forum

[Çeviri] : Osu!Mania'mı Nasıl Geliştiririm?

posted
Total Posts
13
Topic Starter
sairath
Merhaba arkadaşlar, Drace'in Guide'ı bu konuda bayağı bir kapsamlı olduğu için, mania moduna başlamak veya kendini geliştirmek isteyenler için buraya bir konu açmaya karar verdim. Ben aslında kim miyim? Sorun öğrenin...

Geliştirmek için bakılması gerekenler...

Bu kısım 4'e ayrılıyor ve her seviye oyuncu için bazen geçerli olmayabilir, dikkatinize...

Beginner : Mania'ya yeni başladınız ve çeviri mapler size çok dandik geliyor, aynı zamanda kolay mania maplerini bile zor buluyorsunuz.

SPOILER
Kötü oynamaktan korkmayın : Çoğuları, ritm oyunlarının daha başlarında cesaretlerini kaybederler. Bunun sebebi, çoğu ritm oyunun sonu gelmez bir zorluk skalası (ne yazayım bilemedim) varmış gibi gözükmesi, ve başlarda zorluk yaşayınca gözlerinin korkmasıdır. Ayrıca daha önce bu tarz oyunların sahip olduğu mekaniklere aşina olmamaları da olabilir. Eğer biri bu modda sizden daha iyiyse, bunun sebebi sizden daha çok oynamış olmasıdır. Osu!mania'da parmaklarınız bağımsız hareket etmek zorundadır. Yani başlarda kötü oynamanız doğal. Bunu anladıktan sonra, bu moddaki gelişiminiz gözle görülür bir biçimde artacaktır. Yapmanız gereken, sadece biraz daha vakit harcamak o kadari gerisi zaten gelir merak etmeyin.
Parmak bağımsızlığınıza yoğunlaşın : Parmak bağımsızlığından kastım, parmaklarınızı olabildiğince ayrı ayrı ve bağımsız bir şekilde hızla hareket ettirebilme kabiliyetinizdir. Tahmin edebileceğiniz gibi, kolay geliştirilebilen birşey değil. ama mania oynamak için cidden önemli bir faktör. Beklentinizi çok da fazla tutmadan, elinizden geldiğince parmaklarınızı bağımsızca hareket ettirebileceğiniz her dalda alıştırma yapmanız bu konuda çok yararlı olacaktır, gerisi zaten gelir.
Şarkı Seçimi : Bu aşamada, farklı patternlerle uğraşmak sizi endişelendirebilir. Tek endişeniz biraz daha fazla oynamak olsun. Gidin sevdiğiniz şarkıdan başlayın, lakin bu demek olmuyor ki farklı patternlerle uğraşmak kötü anlama geliyor. Hayır, bu her zaman iyidir. Eğer hazır olduğunuzu hissediyorsanız, gidin easy sekmesinden yeni mapler indirip onları deneyin ve asla PES ETMEYİN!
Bütün Tuş Takımlarını Oynayın : (Tuş takımından kastım : 4K, 5K, 6K, 7K, 8K) Bütün hepsini deneyin. 4K'da %90 mı yaptınız? O zaman diğerlerinde de %90 yapmadan 4K'ya devam etmeyin. Yeni başlayanların genel bir hatası, sadece 4K oynayıp diğer modlara dokunmamaları. Yani diyebilirsiniz ki : "4K da bir kendimi geliştireyim de, gerisine bakarız". YANLIŞ. 4K'da kendinizi ne kadar geliştirirseniz, diğerlerinde ki başarı ihtimaliniz de bir o kadar düşer, modları sürekli aynı oranda oynayın ki, diğerlerinden gözünüz korkmasın. Eğer böyle yaparsanız diğer modlara alışmanızda da bir problem kalmayacaktır. Sadece 4K oynayan biriyle bütün modları aynı anda eşit olarak ilerleten biri arasındaki tek fark, bütün modları oynayanın daha fazla oynayabilme yelpazesi olacağıdır. Yani (farkındayım bir çoğunuza 4K'dan başla gerisini boşver dedim ama çeviri işte) sadece 4K'ya ODAKLANMAYIN. 4K'yı öğrenmekle 7/8K'yı öğrenmek arasında pek bir fark yok.
Lafın kısası : Kötü başlamanız normal, parmak bağımsızlığınıza önem verin ve bütün modlara bir arada alışın.

Eğer günde 1-2 saat oynarsanız, 1 ila 3 ay arasında beginner olmakdan çıkabilirsiniz, lakin bu, olayı ne kadar ciddiye aldığınıza göre değişebilir.

