forum

Yurt Dışından Alışveriş

posted
Total Posts
7
Topic Starter
BeerBender
İyi günler
Son zamanlarda Türkçe kanalında geçen yurt dışından alışveriş diyalogları üzerine benim de merak ettiğim birçok soru ortaya çıkmıştı.
YouTube üzerinde gezinirken şöyle bir rehbere rastladım. İhtiyacınız olan çoğu şeye cevap veriyor.

Eğer gene de aklınıza takılan bir şey olursa video üzerinden yorum olarak sorabilirsiniz.

Edit: Sonunda !! NicoNicoNiii Yardımı için +rp

paketin açılması
paketin üzerine "açanın ***" da yazsanız bu şans işi. yazdıklarımı okuyun lütfen. herşeyi birebir aynı yolla 4 paket geldi 3 ü geçti 1 i takıldı. bu tamamen sizin paketinize kem gözlerin deymesine bağlı. gümrükçünün kem gözü sizin pakete takılırsa bitti gitti. özellikle büyük veya ağır kolilere gümrükçüler bi göz atıyorlar.

Gümrükte olabilecek olanların yasal hali
Gümrük İşlemleri ve Yapılması Gerekenler

Yurtdışından gelen her gönderinin gümrüğe takılması gayet doğaldır. 75 eurodan ucuz olan gönderiler düşük ihtimalli de olsa gümrüğe takılabilir. Örneğin çok büyük bir koli geldiyse ve üzerinde fiyat olarak 20 dolar yazılmışsa gümrük memuru buna inanmayabilir ve paket içerisindeki ürünü görmek isteyebilir. Bu durumda gümrüğe gitmeniz gerekir ve sizin gözetiminizde paketiniz açılır.

1.Ürünün Gümrüğe Takılması
Aldığınız ürün gümrüğe takılırsa gelen paketin gümrük işlemlerinin yapılması gerektiğini belirten bir yazı adresinize gönderilir. Bu yazıyı aldıysanız ürününüz gümrüğe takılmış demektir. Bu durumda her ihtimale karşı ürün için ödediğiniz tutarı belgeleyen banka dekontu, kredi kartı ekstresi veya paypal ile yaptığınız ödemenin ekran görüntüsünün çıktısını beraberinizde götürmenizi tavsiye ederim.

2.Gümrüğe Takılma Nedenini Öğrenin
Bir ürünün gümrüğe takılma sebepleri şunlar olabilir: Ürünün 75 eurodan fazla olması, gümrük memurunun ürün değerinin daha yüksek olduğunu düşünmesi, paket içerisinde aynı üründen ikiden fazla olması. Bulunduğunuz ildeki PTT Genel Müdürlüğü'ne gidin ve görevli gümrük memuru ile görüşüp ürünün neden gümrüğe takıldığını öğrenin. Çoğu ilde gümrük muayene memurları sadece 1 gün PTT'de mesai yaparlar. O nedenle gümrük muayene memurunun hangi gün PTT'de olacağını öğrenin veya doğrudan ilinizdeki Gümrük Müdürlüğü'ne gidin.

3.Gümrük Vergisini Ödeme
Aldığınız ürün 75 eurodan pahalı olduğu için gümrüğe takılmışsa muayene memuru tarafından gümrük vergisi hesaplanır ve bu tutarı vergi dairesine gümrük vergisi olarak ödersiniz. Vergiyi ödediğinizi gösteren dekontu gümrük muayene memuruna beyan ettikten sonra ürününüzü alabilirsiniz.

Aldığınız ürünün gümrüğe takılma nedeni paket içerisinde ikiden fazla aynı ürün olması ise bu gönderi ticari ürün statüsüne girer ve alabilmeniz için gümrük müşaviri tutmanız gerekir. Örneğin bir paket içerisinde 3 tane ve birebir aynı çakmaktan varsa bu ürünleri almak için gümrük müşaviri tutmanız gerekir. Bu şekilde ürünleri çok maliyetli de olsa alabilirsiniz.

Özel Firmalar
Fedex, UPS, TNT, DHL gibi özel kargo şirketleriyle gelen gönderiler büyük ihtimalle gümrüğe takılır ve ürünleri almanızın maliyeti yüksek olur. Bu firmalar gümrük kanununa aykırı olarak, gümrükten muaf olarak veya sabit vergi ödeyerek almanız gereken ürünleri ticari ürün olarak değerlendirmekte ve gümrüğe sokmaktadır. Bu ürünleri alabilmeniz için gümrük komisyoncusu, yüksek gümrük vergileri ve ardiye ücreti talep etmektedirler. Gümrükte bu sıkıntıları yaşamak istemiyorsanız ürünlerinizi bu firmalar aracılığıyla getirtmemenizi tavsiye ederim.

