forum

[REHBER] Mania ayrıntılı rehber

posted
Total Posts
20
Topic Starter
bakadam
Şu 4-5 aylık Osu oynadığım süreç içerisinde beni ciddi anlamda rahatsız eden bi durumdan bahsetmek istiyorum, daha doğrusu ufak rehber niteliğinde bir yazı yazmayı planlıyorum.

Osu'yu ordan burdan öğrenen insanlar oyuna girdiklerinde karşılarına ilk çıkan mod standart osu olduğundan dolayı yeni başlayanların çoğu diğer modlardan bi' haber oluyor.

İnsanlar oyunu biraz daha kurcaladıklarında diğer modları keşfediyorlar ve ilgilerini çekebiliyor. Asıl değinmek istediğim nokta burası. taiko, catch the beat ve Mania'yı öğrendikleri zaman, ilgilerini çekebilecek modlara yönelen insanların bu modlar hakkında bilgi sahibi olması da şu anki şartlarda gerçekten zor. Taiko ve ctb hakkında çok fazla bir bilgim olmadığı için maniadan bahsedeceğim.

Puanlama sistemi

?
Öncelikle maniada diğer modlardan farklı olarak kombo ile puan katlanmıyor. Her maptaki alabileceğiniz maximum skor 1.000.000 dur. Rainbow 300, 300 ,200,100,50 ve miss olarak 6 adet bir notadan alabileceğimiz puan türü vardır. Maptaki nota başına düşen puan : ''1.000.000/Mapteki nota sayısı'' şeklinde bulunur. Tüm mapi rainbow 300 basarak geçerseniz 1m skora ulaşırsınız. Klasik 300'ün, rainbow 300'den farkı puanının daha az olmasıdır. 300 ve rainbow 300, %100 acc. olarak sayılır, 200 ve aşağısı acc'yi düşürür.

Maniayı öğrendikten sonra oynamaya başlayanların, mania moduna özel maplar olduğunu vahiy inmediği sürece tek başlarına keşfetmeleri zor(hele ki resmi siteyi aktif kullanmıyorlarsa). Oyundan mania oynayanlara baktığımda çoğu çeviri mapleri oynuyorlar. Osu!'nun mania ya çevirdiği mapler rezalet olduğundan, Mania'da gelişmek için mania için yapılmış özel maplerle oynamak gerekiyor.

Bunları da 2 şekilde indirebiliriz:

?
1. Site üzerinden Buradan istediğiniz mapleri indirebilirsiniz. Modlardan osu!mania'yı seçip ranked mapleri indirebilirsiniz. Ayrıca seçeneklerden ranked'ı kaldırırsanız unranked mapleri de görebilirsiniz.

2.[ÖNERİRİM]Bir de sitede yeni ranked olmuş mapler haricinde tüm ranked mapleri içeren bir bölüm var. maplar paket halinde.

Buradan osu!mania beatmap pack #n şeklindeki paketlerin tamamını indirebilirsiniz.

Map konusunu hallettikten sonra mania ile ilgili gameplay ayrıntılarına girebiliriz.

Scroll speed ayarı

?
İlk olarak -ve bence en önemlisi- scroll speed ayarıdır. Bu ayar ritimlerin geliş hızını değiştirir yani okuma hızınıza göre
özelleştirmeniz gereken bir ayardır. Örneğin benim scrool speed im 30 ise benimle aynı seviyede birinin 20 olabilir. Kişiye göre
değişen ve mapın zorluğunu değiştirmeyen bir ayardır. Bu ayar yapılmadığı sürece her map kendine özel bi scrool speed ile çalar ve
bazıları gerçekten saçma hızlarda olabiliyor. Scrool speed'i arttırdığımızda ritimlerin arasındaki boşluk artar ve ritimler daha hızlı
gelmeye başlar. Eğer scrool speedi düşürürsek notaların arasındaki boşluk azalır, birbirlerine yaklaşırlar ve daha yavaş gelirler. Sonuçta
saniyede basılan ritim sayısında bi değişiklik olmaz.

Bu ayarı şu şekilde yapıyoruz : osu giriş menüsüne girdikten sonra
optionsa giriyoruz ve arama bölümüne mania yazıyoruz. karşımıza 2 ayar çıkıyor. Bu 2 ayarında başındaki tik işaretlerini kaldırıyoruz
bu şekilde scroll speedi her map için sabitlemiş oluyoruz. Daha sonra herhangi bir mapa girip f3 ve f4 tuşları ile(eğer tuş atamalarını
değiştirmediyseniz) değiştirip kendinize uygun olanı seçebilirsiniz.

