forum

osu! gecikme(latency-ms) düşürme rehberi

posted
Total Posts
22
Topic Starter
Kurohime Akira
Selamlar, bugün düşük sistemi olan arkadaşlar için veyahut iyi bir sistemi olupta yüksek ms alanlar için ms düşürme yöntemlerinden bahsedeceğim.

ÇOK ÖNEMLİ MÜKEMMEL NOT KESİN OKUYUN

ÇOK ÖNEMLİ MÜKEMMEL NOT: Görsellerdeki ayarları uygulayıp geçmeniz sisteminize bir zarar vermeyeceği için direkt görsellerdeki ayarların aynısını yapıp geçmeniz hiçbir sakınca sağlamaz kısa ve özetle direkt makaleyi okumadan görsellerle ayarları yapabilirsiniz.

SADECE NİHAİ PERFORMANS BÖLÜMÜNDEKİ AYAR BİLGİSAYARIN ENERJİ KULLANIMINI ARTIRIP SICAKLIĞINI YÜKSELTEBİLİR, BENDE ÖYLE BİR DURUM OLUŞMUYOR FAKAT SİZ ONU TEST EDİP KULLANMAYI UNUTMAYIN!

Latency-MS Nedir?
Tanım olarak latency-ms, oyunu oynarken ritim tutmak için imleci dairelere götürdüğünüzde klavye/mouse'a basarsınız ya oyun donar, tıklamanı algılamaz gibi durumların sebebidir. Bir nevi ne kadar düşük ms ile oynarsanız o kadar iyi ritim tutar ve miss atmazsınız.

Temel osu! Ayarları
İlk olarak osu! içindeki temel ayarlardan başlayalım.

CTRL+O yaptığınızda veya direkt ana menüden ayarlar sekmesine girdiğinizde İŞLEYİCİ sekmesini göreceksiniz. Oradaki menüden ayarları şu şekilde yapmanız gerekiyor.

İŞLEYİCİ

Bu kısımda ekranınız tam ekran olunca pinginizin(ms) düştüğünü fark edeceksiniz, bu yüzden

Frame Kısıtlayıcısı kısmını tam ekran yapıyoruz.

Uyumluluk Modu kısmı bilgisayardan bilgisayara değişiklik gösterdiği için bende kapalı, bende açık iken ms yapıyor sizde ne olur bilmem

Düşen frameleri azalt kısmı da ms'inizi düşürmenize yardımcı olur fakat ben açmayı tercih etmiyorum.

Ekran Çözünürlüğü

Çözünürlük sekmesini maksimum değerde(veya direkt native yazanda) tutmanız size ms konusunda fayda sağlayacak ve ms'inizi düşürecektir.

Render at native resolution(Yerel/Doğal çözünürlükte ekran işlemesi) kısmını açarsanız yine msiniz düşecektir.

DETAY AYARLARI

Bu kısım tamamen oyun içi görsellik katmak için mevcut, dairelere tıklarken arkalarında iz kalması, arkaplan videosu gibi ayarlar buradan yapılır. Bu kısım oyunu oynarken dikkati dağıtacak özellikler barındırdığı için oyuncuların çoğunluğu tarafından kapatılır.

Neyin ne olduğu görselde yazdığı için çok uzatmadan ayarları görseldeki gibi yapıp geçebilirsiniz.

Açılan Sliderlar benim sevdiğim bir özellik olduğu için açık tutuyorum siz kapatabilirsiniz.

Fare

Görseldeki ayarları yapıp geçen arkadaşım burayı okumalısın.

Eğer fare kullanıyorsan daha düşük ms ve sens(hassasıklı için) raw inputu açmalısın eğer grafik tablet kullanıyor isen raw inputu açma çünkü bu senin sens'ini bozacaktır bunu yapmak yerine areanı ayarla.