Not: Gümrükteki memurlar hakkında insanların yorumları kendileri gümrük memuru olmadığı sürece kötü. :D

Paketiniz takılırsa yapılması gerekenler
1-) eğer paket takılırsa size eve yazı geliyor.
2-) ptt nin topkapıdaki ülkeri fabrikasının ordaki binasına gidiyorsunuz
3-) orda 1 den 9 a kadar numaralı camekanlı sağlı sollu küçük odalar var.sizinki hangi odada ise o odaya gidip sıra bekliyorsunuz.
4-) adınız söylenince içeriye geçiyorsunuz. paket geliyor yanınızda açılıyor.
5-) " bu ne ? " diye soruyorlar. Makul cevaplar veriyorsunuz. Ürünü kendinize aldığınızı zaten tek bir adet olduğunu fiyatının uygun olduğunu anlatıyorsunuz.
6-) Söyledikleriniz yeterli gelmesse odanın yetkilisine gönderiyor sizi. O amca bir bakışta çözüyor işi. Olmaz vermem derse çok dil dökeceksiniz almak için. Eğer bişey demeyip hesap yapmaya girişirse işine karışmayın, bırakın gerekli hesabı yapsın. Size "şu kadar vergisi var" diyecek. Söylenen rakam sizi aşıyorsa biraz alttan alarak dil dökmeye devam edin. Pazarlığa yanaşmıyorsa parayı ödeyip alın. Genelde çok makul vergi çıkarırlar.
7-) Siz verdiği ödeme kağıdıyla söylediği bankolara sırasıyla gidip ödemeleri yapın. Depo ödemeside ekstra 2 liradır.
8-) Tüm ödemeler bitince paketin beklediği odaya tekrar gidin paketi alıp sıvışın, fazla dolanmayın ortalıkta.

Sonuç: Bulabildiklerim bunlar. Alışveriş yapıp yapmamak size kalmış.
NicoNicoNiii
SPOILER
https://www.youtube.com/watch?v=4ogY2yAzuLc&t=230

[youtube]kırmızı kısım[/youtube]
(mavi kısım videonun zaman olarak kaçıncı saniyesini paylaşmak istiyorsan)

http://www.dx.com/p/huion-420-portable- ... QhxPY6sXec

Osu tablet alacak kişilere önerim bedava kargoyla bunu almaları. Tek fark üstünde osu skini yok.

Ben de yardımcı olabilirim sorusu olan yardım isteyen olursa.
Fl4ndre Scarlet

NicoNicoNiii wrote:

SPOILER
https://www.youtube.com/watch?v=4ogY2yAzuLc&t=230

[youtube]kırmızı kısım[/youtube]
(mavi kısım videonun zaman olarak kaçıncı saniyesini paylaşmak istiyorsan)

http://www.dx.com/p/huion-420-portable- ... QhxPY6sXec

Osu tablet alacak kişilere önerim bedava kargoyla bunu almaları. Tek fark üstünde osu skini yok.

Ben de yardımcı olabilirim sorusu olan yardım isteyen olursa.
Wow baya iyiymiş bende alırım :)
NicoNicoNiii
[youtube]4ogY2yAzuLc[/youtube]
Lucrisiah
Ehem, size paketi siz olmadan açmayacaklarını kim söyledi bilmiyorum fakat öyle bir şey yok.Siz olsanız da olmasanız da paketi açmak zorundalar içinde ülkeye girerken tehlikeli/yasaya aykırı bir şey var mı yok mu diye - ki ben yurt dışından klavyeyi aldığımda kutunun içinde Tablet Cover vardı ve gümrükte kutu açıldığında içine tekrar koymayı unuttukları için elime hiç geçmedi. Yani bazen ürünleriniz çalınabiliyor da, kutunuza koyulmayabiliyorda.
Topic Starter
BeerBender

Lucri wrote:

Ehem, size paketi siz olmadan açmayacaklarını kim söyledi bilmiyorum fakat öyle bir şey yok.Siz olsanız da olmasanız da paketi açmak zorundalar içinde ülkeye girerken tehlikeli/yasaya aykırı bir şey var mı yok mu diye - ki ben yurt dışından klavyeyi aldığımda kutunun içinde Tablet Cover vardı ve gümrükte kutu açıldığında içine tekrar koymayı unuttukları için elime hiç geçmedi. Yani bazen ürünleriniz çalınabiliyor da, kutunuza koyulmayabiliyorda.
Tabiki de sallamadım. Hatta direkt senin sorununu yazmaya çalıştım. :D -bildiğim kadarıyla yazdım doğru olmayabilir ama aynı sorun olduğuna eminim-

Bu konuda biraz araştırma yapıp konuya eklerim gerekli bilgileri.
Lucrisiah
Ne kadar söyleseler de bunu bu şekilde yapmıyorlar. Açıp içindekini alsalar da hiçbir şekilde itiraz edemezsin adam hiç gelmedi der olur biter. Ha kimi paketler belki açılmıyordur dediğim gibi %50 şans yani. Pakete bir şey olmadan olduğu gibi de gelebilir, açarlar içindeki bazı şeyleri alırlar yarısını da yollayabilirler yada tamamen çalarlar hiç gelmedi kargo yoldayken kayboldu derler - ki çoğu kişinin başına gelmiş olaylar bunlar (:
Please sign in to reply.

New reply