Acemi : Arkaşlarınızı ciddi bir biçimde etkileyebiliyorsunuz. Standart çevileri yavaş yavaş dandik gelmeye başıyor ve mania mapleri kadar zevk almıyorsunuz. İyi gidiyorsunuzi ama galiba duvara tosladınız.
SPOILER
Patternleri öğrenmek : (Patterni çevirmedim arkadaşlar herkes biliyordur diye ama desen, daha çok mapin iskeleti anlamında kullanıyorum burada). Bu noktada Mania'nın mapi okuyabilmek ve patternleri çalabilmekden ibaret olduğunu anlamış olmanız gerekiyor. Burada pattternleri sadece okuyabildiğinizi/çözebildiğinizi değil, aynı zamanda çalabildiğinizi de varsayıyorum. Daha iyi olabilmek için, okuyup çalabildiğiniz pattern havuzunuzu arttırmanız yerinde olacaktır. Mania oynama beceriniz, çoğunlukla bu havuza paralel gider. Kendinizi geliştirdikçe, denediğiniz patternlerin havuzunuzdakilere benzer olduklarını, sadece biraz faklılaştıklarını fark edeceksiniz. Ta ki daha önce okuyamayacağınız kadar karışık mapleri çalmaya başlayana kadar. Ne ara bu seviyeye geldiğinizi anlamayacaksınbız bile. Az bir çabayla bu patternleri öğrenip havuzunuza katabilirsiniz. Lakin, eğer standart çeviri maplerini oynayıp da havuzunuzu geliştirmeye çalışırsanız, bu pek de akıllıca olmaz. Mesela : tekli, çiftli, üçlü notalar. Streamler. 1/4 ritmleri, 1/8 ritmleri. Bunlar, oyunun standart mapleri Mania'ya çevirirken pek de başarılı olamadığı klasmanlar. Onun için Mania maplerinde alıştırma yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

Kararlılık : (Tutum yazmış orda ama bence kararlılık dese daha iyi olurmuş) Eğer gelişmek isterseniz gelişebilirsiniz. Kendinizi geliştirebilmeniz için olumlu bir tutum içerisinde olmalısınız. Bu ne demek? Kendinize amaçlar ve mihenk taşları belirleyip onlar için çabalayın ve başarana kadar VAZGEÇMEYİN. Eğer elinizden gelenden daha iyisini yapmaya çalışmazsanız, gelişemezsiniz.

Kendinize olan güveniniz : Bence (ayrıca Guide'ı yazan arkadaşa göre de) bu en önemli noktalardan biri. Mesela her gün oynadığınız bir map var ama bir kısmı var ki sürekli içine ediyorsunuz. Tam o kısma geldiğinizde "Aha geliyor..", ve sonuç, yine hüsran yine hüsran. Lakin tatile çıktınız, bir kaç gün ara verdiniz yada yazılı vaktiniz geldi oyuna giremediniz diyelim. Bu sürecin ertesinde bu mapi tekrar denediğinizde nolur? FC mi? EVET. Neden peki biliyor musunuz? Çünkü o sürekli içine ettiğiniz kısım aklınıza dahi gelmedi ve normal bir mapmiş gibi oynamaya devam ettiniz. Ya da şöyle bir örnek daha vereyim : Mesela ilk denemenizde, zor bir mapin daha önceki kendinize olan skorunu geçtiniz ve 2-3 kere daha bu böyle devam etti ve dediniz ki "Lanet olsun dostum, bugün bir harikayım (Amerikan filmi çevirenlere selam olsun)". İşte burada da aynı şeyi gördük. Kendimize olan güvenimiz. Asla zor görünen patternlerin sizi yıldırmasına izin vermeyin ve okumaya çalışın (bu kısmı idrak edebilirseniz cidden iyi ilerlersiniz), çünkü YAPABİLİRSİNİZ, sadece daha beceremediniz o kadar. Olumsuz düşünüp de moralinizi bozmanın âlemi yok.

Map hızını ve nereye baktığınızı ayarlamak : Eğer oynarken, ekranın alt kısımlarına doğru bakıyorsanız, bu demek oluyor ki map hızınız yeteri kadar fazla değil. Ekranın ortalarına bakmaya başlayana kadar hızınızı ayarlamaya devam edin. (Bu hız mapten mape, BMP'den BPM'e değişebilir dikkat edin. Arkadaş belirtmemiş ama çoğu şarkının bence en verimli hızı 13'dür.) Uygun bir hızda ekranın ortasına bakarak mapi başarıyla oynayabilmek, zor patternleri okuyabilmek için çok önemli bir husus.

