forum

Community'nin Karanlık Yüzü

posted
Total Posts
9
Topic Starter
zigizigiefe
Bugün biraz daha farklı bir konsept ile geldim.Yaklaşık 4,5 yıllık tecrübeme dayanarak söylüyorum ki Türk topluluğu içinde gerçekten iyi,saygın,eğlenceli kişiler bulunmasıyla birlikte sorumsuz kişiler de yer alıyor.Bu süre içinde biriken sinirimi biraz da olsa boşaltabileceğim ve eminim hatalarımızı anlamamızda yardımcı olacaktır.Unuttuğum bir kısım varsa bana PM'den ulaşın.

1-Multiplayer'dan çıkmayan oyuncular:
İlk sırada yeni oyuncular olsun,değil mi?Hemen hemen buradaki herkes ilk oyuna başladığı zamanlarda en az bir kere multiplayer'a girmiştir.osu! için olan online oyun kelimesini çok yanlış anlamamızdan kaynaklı olan bir şey ki sonradan konsepti fark ediyoruz zaten.Ama benim kastettiğim oyuncular cidden ömrünü multiplayer'da geçirenler.Millete davet linki atıp rahatsız etmeleri de cabası.Bunlar sanırım biraz "vatansever" ki multiplayer reklamlarını #lobby chatinde yapmasını söylememize rağmen bize verdikleri cevaplar:"orada hiç türk yok,ben türklerle oynamak istiyorum,elin gavurunu napayım ben".Birkaç seçenek var:Cevap vermeye uğraşmayıp direkt ignore atmak/Eğer gerçekten iyi bir oyuncuysanız 6* bir map açıp eline vermek -bu onun hevesini kırıp oyunu bırakmasına bile neden olabilir-/Sert bir şekilde karşılık vermek.

2-Anasının karnından farmer doğanlar:
Kardeş bir destur be.Oyuna başlayalı bir hafta bile olmamış pp diye geziniyorsun.Bunların "pp" kavramını nasıl öğrendikleri bile muamma.Az daha zorlasalar Tillerino'ya "!r" spamlemekten silence yiyecekler (Onu nasıl öğrendiler acaba).Kardeşim bir iki ay oyunda geliş sonra kasarsın pp'ni.

3-Tablet fanboyları:
He kardeşim her eline tableti alan Cookiezi oluyor,Vaxei oluyor tamam haklısın kardeşim.4 sene önce benim de içinde bulunduğum gruptu.Tableti elime alınca bir anda Cookiezi'ye dönüşeceğim falan sanıyordum.Hani herhangi bir LoL montajı izleyince gaza gelip montajdaki hero ile 0/20 gitmenin hissi var ya?Heh aynen öyle bir şey.Tonla para yığdığınız için geri de veremiyorsunuz,alışmak zorunda kalıyorsunuz.TR 1.si bile (Cenk'in kulakları çınlasın) mouse oyuncusu iken sizin "Adamdaki ekipmana baksana ya,bende olsa ben de yaparım" demeye hakkınız var mı?

4-Chatte fırsat kollayan tipler:
Bu grubu birine benzetecek olsaydım o kişi polisi görünce "Domates biber patlıcan" diye bağıran torbacı abimiz olurdu.Etrafta global moderator varken adam gibi kurallara uyarken global moderator gidince chati kahvehaneye çevirenlerden bahsediyorum.Ne kadar chatte bir tek heyronii'nin olmadığını anlatmaya çalışsam da beni dinlemeyip devam ediyorlar ve en fazla 5 dakika içinde silence yiyorlar.

5-LoL ve CS:GO'dan gelenler:
Bu arkadaşlar osu!'ya üstte bahsettiğim oyunlardan gelip bu oyunun refleks/aim geliştirdiğini sanan kişilerdir.Bakın arkadaşlar osu! her şeyden önce bir ritim oyunudur.Bu oyuna ritim oyunu gözüyle bakmalısınız,başka oyunların tutorial'ı olarak değil.osu! oynayarak osu!'da gelişirsiniz,CS:GO oynarak o oyunda.Bana nasıl başladığımı sorarsanız bana ritim oyunlarını çok seven bir arkadaşım önermişti ve o zamanlar LoL ve CS:GO'nun varlığından haberim bile yoktu.Belirtmekte fayda var:Her LoL/CS:GO'dan gelen oyuncu bu bölgede değildir.Çünkü osu! oynayan LoL yayıncıları da var ve bu yayıncılar genelde tamamen ritim oyunu gözüyle oynuyorlar.

