forum

osu! standard - Hogyan legyél jobb játékos (kezdőknek)

posted
Total Posts
18
Topic Starter
Lexion
Bevezetés


Üdv! Lexion vagyok, lassan 3 éve játszok ezzel a játékkal. Ez lenne az én nagyon alap szintű útmutatóm, hogy hogyan legyél jobb ebben a játékban (később valószínűleg lesz egy részletesebb verzió is). Mivel ezeket a dolgokat nem nagyon láttam magyarul leírva ezért gondoltam megpróbálkozom írni egy ilyet. Nem garantálok semmit de ide megpróbálok mindent leírni ami nekem segített, hogy eljussak erre a szintre (nem jelenti azt, hogy neked is segíteni fog 100%-ban). Ez az útmutató kezdőknek szól, de akik esetleg nagyobb szinten járnak azok is találhatnak benne olyan tippet ami segíthet nekik.

Ezeket a tippeket nagy részben más játékosoktól vettem. A nagyon alap dolgokról nem mindent fogok elmondani, így érdemes az osu!wiki-be beleolvasgatni ha nem értesz valamit vagy csak szimplán írhatsz nekem.
Ha esetleg úgy érzed, hogy valamivel nem értesz egyet nyugodtan hagyd ki azt a pontot, hiszen mindenki másféleképpen játszik.


Alapok


Amikor megkérdezel valakit, hogy hogyan legyél jobb akkor általában azt mondják, hogy "play more" vagyis játssz többet - és ez kezdő szinten még bőven elég. Mikor regisztrálsz a játékra akkor még nem kell semmit csinálnod a fejlődés érdekében. Csak élvezd a játékot, hiszen az a legfontosabb. Ha csak azért játszol, hogy profi játékos legyél de nem tetszik a játék akkor nincs értelme és nem is fogsz fejlődni.

Miután lejátszottad a tutorialt, rájöttél, hogy lehet billentyűzettel is játszani és pár [Easy] nehézségű mapot is lejátszottál, érdemes beállítani a játékot a preferenciádnak megfelelően. Ez később alakulni fog és nem is annyira lényeges az elején, viszont ezeket ajánlatos kikapcsolni és a háttér sötétítést felvenni 100%-ra. Ha egérrel játszol (a tabletekről és a playstyleokról később fogsz olvasni) akkor a nyers inputot kapcsold be, az egérgyorsítást kapcsold ki. Az FPS legyen korlátlanra állítva. Az effekt és a zene hangereje olyanra legyen állítva, hogy hallható legyen mindkettő. Itt vannak az én beállításaim. Másik fontos dolog pedig a skin (téma/kinézet). Mivel az alap default skin elég zavaró lehet, ezért ezt is lecserélném. Itt egy jó skin kezdésnek. Ha már eléggé ismered a játékot más skineket is kipróbálhatsz, itt van egy pár profi játékos skin viszont ezekben lehetnek leegyszerűsített elemek.


Kezdő szint - Rank >#100.000


Miután eltöltöttél pár napot a játékkal, egyre több dolgot fogsz felfedezni, mint például a rank és a pp. Ezekkel egyenlőre nem kell foglalkozni nagyon. A lényeg, hogy sok Beatmap-ed legyen. Ezekből kelleni fog akár több 1000. A keresős módon kívül másféleképpen is be lehet szerezni ezeket. Pl. Beatmap Packek formájában. Kezdésnek a legújabb Ranked map-eket töltsd le, a pack-ekből mindegyik ranked, a keresőben pedig Rank Status-nál válaszd ki, hogy Ranked & Approved. Érdemes mindenféle zenét játszani, nem csak azokat amit tetszenek neked, hiszen különböző a stílus a map-eknél is.

Ha sokat játszol egyhuzamban az nagyon jó gyakorlás, de ha érzed, hogy elfáradtál akkor érdemes szünetet tartani. Sokan azt a hibát szokták elkövetni, hogy amikor Full Combozni akarnak egy map-et és nem sikerül akkor folyamatosan újrapróbálgatják. Ezt kerüljük el minél jobban ha lehet mert ezzel sok felesleges időt lehet elpazarolni. Ha egy pár próbálkozás után nem megy, akkor valószínűleg nem is fog. (-Rik- kommentje viszont igaz amit alul el tudtok olvasni)

Kövesd a ritmust és próbálj a pontosságra törekedni. Ezt nagyon fontos megtanulni, hiszen erre épül minden.