Mouse imlecini sınırlandır kısmını Asla yapıp geçiyoruz.
Monitör Hertz'ini yükseltmek

Monitör Hertz'ini Yükseltmek

Hertz'in ne olduğunu anlayabilmeniz için şu görsele bakmanız yeterli olacaktır, gerekirse youtubedan 60hz vs 144Hz videolarını aratıp izleyebilirsiniz.

Bu kısım biraz uzun olduğu için Buraya tıklayarak nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.
Windows 10 Özel Ayarları

Windows 10 Özel Ayarları

Windows 10'un işletim sisteminde kurulu olarak gelen Xbox, Game DVR özelliği ile oyununuza kasma/fps/lag sorunu yaratıyor/yaratabiliyor. Sebebi ise oyunların içerisine ekstra yük bindirip aynı anda Steam gibi ekstra bir program çalıştırması ve video kayıt programı açıkmış gibi davranması. Bu ayarları kapatmak için yapmanız gerekenler:

Windows tuşuna basıp veya logosuna tıklayıp arama kısmına Xbox Live Ayarları yazıyoruz.

Daha sonra açılan sekmeden Oyun Çubuğu kısmına girip Oyun Çubuğu'nu kapatıyoruz.

Aynı sekmeden Yakalamalar kısmına girip Arka Plan Kaydı'nı kapatıyoruz.

Oyun modu ile ilgili bir not olarak, osu!'nun wikisinde bu konu hakkında oyun modunun açık kalması tavsiye ediliyor fakat benim diğer oyunlarda fps düşüşü yaşamam, internette bu konu hakkında çok fazla kötü yorum görmem gibi sebeplerden dolayı ben açık kalmasını tavsiye etmiyorum fakat siz yine de kendiniz test edip ona göre yapabilirsiniz.

Tekrardan aynı sekmeden Oyun Modu sekmesine girip oyun modunu kapatıyoruz.

Ses Ayarları

Ritmi düzgün duymak için ses ayarları

Neyin ne olduğu görsellerde mevcut olduğu için açıklamayacağım görseller üzerinden takip edebilirsiniz.

İlk olarak masaüstünüzün sağ en altından ses ayarlarına giriyoruz.

Mouse'unuzu birazcık aşağı kaydırın ve ses denetim masası sekmesine girin.

Kullandığınız aygıtı bulun ve sağ tıklayıp özellikler'e basın.

Geliştirmeler'e girin.

Bu kısım isteğe bağlı gibi bir şey şahsen ben müzik sesini çok yüksekte dinlediğim için Ekolayzer kısmını açık tutuyorum fakat burası normalde açık olmaz, Ekolayzer aygıtınızın ses seviyesini yükseltmenize yarar kullanımı çok basittir isterseniz internetten kısa bir araştırmayla aktif edebilirsiniz.

Daha sonra gelişmiş sekmesine girip 44Hz olarak en yüksek olanı seçin.(osu!'nun ses dosyaları orta kalitede bulunduğu için 192Hz yapıp en yükseğe almak mantıksız 192Hz yapmak sesin kötü gelmesini sağlayabilir bu yüzden 44Hz olacak şekilde en yüksek yapın.)

AMD Ekran Kartları için Radeon Ayarları

AMD Radeon Ayarları

Bu kısım diğer oyunlar için etki sağlayabilir(FPS'iniz artabilir.), eğer görseldeki radeon ayarları sizde yok ise buradan AMD Radeon Software'i indirebilirsiniz.

İlk olarak Radeon Ayarlarına giriş yapalım.

Masaüstüne Sağ tık yapıp Radeon Ayarları yazısına tıklayıp açabilirsiniz

İlk olarak açtıktan sonra OYUN sekmesi > Tüm Grafikler yazısını bulup > Ekran Kartı > kısmına girip E-SPORTS a tıklayın.

E-Sports'un ayarları daha iyi bu yüzden Gaming yerine onu seçiyoruz.

Daha sonra ayarlarınızı alttaki gibi yapın.