Skin

?
Osu nun mania için default yani skinsiz hali çok küçük. Bu nedenle karışık ritimleri okumak gerçekten zor hatta ileriki seviyeler için
imkansız diyebilirim. Bu yüzden karışık ritimleri rahat bi şekilde görebildiğiniz bir skin edinmek rahat oynamak için en önemli unsurlardan biri.

Benim tavsiyem sade ve büyük bir skin kullanmanız. Bu şekilde notalar rahatça görülebilecektir.

Yine de 'ben gösterişli skinleri sadelere tercih ederim.' diyebilirsiniz. Her iki şekil içinde bir örnek skin linki bırakıyorum. Daha sonra
internet üzerinden yada oyuncuların profilindeki linklerden yeni skinleri deneyebilirsiniz.

-O2jam skini : http://www.mediafire.com/?n9jvi56tg6ycw4v

-Benim kullandığım ve gayet sade olduğunu düşündüğüm tatlı skinim : http://puu.sh/l2zuh/8f7658253a.rar
Arşivi indirdikten sonra içindeki dosyayı osu klasöründeki skins bölümüne bırakmanız gerekiyor.

Skinleri options bölümünden değiştirebilirsiniz.

Tüm bu ayarları yaptıktan sonra artık maniada gelişmeye hazır olmuş oluyorsunuz.
Peki bizim sıralamamızı ne belirliyor diyecekler için 'Performance Point' sistemini anlatayım.

•Mania için PP Sistemi•

?
Pp'ler oynadığımız maplere göre gelir. Örneğin şuanki pp miz 0 ise kolay mapler bile bize pp verebilir.
Fakat gidip 1000 pp ye ulaştıktan sonra 1 yıldız zorluğunda bir mapten ne kadar iyi bir skorla çıkarsanız
çıkın pp alma şansınız yoktur. Yani pp niz arttıkça, pp kazanmak için daha zor mapler oynamanız gerekiyor.
Pp niz arttıkça sıralamanızda artar.

-Açıklama biraz karışık olduysa örnek vereyim : 100 pp iken 2 star zorluğunda bir mapte S alırsanız 30pp veriyorsa, siz 500pp'ye
ulaştığınızda 2 star bir mapi S'lerseniz 30 dan daha az pp kazanırsınız.

Pp kazanmanın malesef şuan bir sınırı var. Daha zor mapler gelmediği sürecede bu böyle kalıcak. Asıl bahsetmek istediğim
konuda 4k ve 7k ile ilgili. 4K maplerin şuanki en yüksek zorluğu 6 star yani tüm 4k mania maplarında en yüksek skorları
alsanız dahi ulaşabileceğiniz maximum pp 6k - 6,5k dır bu nedenle sadece 4k oynayarak dünya sıralamasında yüksek sıralara
ulaşamıyoruz(şuanlık tabi. ama değişeceğinden umudum yok). Fakat 7k da yüksek zorluklarda fazlaca map olduğundan ilk ranklardakiler
7k oyuncularıdır. 7k ile yüksek ranklara oynayabilirsiniz. Yağni sırf 4k oynamayın la. 7k da oynayın hatta maininiz 7k olsun.

•Mania Terimleri•

?
Pattern : Nota modelleridir. Çoğu mapte birbirlerine benzer modeller görürsünüz. Maplerde cok karşılaştığımız paternlerin coğunun
özel isimleri vardır.

Örneğin : stairs,jack,rushes,broken streams v.s

Stairs. Merdiven şeklinde tuşlara sırayla abandığınız pattern şekli.

Stairs

Stream : Bpm değişmeden notaların yardırmasına verilen isim. İleriki zorluklarda sıklıkla Allah'ı andırır.

Stream

LN : Long note.(uzun nota)

LN örneği

Stamina : Oyuncunun dayanıklığıdır. Ağır streamli ve uzun mapler genelde stamina mapi olur. Burdada sonlara doğru Allah'ı anmanız mümkün.

Terimler yaz yaz bitmez. Bunlar en çok kullanılanları.