Játékstílusok (Playstyles)


Mivel a tablet és a billentyűzet vásárlási tanácsokról [Another] már leírt minden fontos dolgot ezért nem fogom ugyanazt leírni ide.

Itt tudjátok ezeket elvolvasni:

- Tablet vásárlási tanácsok
- Billentyűzet vásárlási tanácsok

Itt még szóba jöhetnek a különböző beállítások és grip-ek (ahogyan fogod a tollat vagy egeret). Itt általában mindenki olyat választ ami neki kényelmes. Érdemes sokféle playstyle-t kipróbálni hiszen így meg tudod nézni hogy melyik illik jobban hozzád.

Haladó szint - Rank < #25.000


Valószínőleg észrevetted, hogy kihagytam a 25.000# és 100.000# rank közötti szekciót. Ez azért van mert itt nincs semmi lényeges dolog amit el lehetne mondani. Csak játssz és egy idő múlva el fogod érni a 25000# alatti rankot.

Mindig azt a képességedet fejleszd amiben a legrosszabb vagy. Például ha nem tudsz HR-ezni ugyanolyan jól mind DT-zni akkor azt gyakorold. Ez csak annyiból áll, hogy azzal a moddal játszol sok ideig. Ez nem mindig lesz élvezetes, de nagyon megéri hosszútávon.

A legnehezebben fejleszthető képesség a stamina. Itt (Improving Streams) találtok egy nagyon jó módszert ennek fejlesztésére, de most megpróbálom összefoglalni pár szóban. Annyi a lényege, hogy letöltöd azokat a mapokat amik ott fel vannak sorolva. BPM szerint növekvő sorrendbe állítod őket (célszerű külön gyűjteményt csinálni ezeknek) és a 150bpm-es Long Stream Practice map-től kezdve elkezded játszani őket növekvő sorrendben. Mindig addig kell játszanod a map-et amíg nem fail-elsz. Akkor mehetsz tovább a következő map-re hogyha Full Comboztad vagy 97% feletti Accuracy-d lett. Ha nem sikerül akkor szünet nélkül játszd le újra. Ezt csináld meg 5 alkalommal. Miután végeztél tartharsz egy 5 perces szünetet. Ha megvolt a szünet akkor újra az egészet addig amíg nem sikerül. Ha megvolt ez az egész procedúra 3-szor akkor végeztél. Persze minél többször csinálod ezt meg annál jobb. Ha abbahagyod, legközelebb attól a BPM-től folytathatod amelyiknél megálltál múltkor. Ha úgy érzed az túl sok most neked nyugodtan mehetsz egyel lejjebb. Ha úgy érzed mintha égne a kezed az a jó, ha viszont rendesen fáj akkor hagyd abba azonnal. EDIT: alright, valószínűleg ez elég rossz módszer szóval inkább áthúzom (ha lesz kövi guideom abban módosítok a stamina részen)

Szerintem még az is segíthet, ha van egy cél magad előtt.


Végszó


Még sok minden van amit elfelejtettem hozzáadni ehhez a guide-hoz. Nyugodtan írhatsz és hozzárakom. Mindenesetre köszönöm, hogy végigolvastad. Ha úgy érzed hogy valami nem megy és nem tudod hogy miért, és akkor bátran írj és megnézem, hogy játszol hátha tudok segíteni.


GYIK


- Ha veszek 144Hz-es monitort akkor jobb leszek?

Nekem sokat segített. Sokkal gyorsabban tudsz reagálni mindenre, viszont egyáltalán nem szükséges.

- Az számít, hogy milyen skinnel játszok?

Minimálisan. Próbálj ki sokféle skint és amelyik jó neked azt használd.

- Nem mennek egyes patternek, mint például a négyzetek. Mit tegyek?

Úgy tekints egyes pattern-ekre mintha külön jump-ok lennének. Tehát a nyégyeteknél 1-2-3-4 helyett 1-2 1-2. Esetleg próbáld meg követni a szemeddel teljesen a jump-okat.


Források amiket érdemes átolvasni vagy megnézni:

How to get good at osu! -- 7 Quick Tips

Why you aren't improving at osu! "HOW DO I GET BETTER?!?!"

Korilak’s Guide to Improving in osu!

osu! - 10 Tips & Tricks

Toy Interview
Rohulk Interview
Doomsday Interview
kablaze Interview
Axarious Interview
WubWoofWolf Interview
Cookiezi Interview

Farm oldalak lol:

osuFM

Tillerino

the 4-digit starter pack

régi poszt, kezdőknek még azért hasznos de kéne már újat csinálni > : (
-Rik-
Most pedig egy KOMOLY kiegészítés az eredeti posthoz:

Nagyon sokat segít a fejlődésben ha mindig javítani akarsz a playeiden, pontosság vagy kombó értelemben is. Ha egy map már jól megy akkor érdemes megpróbálni modokkal is.