Nasıl oynadığınızı ayarlayın : Farklı şekillerde oynamayı denemekten çekinmeyin. (Bakın arkadaşlar ben bu tarz oyunları hayal edebileceğinizden daha fazla bir süredir oynuyorum, ve birçok arkadaşıma da biraz oynatmaya çalıştım ve tecrübe edindiğim şey şudur ki, farklı insanlar farklı tarzlarda daha iyi sonuçlar elde edebiliyorlar. Mesela ben 4K'yı SD JK veya AS KL olarak oynuyorum, M o g i DF ÖÇ olarak, HeathErika ise WE UI olarak oynuyor.) Onun için, dediğim gibi farklı şekillerde oynayamaktan çekinmeyin, kim bilir belki daha iyi oynyabileceğiniz bir kombinasyonu yakalayabilirsiniz.

Pratik : E yani. Bir sonraki seviyeye geçmek için, tahmin ettiğinizden (tahmin dediğim, benim buraya yazdığım süreler genellikle doğru çıkacak ama siz diyeceksiniz ki, "Yok artık 2 sene oyun mu oynucam ben 1 ayda hallederim" işte öyle değil) daha uzun bir süre alacak. Bu noktadan sonra şarkıları, kulağınıza hoş gelmesinden ziyade patternlerini mükkemmel bir şekilde becerebildiğiniz için sevmeye başlayacaksınız. Sakın olumsuz bir ruh haline sokmayın kendinizi, pratik yapmadan gelişebilmeniz İMKANSIZ. Zevk almaya bakın.

Accuracy ve Stamina'nızı geliştirin (Bunları da bildiğiniz şeylerdir diye çevirmedim; accuracy dediğimiz şey mapi bitirdiğinizde skor ekranında yazan yüzdeli kısım, stamina ise dayanıklılığınız.) Mania'da ki skoru belirleyen en önemli faktörlerden biri accuracydir. Bir mapi SS yapsanız bile hala sizden yukarlarda biri varsa, bunun sebebi accuracydir. (Rainbow 300 ve normal 300 le alakalı şeyler, yeri gelmişken onu da açıklayıvereyim : Mania'da alabileceğiniz maksimum skor 1.000.000 'dur. Eğer bütün notalara rainbow 300 basarsanız maksimum skoru elde etmiş olursunuz. Onun için Top #50 de gördüğünüz düzinelerce SS arasında skor farkı olur. Lakin rainbow basmak da o kadar kolay birşey değil onun için şimdiden çok kasmanıza gerek yok.) Elinizden geldiğince rainbow basmaya dikkat edin, bu hem patternleri daha iyi kavramanıza hem de daha iyi bir skor almanıza yarayacaktır. Lakin, skorlarınız/accuracyiniz ne kadar iyi olursa olsun, sizi yoracak mapler de olacaktır. Bazı mapleri okuması kolaydır ama oynadıktan sonra kolunuzu hareket ettiremeyecek kadar yorabilir sizi. Bunun için pattern öğrenmek kadar stamina maplerinede kasmanızı öneriyorum. (Çünkü genelde stamina mapleri iyi PP verir.)

Sağlıklı kalın : Tabi sağlıklı kalcaksınız, bunu da ben öğretmeyeyim size, ama bahsettiğim şey kan değerlerinizin normal olması falan değil. Mesela ben şeker ve Hipertroidi hastasıyım ve tam formumda olmak için (sadece oyun için değil herşey için) çok iyi beslenmiş ve dinlenmiş olmam gerekiyor. Bunu şöyle test edebilirsiniz, okuldan/işten gelince (Lloncept gibi işsiz değilseniz) akşama kadar yemek yemeyin ve oyunu oynayın, sonra birde yemek yedikten sonra oynayın. O zaman dediğim şeyi daha iyi anlıcaksınız.

Lafın kısası : Çeşitli patternler deneyin, kendinize güvenin, kendi stilinizi yaratın, ve ZEVK ALIN

Oyuncular genelde bu aşamayı 1 senede falan tamamlıyorlar ve sadece bu işten zevk alan ve hırsı olanlar bir sonraki aşamaya geçebiliyor, hırsınız yoksa şimdi bırakın.

İleri Seviye : Bir iki yıllık (evet gözünüz korkmasın boru değil) bir tecürebiniz var. Bitiremediğiniz mapler yada cidden çok saçma salak, yada cidden beceremediğiniz şeyler. Kendinizi baya ilerlemiş olarak görüyorsunuz ve sadece bu işte kafayı yiyenler sizle aşık atabilir.