Ekran Kartları

Hepsini tek tek açıklamamın bir manası olmadığı için uygulama üzerinden (?) ikonuna tıklayarak neyin ne işe yaradığını görebilirsiniz. Benim tavsiye ettiğim ve MS'inizi düşürecek ayarlar bu şekildedir.

EKRAN KARTLARI KISMINDAKİ GELİŞMİŞ SEKMESİ

EKRAN

AMD ULPS

AMD ULPS: Ekran kartınızın gücünü kısıtlar ve performans modunda çalışmasını sağlar, bende daha yeni öğrendiğim için hakkında tek bildiğim sadece performans modundan çıktığı için daha iyi çalışıp biraz daha fazla elektrik kullanması bu ayar crossfire(çift ekran kartı) kullanımı için yapılmış bir şey fakat tekli ekran kartlarında da çalışıyor dolaysıyla kapatılmasını tavsiye ediyorlar. Ben kendimde kapattım ve test ediyorum sizi bilemeyeceğim için sadece nasıl kapatabileceğiniz hakkında resmi bir makale bırakıyorum.

Her ekran kartı driver güncellemesinde/kaldırılmasında ayar tekrar aktif hale geliyormuş yani her seferinde kapatmanız gerekebilir.

AMD ULPS KAYNAK BİLGİLERİ

Nvidia Ekran Kartları için Özel Ayarlar

Nvidia Ekran Kartları

ÇOK ÖNEMLİ NOT: GSYNC'i kapatmak MS'i çok iyi yönde düşürdüğü için GSYNC'i kapatabilirsiniz fakat bu özellik CS:GO gibi oyunlarda çok etkili ve güzel olduğu için(Ekran'daki kırılmaları engelliyor.) sadece osu! için özel olarak kapatmanızı öneririm.

Ekran Kartım NVIDIA olmadığı için bu kısmı internetteki kaynaklardan SS alarak yaptım bu yüzden görüntü kalitesi düşük, sisteminizin performansını artıracak 2-3 ayar yapacağız kesinlikle bilgisayarınız için bir zararı yoktur.

İlk olarak sağ tıklayıp Nvidia Kontrol Paneli'ni açın.

Ardından sol taraftan Adjust image settings with preview sekmesine girip Use the advanced 3D image settings kutusunu seçin.

Ardından Manage 3D Settings'e girip Maximum Pre-rendered frames seçeneğini 1 yapın.

Multi-display/mixed-GPU acceleration

Power management mode kısmından Prefer maximum performance kutusunu seçin.

Triple buffering ve Vertical sync'ı off yapın.

BONUS:Nvidia Ekran Kartı + Intel UHD Graphics
BONUS: Intel UHD Graphics + Nvidia kullanan laptoplar için kontrol panelinden osu! için "integrated graphics" ayarını seçmenin de ms'i düşürmek için faydaları mevcut.

Fakat bu ayarlar masaüstünde stabil mi ve işe yarıyor mu bilinmiyor o yüzden bunu deneme kısmını size bırakıyorum!

BONUS:Başlangıç uygulamalarını kapatmak

BONUS: Başlangıç uygulamalarını kapatmak

Görev Yöneticisini açıp başlangıç sekmesindeki gereksiz uygulamaları devre dışı bırakarak arka planda çalışan program sayısını azaltmayı ve bu sayede daha fazla FPS artışı/MS azalışı elde edebilirsiniz!

Windows 10 Nihai Performans Modu

Windows 10 Nihai Performans Modu

Windows 10 1803 sürümü ile birlikte yayınlanan Nihai Performans modu bilgisayarlara Yüksek Performans modundan daha ileri bir güç sağlıyor.

Yüksek Performansa nazaran ek özellikleri ise:

Sabit disk asla uyku moduna geçmez.
Javascript zamanlama frekansı azami olarak belirlenir.
Uyku ve Hazırda Beklet modları kapatılır.
İşlemci durumu, soğutma ayarı ve azami işlemci hızı en yüksek değerlere çekilir.