Személyes (más játékokból szerzett) tapasztalat alapján a replayek nem csak arra valók hogy más embereknek mutogassuk, a saját játékstílusunk hibáit is jól észre lehet bennük venni, ezáltal sokkal könnyebben és tudatosan ki is lehet őket javítani. Érdemes megnézni egy fail playünket is (f2 gombbal lehetséges amennyiben nem léptünk ki a mapról) hogyha nem vagyunk benne biztosak hogy mit rontottunk el, vagy hogy megértsük hogy mit is kéne csinálnunk.
Ugyan erre a célra a szerkesztőben is hasznos lehet megnézni azt a bizonyos részt amit többször is elrontunk. Ha ez sem segít, ki is lehet emelni bizonyos részét egy mapnak ugyan így az editorban, ezáltal csinálhatunk magunknak egy gyakorló nehézséget (ezt kicsit komplikált leírni, ezért linkelek egy videót
: https://www.youtube.com/watch?v=HRPL0oYd2lk )

"Ha valami nem megy, akkor azt nem kell erőltetni" -ez az osu!-ra nagyrészt nem igaz. Ha valami nem megy akkor azt nem figyelmen kívül hagyni, hanem erőltetni kell. A leglátványosabb előrelépést úgy lehet elérni szerintem és sok más játékos szerint is ha olyan mapokat játszunk amik épphogy mennek. Ez alatt nem azt értem hogy egy mapot No-faillel 50%-ra játszik valaki, vagy Relaxxal szenved, hanem ha 80%-90%-os pontossággal be tudjuk fejezni. Ha e szerint a séma szerint játszunk, akkor egy hónap alatt is szép eredményt lehet elérni (persze nem akkor ha túlzásba visszük, naponta 1 óra ilyen gyakorlás bőven elég).

Egy (főleg 10.000 rank alatt) fontos [Another] útmutatót Lexion kifelejtett, t/640010 ,az input delay csökkentésről szólót, ami nekem például sokat segített. Ez a Wacom CTL/CTH 480 típusú tabletet használóknak segíthet igazán az említett driverek miatt (nem tudom hogyan tudtam élni a legfrissebb driverrel).
R45eytx5
Sok itt a szövegfal, leírom röviden az igazi igazságot:

1. lépés: legyél fiatal
15 év körül az ideális, de ha elkezded 13 évesen és 15 évesen már jól játszol az még jobb! Erre két dolog miatt van szükség. Fiatalon még sokkal jobbak a fizikai képességeid, és ami ugyan ilyen fontos, nem kell minden nap 8 órát dolgozz és már délután 2-3 felé otthon verheted a billentyűzetet, maximum töri tz-re kell átolvasnod három oldalt a tankkönyvben.

2. lépés: legyél fiú
A függőség, eltökéltség, versenyszellem leginkább a fiúkra/férfiakra jellemző tulajdonság. Hány nőnemű osu-s van a top100 játékos között? Top1000? Érdekes lenne egy statisztika erről. Egy 15 éves lány az esetek döntő többségében teljesen más lehetőségekkel rendelkezik, erről oldalakat lehetne írni.
Viszont te egy 15 éves kocka fiú vagy, nem jársz minden nap a haverokkal a térre lazulni, ülsz a gép előtt és animeköröket kattintasz, ebben van lehetőség a fejlődésre, a barátnő szerzés meg ráér, az csak elvenné az idődet a játékról. Na persze ha lány vagy és most triggereltek, ne vedd magadra, nyugodtan lehetsz te is kocka, csak általánosságban beszéltem.

3. lépés: kombináld az első két lépést
Játssz sokat, fektess bele minél több energiát. Olvass guide-okat ha nem jössz rá magadtól. Fejlődj. Lépj előre a ranglistán. Élvezd a hírnevet, a pp-t. Aztán ha meguntad hagyd az egészet meghalni a francba, majd jön az új generáció és kezdi előről.