SPOILER
Mod : Zor şarkıları modla oynamayı deneyin. Şarkıları HR veya FL ile oynamak, patternleri çalabiliyor olmanızdan, refleks haline getirmenize yarayabilir.

Şarkı önerileri : Bu seviyede bazı patternler, üzerlerine biraz daha fazla düşmeniz gerektiğini hissettirecektir size. Eğer yeni bir pattern karşınıza çıkarsa onu oynamamak için hiçbir sebebiniz yok. Insane maplerin üç farklı çeşidi olarak, uzun ve çok notalı ağır şarkılar, aşırı Speed Change (hız değişimli) ve BMS şarkılarını söyleyebiliriz. Uzun ve çok notaları mapleri, Bobbias 'ın User Page'in den temin edebilirsiniz. BMS şarkılarını ise Doorknob ve Davteezy 'nin BMS çevirilerinde bulabilirsiniz. (Bkz. BMS Arşivi ). Speed change mapleri bulmak biraz zor olabilir ama illa ki bulursunuz kendinize göre birşeyler.

Kendinizi fiziksel olarak geliştirin : Bu hem stamina hem de diğer tür mapleri oynamak için (ayrıca hayatın farklı alanlarında da) yararlı bir yönetim. Yani sadece oynarken değil, boşken veya başka bir şey ile meşgulken de dayanıklılığınızı, kas (özellikle kollarda) gücünüzü arttırmayı ve tabiki de parmaklarınızın bağımsız hareket edebilme kabiliyetini geliştirmeye çalışın.

Kendinizi belli konularda geliştirin : Mania'nın sunduğu pattern sayısının fazla olması, hepsini beceremeyeceğiniz anlamına geliyor maalesef. İyi oyuncuların çoğu kendilerini mastery diye tabir ettiğimiz uzmanlık alanlarının birkaçında iyi geliştirmişlerdir. Bunlara örnek olarak ardarda gelen çok hızlı notalara doğru basmak, map ne kadar zorlaşırsa zorlaşsın aynı tempoda kalmak, streamleri kusursuz tamamlamak, uzun notalar, accuracy ve speed changeli mapleri iyi okumak diyebiliriz. Bu masterylerden herhangi birini elde etmek birkaç yılınızı alabilir.

Lafın kısası : Modlarla oynayarak reflekslerinizi geliştirin. Yeni patternler öğrenmeye devam edin, ve bir kaç yıl daha pratik yapın xD.

Bu aşamada bayağı bir süre kalabilirsiniz. 3-4 yıldır oynayıp da hala bu aşamada kalan yığınla kişi var. Eğer ET olmak istiyorsanız en azından 2 sene oyun zamanıyla oynamış olmanız gerekiyor.

ET : Cidden kafayı bu işle bozanlar.

Arkadaşlar şimdilik bu kadar olsun, diğer bölümü de yarına veya ertesi güne çevirmiş olacağım, bu da ekstra olsun :
Shirai Kuroko
skalası yerine derecesi yazman daha iyi olur ama çok hoş olmuş bence :D
yakoyamon
ah SS ah yaktın benı :( :( :(

bkz. Bütün Tuş Takımlarını Oynayın
Fl4ndre Scarlet
4K oyuncusuyum.

Daha acemiyim B|

Ekleme: Zigi reyizin yazısını eklemişsin :D Efsane ya :D
Topic Starter
sairath
Arkadaşlar bu arada bu çeviriyi yapan ben değilim... SS Officer (Tanıyan tanır) bu guide'ı çok beğendiği için Türkçe'ye çevirmeye karar verdi ve kendisi banlanmış olduğu için ( :( ) benim paylaşmamı istedi...
Yorumlarınız için teşekkürler. :cry:
Wisakedjak
Yararlı bir konu, sabitledim.
zigizigiefe
oha ben :D
2 yıl sonra gelen edit:zor zamanlar geçirmişim
Sed
Önemli düzenleme;
E.T : Lesira'yı örnek alın yeter.
Plox
Mania oynayın.
Sed
Lunatic Rave 2 oynayın.
Pink Another

Shirai Kuroko wrote:

skalası yerine derecesi yazman daha iyi olur ama çok hoş olmuş bence :D
Haklısın.
Taylan ben senin öğretmeninim beni düzeltme.
Univs
Tşkler.
Zeus-
dostum neden 2 yıldır inaktif olan bir konuyu hortlatıyorsun

neyse kilitledim
Please sign in to reply.

New reply