"Peki ben nihai performans modunu bilgisayarımda nasıl kullanabilirim?"

Çok basit!

Kod: powercfg -duplicatescheme e9a42b02-d5df-448d-aa00-03f14749eb61

Windows Arama> CMD> Kodu yapıştırın

İşlem sonrasında

Windows 10’unuz 1803 ya da üst sürümse, Ayarlar > Sistem > Güç > Ek Güç Ayarları’nı açın ve Nihai Performans'ı seçin.
görsel anlatımı aşağıda mevcut.

Teşekkür notu ve kısa bir hatırlatma
osu! gecikme(latency-ms) konusu hakkında elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım, okuduğunuz için teşekkür ederim ve tekrardan söylemek istiyorum ki buradaki hiçbir ayar bilgisayarınıza zarar verecek şeyler değildir osu! ve diğer tüm oyunlar dahil FPS artışınızı sağlayacak ve ms'inizi düşürecektir.
devisso
Başarılı!
Yetoo
Oyun için ms sin çok önemli olduğunu düşünüyorum çok iyi bilgisayarlarda bile fazla ms alınabiliyor çok yararlı bir forum olmuş :D
Aeshma
Ellerine sağlık kral.
caniboy05
nvidia denetim masası ayarlarını osuyu seçip yapmak daha iyi olur çünkü maximum prformans ekran kartını en yüksek seviyede çalıştırdığı için boştayken boşuna ısınıyo
FriLejd
Rehber sayesinde nihai performans modunun etkisini farkettim teşekkürler.
Burak
Nvidia + Intel HD Graphics kısmındaki "ms düşürme" yöntemi çalışmayacaktır. Integrated Graphics seçeneği ekran kartını değil işlemcinin kendi içindeki düşük performanslı (pil tasarrufu odaklı) gpu'yu çalıştırır. Bu da ms'i düşürmek yerine 2'ye bile katlar.

High performance NVIDIA processor seçeneğini kullanmak daha iyi olacaktır.

"ÖNEMLİ NOT" kısmında bilgisayar için hiç zararı yoktur demek yanlış. Yaptığın ayarlar bilgisayarın güç kullanımını dolayısı ile ısınmasını arttırır. Fazla ısı bilgisayarın normal ve stabil çalışmasına da engel olur. Hiç zararı yoktur yerine "Bu ayarları yapmadan önce bir sorun çıkarsa veya eski Ayarlara dönmek istiyorsanız sistem geri yükleme noktası oluşturun" yazıp altına kısa bir anlatım koyman uygun olacaktır.

Radeon ayarları kısmında görüntü keskinleştirme ne kadar fazla olursa FPS o kadar düşük dolayısı ile ms o kadar yüksek olacaktır.

Bu hataları düzeltip ona göre konuyu güncellersen konu daha başarılı olur.
Topic Starter
Kurohime Akira

JustBurak wrote:

Nvidia + Intel HD Graphics kısmındaki "ms düşürme" yöntemi çalışmayacaktır. Integrated Graphics seçeneği ekran kartını değil işlemcinin kendi içindeki düşük performanslı (pil tasarrufu odaklı) gpu'yu çalıştırır. Bu da ms'i düşürmek yerine 2'ye bile katlar.

"ÖNEMLİ NOT" kısmında bilgisayar için hiç zararı yoktur demek yanlış. Yaptığın ayarlar bilgisayarın güç kullanımını dolayısı ile ısınmasını arttırır. Fazla ısı bilgisayarın normal ve stabil çalışmasına da engel olur. Hiç zararı yoktur yerine "Bu ayarları yapmadan önce bir sorun çıkarsa veya eski Ayarlara dönmek istiyorsanız sistem geri yükleme noktası oluşturun" yazıp altına kısa bir anlatım koyman uygun olacaktır.