Remélem segítettem! :oops:
Szet

R45eytx5 wrote:

Sok itt a szövegfal, leírom röviden az igazi igazságot:

1. lépés: legyél fiatal
15 év körül az ideális, de ha elkezded 13 évesen és 15 évesen már jól játszol az még jobb! Erre két dolog miatt van szükség. Fiatalon még sokkal jobbak a fizikai képességeid, és ami ugyan ilyen fontos, nem kell minden nap 8 órát dolgozz és már délután 2-3 felé otthon verheted a billentyűzetet, maximum töri tz-re kell átolvasnod három oldalt a tankkönyvben.

Mikor 15 voltam meg nem volt osu :(
Spkz
Egy kicsit tisztogattam a szálon. A jövőbeli posztolóknak üzenném: Ez nem az offtopic, a minden egyéb "mémelések" nem járulnak pozitívan hozzá ennek a szálnak a relevanciájához, szóval ha mindenképpen úgy érzed hogy muszáj a napi "rofl tvt, menjünk a napra stb.." posztot kiadnod magadból, látogass el ide: https://osu.ppy.sh/community/forums/topics/611666
mesterrome
Helló!
Még eléggé kezdő vagyok (499k player vagyok) és az lenne a kérdésem hogy mikor léphetek előre a nehézségben? Milyen statot kell elérnem?
Mert én általában egy B rank után rögtön megyek is tovább egy 2.7*-ról 2.8*-ra.
Topic Starter
Lexion
Akkor lépsz amikor akarsz, vagy úgy érzed, hogy menne ennél nehezebb is. Játssz ugyanúgy nehéz és könnyű mapokat. Te esetedben játssz 2* mapokat és 3* is.
mesterrome
Rendben, köszi a választ. :)
(Jelenleg kb. 2,7*-nál vagyok)
Topic Starter
Lexion
Mivel látom sok ember írja, hogy sokat segített nekik ez a ki guide ezért majd a későbbiekben az v2-t is össze fogok dobni. Van pár dolog amit máshogy látok így az idő múltával és tanultam új módszereket is. Ez nem jelenti azt hogy a szöveg elavult. Ha ráveszem magam h megírom és kész lesz akkor az is kint lesz a profilomon. :)
Mazli
Szia. Bocs ezért a kérdésért de a 100.000 rankot úgyérted hogy Magyarországon belül?
Topic Starter
Lexion

csabi215 wrote:

Szia. Bocs ezért a kérdésért de a 100.000 rankot úgyérted hogy Magyarországon belül?


Nem :P
wolfoxcs
Szia, azt szeretném kérdezni, hogy te mit ajánlasz? Én egy only mouse player vagyok aki már 2 éve osuzik, de sokan írták, hogy szokjak át billentyűzetre, és akkor 1 teljes hónapot arra szenteltem, hogy ez összejöjjön, de nem sikerült. Ha only mouse-al játszok akkor még évfényekre pontosabb, gyorsabb vagyok, viszont a click spamaléseknél szoktak pontossági hibáim lenni, mit javasolsz, mit tegyek?
Topic Starter
Lexion

wolfoxcs wrote:

Szia, azt szeretném kérdezni, hogy te mit ajánlasz? Én egy only mouse player vagyok aki már 2 éve osuzik, de sokan írták, hogy szokjak át billentyűzetre, és akkor 1 teljes hónapot arra szenteltem, hogy ez összejöjjön, de nem sikerült. Ha only mouse-al játszok akkor még évfényekre pontosabb, gyorsabb vagyok, viszont a click spamaléseknél szoktak pontossági hibáim lenni, mit javasolsz, mit tegyek?
Hali, először is bocsi a késő válaszért valamiért nem jött értesítés...
Igazából játssz úgy ahogy szeretnél, ahogy fun neked. Viszont én a helyedben áttérnék billentyűzetre ha tényleg fejlődni akarsz még ha nehéz is. Igaz mouse only-val is lehet jól játszani de miután megtanultál billentyűzettel tappolni sokkal könnyebb lesz a játék szerintem.
De4dEye
Szia! Igaz már régi, de mint kezdő sokat segített ennek végigolvasása. Köszönöm szépen minden kezdő nevében, hogy létrehoztad ezt a topic-ot! :)
Topic Starter
Lexion

De4dEye wrote:

Szia! Igaz már régi, de mint kezdő sokat segített ennek végigolvasása. Köszönöm szépen minden kezdő nevében, hogy létrehoztad ezt a topic-ot! :)


nincs mit :D
majd valamikorra várható a v2 is ha lesz időm/kedvem megírni
Dragonman955
https://www.arukereso.hu/billentyuzet-c3111/cooler-master/masterkeys-lite-l-combo-sgb-3040-kkmf1-p347042458/#termek-leiras
jelenleg ezt a szettet használom, megmondom őszintén nincs vele bajom(max az egér ami kicsi a kezem miatt mert elég nagy) csak kíváncsi lennék egy tapasztaltabb és ügyesebb ember véleményére is ,hogy mennyire tér el pl: egy sima membránostól ez billentyűzet mert valami Mem-chanikus genyó és hangja is hasonló egy mechanikuséhoz de az érzés nyilván más, nem egy mechanikus mert az tudom, hogy milyen de sajnos osu-zni nem tudtam még olyannal.Másik kérdés ha már leírtam ennyit h technical mappoknál hogy lehet accuracyt növelni mert a patternek ugyahogy mennek de az acc az borzasztó pl egy példa csak ez a map https://osu.ppy.sh/beatmapsets/411435#osu/966177 . Köszönöm a választ előre is :)
Topic Starter
Lexion

Dragonman955 wrote:

https://www.arukereso.hu/billentyuzet-c3111/cooler-master/masterkeys-lite-l-combo-sgb-3040-kkmf1-p347042458/#termek-leiras
jelenleg ezt a szettet használom, megmondom őszintén nincs vele bajom(max az egér ami kicsi a kezem miatt mert elég nagy) csak kíváncsi lennék egy tapasztaltabb és ügyesebb ember véleményére is ,hogy mennyire tér el pl: egy sima membránostól ez billentyűzet mert valami Mem-chanikus genyó és hangja is hasonló egy mechanikuséhoz de az érzés nyilván más, nem egy mechanikus mert az tudom, hogy milyen de sajnos osu-zni nem tudtam még olyannal.Másik kérdés ha már leírtam ennyit h technical mappoknál hogy lehet accuracyt növelni mert a patternek ugyahogy mennek de az acc az borzasztó pl egy példa csak ez a map https://osu.ppy.sh/beatmapsets/411435#osu/966177 . Köszönöm a választ előre is :)
Hát először is nekem csak sima membrános és mechanikus billentyűzetem volt szóval fogalmam sincs milyen a többi. Második kérdésre igazából több válasz is lehet, attól függ, hogy miért nem tudod accolni (nem, nem a billentyűzet az oka valószínűleg). Ha például stamina miatt van (azaz elfáradsz közben) akkor is ronthatsz az accodon vagy éppen csak nincs elég jó fingercontrolod, akár még a reading miatt is lehet. Viszont ezeket te érzed és azt fejleszd ami miatt rontod az accodat. Ha fogalmad sincs, hogy mi miatt van akkor csak szimplán játssz olyan tech mapeket is amiket kicsit könnyebbnek érzel. Nincs mit :D
Sparhelt

Dragonman955 wrote:

https://www.arukereso.hu/billentyuzet-c3111/cooler-master/masterkeys-lite-l-combo-sgb-3040-kkmf1-p347042458/#termek-leiras
jelenleg ezt a szettet használom, megmondom őszintén nincs vele bajom(max az egér ami kicsi a kezem miatt mert elég nagy) csak kíváncsi lennék egy tapasztaltabb és ügyesebb ember véleményére is ,hogy mennyire tér el pl: egy sima membránostól ez billentyűzet mert valami Mem-chanikus genyó és hangja is hasonló egy mechanikuséhoz de az érzés nyilván más, nem egy mechanikus mert az tudom, hogy milyen de sajnos osu-zni nem tudtam még olyannal.Másik kérdés ha már leírtam ennyit h technical mappoknál hogy lehet accuracyt növelni mert a patternek ugyahogy mennek de az acc az borzasztó pl egy példa csak ez a map https://osu.ppy.sh/beatmapsets/411435#osu/966177 . Köszönöm a választ előre is :)


Szia. Nekem is pont ugyan ez a billentyűzetem van, tavaly nyár közepén vettem. Úgy voltam vele hogy kiakarok próbálni egy mechanikus fillingű billentyűzetet és ezért is rendeltem meg. Főleg osura használom (mással nem is játszok lol), de nekem valahogy nem az igazi. Működésre szerintem remek darab meg összeszerelési minőségre, de ÉN nem tudok vele rendesen játszani. Hosszabb mapeken a staminám/accom arányosan nagyot esik vele, a rövidekkel viszont nincs probléma (ezt tükrözik a top-playeim is XD). De ez az előttem szólók szavával élve "beállítottság" kérdése, lehet neked jobban bejön és jobban tudsz vele játszani ettől függetlenül.
Please sign in to reply.

New reply