Bu rehberi okuduktan sonra gelişmek için şu rehberden yardım alabilirsiniz : forum/t/252652

İyi şanslar.
-çünkü ihtiyacınız olacak ;)

speşıl tenks to -Hanatan for editing
PathFinder
Faydalı rehber, eline sağlık kardeşim :)
CTB Oyuncusu
Faydalı olmuş üşenmesem bende CTB için hazırlarım aslında 8-)
Topic Starter
bakadam

CTB Oyuncusu wrote:

Faydalı olmuş üşenmesem bende CTB için hazırlarım aslında 8-)
ctb için hazırlanacak bişey olduğunu sanmıyorum.
HerBijiDamla
yararlı oldu cok sağol ;)
BeerBender
Ustalar sırlarını açıklamaz evlat.

Edit: "Bana Mania oynamayı öğretme, bana mania oyna."

Baya baya okudum ben bunu bi öneri bi eleştirim olacak.

>Skin kısmına before-after resimleri koyabilirsin.

>pp sistemi konusundaki yorumun her ne kadar mantıklı olsada doğrusu o değil. Çünkü tek maple 1000pp aldıysan ardından oynayacağın 1 pplik mapten 1 pp gelir. Weight sisteminden bahsetmen gerekiyor. Biri şunu açıklasın lan artık. :D :D

Topic Starter
bakadam

BeerBender wrote:

memlekette maniacı yetişmiyor be ağbi
Plox
Teşekkürler çok faydalı bi konu :D
PinkWhiskey
O güzel maniacılar, o güzel atlara binip gittiler.
Topic Starter
bakadam

PinkWhiskey wrote:

O güzel maniacılar, o güzel atlara binip gittiler.
yok world ranka tek attıkları için peppy f*ck off dedi onlara ondan yani. klavyesiz tek atmak zor iş
Topic Starter
bakadam

BeerBender wrote:

Edit: "Bana Mania oynamayı öğretme, bana mania oyna."

Baya baya okudum ben bunu bi öneri bi eleştirim olacak.

>Skin kısmına before-after resimleri koyabilirsin.

>pp sistemi konusundaki yorumun her ne kadar mantıklı olsada doğrusu o değil. Çünkü tek maple 1000pp aldıysan ardından oynayacağın 1 pplik mapten 1 pp gelir. Weight sisteminden bahsetmen gerekiyor. Biri şunu açıklasın lan artık. :D :D

genel geçtim ya üstünden ama mania standarttan farklı
BeerBender

bakadam wrote:

Spotifyda çıkan rusça reklam gibisin sesin hoşuma gidiyo ama bi bok anlamıyorum.
Topic Starter
bakadam

BeerBender wrote:

bakadam wrote:

Spotifyda çıkan rusça reklam gibisin sesin hoşuma gidiyo ama bi bok anlamıyorum.
anladım hocam
Reha

BeerBender wrote:

bakadam wrote:

dfsasdfsadfdsafasdfsdafsadfsdafasd
Snoopy
Eline sağlık. Faydalı bir rehber hazırlamışsın, çok işime yaradı. Oyuna başlayalı daha bir ayı aşkın süre geçtiği için böyle güzel rehberlere ihtiyacım vardı. Zaman ayırdığın için teşekkürler...
Topic Starter
bakadam
Sorun değil böyle şeyler yardım isterseyen olursa mesaj atabilir yardımcı olurum yeterki biraz oyuncu yetişsin
-Hanatan
Oo 2.sayfaya ulaşmış burası, ayrıca bir tavsiye de ben vereyim, uzun süre oynamamazlık yapmayın sonra geri geldiğiniz zaman oyundan soğursunuz şunu yapamıyorum bunu yapamıyorum diye
OSUruk12_old

-Hanatan wrote:

Oo 2.sayfaya ulaşmış burası, ayrıca bir tavsiye de ben vereyim, uzun süre oynamamazlık yapmayın sonra geri geldiğiniz zaman oyundan soğursunuz şunu yapamıyorum bunu yapamıyorum diye
Bence Tersine bir süre ara verdikten sonra daha da iyi oynayabilirsin
Shiukou
Çok güzel olmuş eline sağlık.
Maiottit
çok yararlı oldu sağolasın. 4-5gündür s yapamadığım mapi ilk oynayışta yaptım 27 kullanıyorum bu arada speedi
Please sign in to reply.

New reply