Radeon ayarları kısmında görüntü keskinleştirme ne kadar fazla olursa FPS o kadar düşük dolayısı ile ms o kadar yüksek olacaktır.

Integrated Graphics ayarı osu! için özel olmakla beraber osu!'nun ms performansını da etkliyor, hatta bunu bizzat GMT ekibinde olan Zeus- onayladı. Baştan savma bir bilgi hazırlamak yerine internetten araştırarak yaptım hepsini bazılarını ise kendim kullanıyorum, ek olarak internet üzerinden araştırdığında Integrated Graphics ayarının dediğim gibi ms'i düşürmede faydalı olduğunu belirtirim.

"Önemli Not" kısmındaki şeyleri değiştirmeyi düşünmüyorum çünkü yaptığım ayarlarda inanılmaz bir derecede güç artırımı yapacak bir şey yok, dolaysıyla bilgisayarı yıpratacak bir durum yok hepsi performans moduna göre ayarlı.

Radeon ayarlarındaki "görüntü keskinleştirme" default olarak o şekilde zaten, oyunu 144p pixel pixel dairelere basarak oynamak yerine normal bir şekilde oynamak daha mantıklı çünkü yaptığım ayarlar yeterince ms düşürüyor o yüzden orayı ellemedim ha başkası gelir "KARDEŞİM BENİM BİLGİSAYARIM ÖLÜYOR." durumuna sahiptir, orayı en düşüğe çeker ona bir şey diyemem.
Zeus-
Integrated Graphics olayına açıklık getireyim. Masaüstü bilgisayarlarda JustBurak'ın dediği gibi ms'i düşürme taktiği olarak işlemeyecektir diye tahmin ediyorum, ancak bir dizüstü bilgisayar kullanıcısı olarak oyun içinde gecikmeyi azalttığını söyleyebilirim. Zaten bu nedenle Kurohime Akira'ya Integrated Graphics yöntemini de eklemesini istemiştim. Doğruluğunu yanlışlığını teyit etmek için masaüstü kullanan başka bir arkadaşımız da ikinci bir gözden kontrol edebilirse çok iyi olur. İşin aslı neymiş öğreniriz böylece.

Diğer yandan peppy ve Destek Ekibi tarafından vakti zamanında hazırlanmış osu! performance troubleshooting isimli bir makale de mevcut, ancak yukarıda belirtilen bazı yöntemler bu makale ile çelişiyor (örn. Oyun Modu ayarları, ki bence Oyun Modu aksine performansı arttırıyor). Bu wikiden faydalanarak başlığını zenginleştirmek, hatalı bilgiler varsa düzeltmek isteyebilirsin.

Her halükarda gayet güzel bir konu olmuş, emeğine sağlık. Sabitledim.
Topic Starter
Kurohime Akira
Bir iki not düşerek içeriği düzeltebilirim bu konu hakkında, örneğin oyun modu konusunda kendileri ilk önce kapatarak mslerinde bir değişiklik olup olmadığını görebilirler bu tarz kısa notlar ile halledebilirim sanırım, ek olarak kendimde denedigim ve internette başka oyunlar için performans artışı sağladığını gördüğüm için önermiştim.

Her halükarda sabitleme için teşekkürler.

09.11.2020 19:22 - Düzenleme:

Oyunun wiki kaynağında yazan içeriği belirttiğim için oyun modu kısmını düzenlemeyeceğim zaten deneyip işe yarayıp yaramama durumuna göre kullanmaları için kullanıcıları uyarmıştım.

Integrated Graphics konusu ile ilgili masaüstündeki sonuçların bilinmediğini ve deneyecek kişilerin test edip oluşacak duruma göre kullanmalarını ekledim.
Burak

Kurohime Akira wrote:

JustBurak wrote:

Integrated Graphics ayarı osu! için özel olmakla beraber osu!'nun ms performansını da etkliyor, hatta bunu bizzat GMT ekibinde olan Zeus- onayladı. Baştan savma bir bilgi hazırlamak yerine internetten araştırarak yaptım hepsini bazılarını ise kendim kullanıyorum, ek olarak internet üzerinden araştırdığında Integrated Graphics ayarının dediğim gibi ms'i düşürmede faydalı olduğunu belirtirim.

