forum

Sürekli pratik yapmam için yeterli zaman yok

posted
Total Posts
4
Topic Starter
Rieuxx
9.sınıfa gidiyorum ve okuduğum okulda çok fazla ödev veriyorlar ve test de çözmeliyim . Haftaiçi hiç zamanım olmuyor olsa bile gözlerim 4 derece civarı olduğu için , ebeveynlerim çok bakmamam konusunda uyarıyor . Ben de sadece haftasonları (ve bazen cuma (çok nadiren perşembe)) bilgisayarı elime alabiliyorum . Haftasonları yeterli düzeyde oynuyorum o yüzden gittikçe geliştiğimi hissediyorum geçen hafta 3 yıldız mapi yapamazken dün 3.70 lik mapi yaptım . Ancak her gün pratik yapmamamın getirdiği bir zarar olur mu . (Haftasonu 3 er saat civarı oynuyorum (haftada toplam 6-9 saat) Yani gelişmek için illa her gün düzenli pratik gerekir mi cevaplarsanız sevinirim :D
Zeus-
Seyrek oynamanın sana bir zararı dokunmaz, yalnızca gelişme sürecin daha uzun bir zaman dilimine yayılır. Alt tarafı bir oyun, çok da kafana takma. Ancak gereğinden fazla oynamamaya da dikkat et, aksi halde uzun vadede RSI/karpal tünel gibi rahatsızlıklar başına dert olur.

Boş vaktini yuvarlaklara tıklamakla harcayacağına henüz gençken herhangi bir spor dalına yönelirsen veya faydalı bir hobi edinirsen sana daha çok katkısı dokunur. Yine de tercih senin.
Reha
gelişmek için oynama, eğlenmek için oyna

Zeus- wrote:

Boş vaktini yuvarlaklara tıklamakla harcayacağına henüz gençken herhangi bir spor dalına yönelirsen veya faydalı bir hobi edinirsen sana daha çok katkısı dokunur. Yine de tercih senin.
Topic Starter
Rieuxx
Tavsiyeleriniz için teşekkürler :D ben kendim gelişmek ve hobi edinmek istiyorum ama türkiye şartlarında bu iş biraz zorlaşıyor takdir edersiniz ki , ben de boş zamanımın %70 ini kitap okuyarak ve müzik dinleyerek . %30 unu ise osuya ayırıyorum . çok para gerektirmeden yapabileceğim şeyler bunlar , bağlamayı orta düzeyde çalabiliyorum . şimdi ise piyano alıp onda gelişmek istiyorum ama imkansız , taşınabilir piyano alacağım çünkü evde akustik piyanoyu koyacağım yer yok . ama onlar da 3000 den başlıyor . Ekonomik durumumuz bunu hemen satın almaya müsait değil . ben de mecburen 1 ay önce bir kumbara aldım ve diğer yaza kadar para biriktireceğim , geriye kalanını da babam tamamlayacak ama umudum git gide azalıyor , ben para biriktirdikçe istediğim piyano her hafta 300 lira zamlanıyor . 2 sene yüzme kursuna gittim vücudumun şekil almasına yetti ancak araya 8.sınıf girdi , o zaman bıraktım şuanda da gidemiyorum . bağlamam var bağlama kursuna gidemiyorum çünkü okuldaki derslerden zamanım olmuyor . Anlayacağınız 14 yaşında bir genç hobi edinmek istese de yapamıyor , ben de kafamı dağıtmak için haftada birkaç saatimi buna veriyorum . Bir şeylerde ustalaşmak çok istiyorum ama ne imkanım var ne zamanım . Okul benim en güzel günlerimi çaldığı gibi ekonomi de beni hayli kısıtlıyor . osu oyununu da bulmam trajikomik , bilgisayaramın kaldırabildiği tek oyun buydu , ben de indirdim :D umarım okursunuz biraz uzattım konudan konuya da atlamış olabilirim ama demem o ki yapabileceğim her şeyi yapıyorum , ama destek yok , giden zamanın geri gelmediğinin bilincindeyim ve yapmak istediğim şeyleri yapamdığım için hırslanıyorum . öyle bir yanıp tutuşuyorum ki bir piyano alsam başından kalkmam . neyse kusura bakmayın fazla uzattım , kendinize iyi bakın görüşürüz tekrar teşekkürler...

Zeus- wrote:

Seyrek oynamanın sana bir zararı dokunmaz, yalnızca gelişme sürecin daha uzun bir zaman dilimine yayılır. Alt tarafı bir oyun, çok da kafana takma. Ancak gereğinden fazla oynamamaya da dikkat et, aksi halde uzun vadede RSI/karpal tünel gibi rahatsızlıklar başına dert olur.

Please sign in to reply.

New reply