6-Forum kültüründen bihaber kişiler:
En sinir bozucu kısmı bu sanırım.Bakın ben 2008'den beri forum ortamlarında takılırım ve Turkmmo,Donanım Haber gibi birkaç forumda moderatörlük tecrübem var.Ama bu forumda 'yardımcı olabilecek konular,forum oyunları,offtopic' gibi güzel konuların yanı sıra shitpost tadında konular paylaşan grup da mevcut.Bazıları oyun içinde herhangi birine -hiç olmadı chate- sorup alacağı yanıt arasında iki dakika bile olmayan sorunları forumda paylaşıp kirletiyor.Yabancıların "necroposting" dediği,Türkçe karşılığı "hortlatmak" olan eski postları canlandırma işini yapanlar vardı bir aralar ama şimdiki oyuncular direkt forumdan bihaber oldukları için yok şu an.Şimdi eğri oturalım doğru konuşalım,"HIZLI Z X BASAMIYOM" diye başlık mı olur?10 kişiye sorsan 10'u da "play more" diyecek ama yok forumda paylaşayım ki ilgi çekeyim,that's a no no.

7-Boyundan büyük oyuncuların tribini atanlar:
Bu tiplerden sürekli bahsederim zaten ama artık yeter cidden.Adam oyuna başlayalı bir ay olmamış ama maşallah Cookiezi egosu var.Yok universal offseti ayarladım oyun bozuldu,yok sliderbreak aldım bilmem kaç pp gitti.İlgi çekebilmek için sürekli public chatlere yazmalarını söylemiyorum bile.Bunlar da bir süre sonra ego yapıyor ve ortamdakiler rahatsız olmaya başlıyor,hiç tanımadığım birinin bana mesaj atıp "sa kardeş 100bpm singletap yaptım" dediğini biliyorum ben.Tamam heveslisin ama milleti rahatsız etmeye de gerek yok.

8-Multi-accountlar:
Şimdi bu mesele birazcık karışık.Multi-acc ile ilgili kuralların çok katı olmasından dolayı sistemin birazcık tuhaf işlediğini ve nadiren de olsa haksız yere oyuncuları banladığına hemfikiriz.Ama benim kastettiğim canı sıkılınca birden fazla hesap açtığı için ban yiyen ve başından beri sevilmeyenler.Ne kadar ban yese de sürekli farklı farklı hesaplar açanlar,VPN kullananlar,dümdüz kaydolanlar vesaire.Direkt olarak community'ye karışan,sızanlar da olsa da harici tarafın söylediği bilimum yalanlar şunlar:
     x aydır offline oyuncuyum:Şimdi açık konuşalım,ranked mapleri indirmek için yeni oyuncuların ilk akın ettiği yer osu!'nun kendi beatmap listesi.Bunlar müneccim olmadığına göre Bloodcat,osu!search gibi alternatifleri bilmiyorlar.Ranked mapleri siteden indirmek için de kayıt olması gerekiyor tabi.Adam kayıt olup da hesabı çeyizine mi saklayacak,tabii ki giriş yapacak.Bu yalana göre arkadaşların önce kayıt olup sonra siteye giriş yapıp tüm beatmapleri indirmesi ,bilmem kaç ay sonra da "aaa oyuna girmeyi unutmuşum" diyip giriş yapmaları ve karşımıza çıkmaları gerekiyor.Mantıksız olmasının yanı sıra şunu sormak istiyorum,bunun gerçekleşme payı ne kadar?
     Şifremi unuttum:Abi giriş kısmında kapı gibi "Şifremi Unuttum" var ya görmüyor musun?Gerçekten şifresini unutup hatırlayınca eski hesabına geçenler var,onlar istisna.Bu tipler de birkaç gün sonra ban yiyor.

9-Oyuncuların hevesini kıran highlar:
Başlıktan da anlaşıldığı üzere burada hiçbir düşük rank oyuncu bulunmuyor,hepsi high rank.Demek istediğim "oyuncu" tipi sadece TV Size farmlayıp oyunu zevk için oynayan kişileri ezikleyenler.Bakın mesela ben 2015'te bu kadar Taiko oynamazdım ve sadece zevk için STD oynardım.O zamanlar 5,5 star olmasına rağmen biraz fazla zor olan bir mapi düşük acc ile passlemiştim.Hani eğlence için oynuyordum ya o aralar,gittim #turkish chatinde ss'i atıp "beyler bu mapi passledim wuhuuu \:D/" yazmıştım.İsmini vermek istemediğim bir high rank oyuncu çıkıp "Bunları passlemesi çok kolay,buna mı sevindin şimdi ezik" yazdı.O zamana kadar bunu yapabilecek kadar egoist bir oyuncunun olmadığını düşünüyordum ama yanılmışım.Bunlar oyunu ciddiye alan kişiler olsa gerek ki arkasında bıraktığı sonuçları düşünmüyorlar.