"Önemli Not" kısmındaki şeyleri değiştirmeyi düşünmüyorum çünkü yaptığım ayarlarda inanılmaz bir derecede güç artırımı yapacak bir şey yok, dolaysıyla bilgisayarı yıpratacak bir durum yok hepsi performans moduna göre ayarlı.

Radeon ayarlarındaki "görüntü keskinleştirme" default olarak o şekilde zaten, oyunu 144p pixel pixel dairelere basarak oynamak yerine normal bir şekilde oynamak daha mantıklı çünkü yaptığım ayarlar yeterince ms düşürüyor o yüzden orayı ellemedim ha başkası gelir "KARDEŞİM BENİM BİLGİSAYARIM ÖLÜYOR." durumuna sahiptir, orayı en düşüğe çeker ona bir şey diyemem.

JustBurak wrote:

bu kısmı da gözden geçirirsen sevinirim, birisi gidip laptopunu yakacak yoksa bu ayarları yaptıktan sonra
Topic Starter
Kurohime Akira
Nihai Performans için not düştüm, diğerleri için gerektiğini düşünmüyorum çünkü diğerlerinde pil kullanımını artıracak veyahut bilgisayarı sucuklu yumurta pişirecek seviyeye getirdiğini düşünmüyorum/görmedim/bu ayarları kullanmama rağmen öyle bir şey olmadı.
Burak

Kurohime Akira wrote:

Nihai Performans için not düştüm, diğerleri için gerektiğini düşünmüyorum çünkü diğerlerinde pil kullanımını artıracak veyahut bilgisayarı sucuklu yumurta pişirecek seviyeye getirdiğini düşünmüyorum/görmedim/bu ayarları kullanmama rağmen öyle bir şey olmadı.
Telefonda pil tasarrufu kapatmak değil bu, desktop kullanıyorsun ve yeterli soğutman ve power supply'ın var. 10 yıldır laptop kullanıyorum, ve ısrarla tekrar edeceğim. Yaptığın değişiklikler tehlikeli. Birisi durduk yere bilgisayarı yanınca gelmişine geçmişine söverse şaşırma.
batuhanop
teşekkürler!
98yk

JustBurak wrote:

Kurohime Akira wrote:

Telefonda pil tasarrufu kapatmak değil bu, desktop kullanıyorsun ve yeterli soğutman ve power supply'ın var. 10 yıldır laptop kullanıyorum, ve ısrarla tekrar edeceğim. Yaptığın değişiklikler tehlikeli. Birisi durduk yere bilgisayarı yanınca gelmişine geçmişine söverse şaşırma.

Kapatmalı mıyım sence o ayarı?
Topic Starter
Kurohime Akira

98yk wrote:

Kapatmalı mıyım sence o ayarı?
Sana kalmış, istersen dene; kötü bir sonuç elde edersen tekrardan kapatırsın.
Ninami
Bir laptop kullanıcısı olarak nihai performans modunu açmamama rağmen gayet güzel bir ms alıyorum. Rehber için çok teşekkürler. İyi forumlar.
Plox
Yorumları okumadan bu yorumu yapıyorum ama buradaki (https://www.reddit.com/r/osugame/comments/6wurk1/the_real_0ms_latency_settings_in_osu_what_they/) ayarları yapmak da oyundaki gecikmenizi azaltmanıza yardımcı olacaktır. Fikrimce yararlı bilgiler verdiğini düşünüyorum bazı ayarlar bu başlıktaki ayarlarla aynı olabilir.
aluxian
Yararlı konu ^^
klofrox
Teşekkürler!
show more
Please sign in to reply.

New reply