim kullandığımız mouse'un sensitivity olayı gibi birşeymi? Eğer öyleyse en iyi tablet area'mı nasıl bulabilirim? Ayriyetten büyük almamın sebebi ilerde tasarımla ilgili birşeyler yapmaya yönelik hedefleriminde olması. Tekrar teşekkürler..
Aeshma
Gerçekten biraz kişisel bir soru. Tablet arealarına alışmak zaman isteyen bir olay ve sevmesen bile aşırı büyük bir areaya zaman vererek alışabilirsin. Yine de şöyle söyleyeyim eğer kolların fazla güçlü değilse bence küçük bir areada kalman daha iyi olur. Mesela ben 85x45mm'nin üstüne çıktığımda bütün kontrolüm kayboluyor ve rahat rahat oynayamıyorum. Bütçen ve finansal durumların yeterliyse ve masanda yeterli yerin var ise büyük tableti alabilirsin, daha fazla alanı olması daha fazla area deneyebilirsin demek. Fakat finansal durumun yeterli değilse veya masanda yerin yoksa "küçük" (o kadar küçük de değil) tableti alabilirsin. O tabletle full area oynamak bile devasa hissettirir büyük ihtimal. Yani evet ben olsam küçüğü alırdım, sana kalmış ama.
PaulThePink

Columbinaa wrote:

PaulThePink wrote:

Yorumun için sağol aslında amacım bir yönden o fakat şöyle ben ilk kez tablet alacağım ve nasıl alışacağımıda bilmiyorum. Bu tablet area olayı aslında bizim kullandığımız mouse'un sensitivity olayı gibi birşeymi? Eğer öyleyse en iyi tablet area'mı nasıl bulabilirim? Ayriyetten büyük almamın sebebi ilerde tasarımla ilgili birşeyler yapmaya yönelik hedefleriminde olması. Tekrar teşekkürler..
Tabletleri driverlar ile kullanıyoruz. Driverlarin icerisinde alan ayarları var ve kisisel olarak ayarliyorsun oradan alanini. Yani aldigin tabletin tum alanina bagli degilsin asla. Bi sorunu kacirmisim ona da yanit vereyim: Wacom en iyi tablet ureticisidir. Kalan tablet markalari wacomun kopyalaridir. Daha detayli bilgi ve driver kurulumu hakkinda yardim istersen osudan ozel mesaj atabilirsin. En iyi tablet areani da oynayarak deneyerek bulacaksın. Baska insanlarinkini kopyalayacaksin yeri gelince ben xootynatorun areasini cukkaladim.
Kurohime Akira
İki tablette aynı ve sadece boyut farkı var, genel manada iyiler hatırladığım kadarıyla tek eksisi bazı kullanıcıların kaleminden şikayetçi olmasıydı. Grafik tablet öneri gönderisine bakabilirsin.
Topic Starter
miakita

PaulThePink wrote:

Columbinaa wrote:

PaulThePink wrote:

Tabletleri driverlar ile kullanıyoruz. Driverlarin icerisinde alan ayarları var ve kisisel olarak ayarliyorsun oradan alanini. Yani aldigin tabletin tum alanina bagli degilsin asla. Bi sorunu kacirmisim ona da yanit vereyim: Wacom en iyi tablet ureticisidir. Kalan tablet markalari wacomun kopyalaridir. Daha detayli bilgi ve driver kurulumu hakkinda yardim istersen osudan ozel mesaj atabilirsin. En iyi tablet areani da oynayarak deneyerek bulacaksın. Baska insanlarinkini kopyalayacaksin yeri gelince ben xootynatorun areasini cukkaladim.
Bilmiyorum aslında CTL-472 alıp mrekk'in areasını kopyalasam diye düşünüyordum. Ama şimdi büyüklüğünü ölçünce CTL-472 biraz küçük geldi tabii ki dediğim gibi büyüklüğü ne kadar kullanırım ama ileride tasarımla ilgileneceğim için biraz kararsız kaldım. Bu cuma'ya kadar karar vermem lazım zaten 1-2 güne elime ulaşır tablet. CTL-672'nin masam üstünde boyutunu ölçtüğümde mouse pad'imin üstüne tam oturacak büyüklükte. Şey düşünüyorum ben biraz dikkatsiz olduğum için CTL-472 alıp üstüne Tablet Covermı alsam o ekstra 400 lirayı vermek yerine çok karmaşık. Galiba hayatımda ilk kez bir konuda bu kadar kararsız kaldım, pişman olmaktan korkuyorum. Driverlar ile ilgili bir sorum olursa elime ulaştığı gün osu! özel sohbetinden sana mesaj atacağım. İlgilendiğin için teşekkür ederim.
RokeT-
mrekkin areasını kullanacaksan (küçük area kullanıyor) 472 almak daha mantıklı olur
ama tabii büyük arealı tabletlerde daha çok rahat olursun
PaulThePink
Cizim yapacagim diyorsan buyuk tablet al derim ben ama soyle bi durum olusuyo bende cizim yapiyorum hobi olarak ancak osu ile cizim alanim farkli olunca beynim yanmaya basliyor ve sanki aimimi koreltiyormus gibi hissediyorum. Bundan dolayi aslinda cizim ile osuyu ayni alanda kullandigim icin devasa sayilabilecek bi area ile oynuyorum. Kucuk tablette cizim yapmak cok sinir bozucu oluyo surekli yaklastirman gerekiyo canvasi, uzaktan bakarak cizim yapmak cok zor oluyo resime.
Topic Starter
miakita

PaulThePink wrote:

Cizim yapacagim diyorsan buyuk tablet al derim ben ama soyle bi durum olusuyo bende cizim yapiyorum hobi olarak ancak osu ile cizim alanim farkli olunca beynim yanmaya basliyor ve sanki aimimi koreltiyormus gibi hissediyorum. Bundan dolayi aslinda cizim ile osuyu ayni alanda kullandigim icin devasa sayilabilecek bi area ile oynuyorum. Kucuk tablette cizim yapmak cok sinir bozucu oluyo surekli yaklastirman gerekiyo canvasi, uzaktan bakarak cizim yapmak cok zor oluyo resime.
Belki yapmam bilmiyorum zaten şuanda başlamayacağım ilerde yapmayı düşünüyorum.
Please sign in to reply.

New reply