Şimdilik bu kadar.Aklıma geldikçe yazarım.
mayonezlipizza
Hepsine katılıyorum ama biliyorum ki bu kategorilere ayırdığın insanlar zamanını harcayıp bunu okumayacaklar. Ki okusalar bile kendini düzelten çok az kişi olacağına da eminim aynı zamanda.

Ben oyuna ilk başladığım zaman #turkish'in varlığından haberim yoktu ve STD modunu oynamayı çözememiştim -ki mouse ile tıklamak bile aklıma gelmemişti sırf bu yüzden relax ile CtB oynuyordum.. -_-
Kendi kendime oynarken şu an nickini hatırlamadığım ve hatırlamayı çok istediğim biri bana mania'yı nasıl oynayacağımı anlatmıştı. Onun sayesinde #turkish'i öğrendim ve 1 sene boyunca chate yazdığım ilk ve tek cümle "mania oynamama yardım edecek biri var mı?" idi. Cevap alamamıştım orası ayrı üzücü tabii.. O günden sonra da kendi kendime oynamaya çalıştım sürekli. 8-9 ay öncesine kadar PP'in ne demek olduğunu da bilmiyordum.

Oyunda yapacağınız şey PP kasmak değil zaten, eğlenmek için oynamadığınız sürece de güzel bir oyun değil osu! (Bu benim düşüncem bunun üzerinden yürüyen olmasın da)
Sürekli chate girip "bana map atın, gelişmek için map önerecek var mı?" yazanlar da ayrı bir düşünce içindeler sanırım. Alt tarafı 3 dakikanı ayırıp siteden beatmaplere bakacaksın ki zor bir şey değil. Hiç olmadı multiplayer'a girip oynayabileceğiniz düzeydeki room'larda map bulabilirsiniz. Kimse sizin paşa gönlünüzün istediği gibi map atmak zorunda değil.

Kendini geliştirmek için kendi kendine hiçbir şey yapmayan player dolu Türkiye'de. Sadece osu! için geçerli bir konu değil zaten bunu herkes biliyor. Ne kadar kaliteli bir hale getirmeye çalışırsak çalışalım, istersek başarılı bile olalım Efe'nin yazdığı türde kişiler her zaman olacak.

Umarım bu postu okuyup kendine biraz olsun çeki düzen veren insanlar olur.

Ha bu arada "verilen emeğe saygı göstermeyen beyinsizler" diye bir madde daha ekleyebilirsin Efe :oops:
-Kanzaki
Hepsine katılsamda 1 ve 2 numaralı tiplerin bence kimseye zararları yok bana multiplayer daveti atan birine hayır dediğimde hiç bir zaman hala davet atmaya devam etmedi kimse, hiç olmazsa bana denk gelmedi. 2 numaralı tip te tillerino kullanmasının kimseye zararı yok zaten haberimiz olmaz chatte pp mapı isteyene tillerino yu söyleyin zaten bir daha konuşmaz.

editine edit : haksız yere ban yiyen yok bence hepsinin foyası sonradan çıkıyo kimse zaten yaptığı şeyi kabul etmiyo.
Topic Starter
zigizigiefe

-Kanzaki wrote:

Hepsine katılsamda 1 ve 2 numaralı tiplerin bence kimseye zararları yok bana multiplayer daveti atan birine hayır dediğimde hiç bir zaman hala davet atmaya devam etmedi kimse, hiç olmazsa bana denk gelmedi. 2 numaralı tip te tillerino kullanmasının kimseye zararı yok zaten haberimiz olmaz chatte pp mapı isteyene tillerino yu söyleyin zaten bir daha konuşmaz
Hem katılıyorum hem de katılmıyorum.Oyuna başlar başlamaz pp kasanların çoğu (en azından benim bildiklerim) sonradan hırs yapmaya başladı ve oyunu sadece rank kasmak için oynadı.Sonrası daha yeni yazdığım 9. oyuncu tipine tam olarak uyuyor.Bana multiplayer daveti atanların çoğu ben istemediğimi dile getirmeme rağmen tekrardan atıyor.

editine editine edit:Fl4ndre Scarlet haksız yere restricted moda girmişti ve sonradan anlaşılmıştı bir yanlışlık olduğu.Ban ile restricted'ı birbirine karıştırdım sanırım.
Reha
-
Saki Desu
:thinking:
Ruushin
thinking
Lemanita
güzel post hepsini *eski* kendimde görebiliyorum

:thanging:
Fl4ndre Scarlet
Eski halime bakılırsa bu maddelerden bazıları vardıda şimdi bakınca da bu konuyu haklı gördüm ve bunlardan bir kaçı da benim sinirimi bozuyor bazıları chate gelip küfür edip trollüyor mu napıyor belli değil bunların ama sinir bozucu küfür edip trolleyenler de

:vthinking:
Please sign in to reply.

New reply