forum

OSU! İÇİN KLAVYELER HAKKINDA FİKİR BELİRTİYORUZ

posted
Total Posts
7
Topic Starter
Plox
Evet arkadaşlar, bu title'ı ben ve benim gibi klavye aramakla fazla vakit harcayanlara öneri olsun diye açıyorum. Bu title altında siz de kendi kullandığınız, kullanmış olduğunuz ya da almak istediğiniz klavyeleri önerebilir ve diğer arkadaşlarımıza bir fikir verebilirsiniz.

Öncelikle almak istediğiniz klavyede karar vermeniz gereken en önemli ve "anahtar" nokta switch kısmı. Öncelikle ben membran klavye kullanmanızı önermiyorum, switchler competitive gaming için çok daha uygun. Bu siteden switchlere ve gaming, typing ve universal olarak puanlarına bakabilirsiniz.
Türkiye pazarında en çok kullanılan klavyelerde olan switchler genelde red, blue ve brown ancak arada black switch de görebiliyorsunuz. Osu için oyuncular daha çok red ve brown üzerine gidiyorlar, blue çok sesli olduğu için tercih edilmiyor. Black ise çok ağır olduğu için. Red hem linear bir switch olması hem de hafif bir switch olduğu için en optimal switch olarak bakılıyor. "What is the best switch for osu?" adlı videoda kardeşimiz osu için birçok switch'i tek tek denemiş ve kendi fikirlerini anlatmış. Ben bu videodan baya yararlanmıştım klavye ararken, size de öneririm.

Bu videoda ise 5 dakikada 5 klavye incelemesi yapıyor ve hepsi osu için. Bu videoda aklınızda bir fikir oluşması açısından iyi bir video.
Eğer klavye değil de keypad arıyorum diyorsanız bu..
...ve bu video sizin için güzel videolar. Şahsen ben bu keypad videolarını hiç ihtiyacım olmadığı için izlemedim içeriği eğer istediğiniz gibi çıkmazsa bilemeyeceğim.

Ben size kendi kullandığım klavyelerden önermek ve önermemek istiyorum. Ben bu oyuna başladığımda uzun bir süre Türkiye'de top ranklara çıkana kadar EVEREST UN-777 adlı klavye ile oynadım. Sonra mekanik bir klavyeye yönelmek istedim ve öğrenci bütçesiyle GamePower'ın Warlock modelini aldım.

Şimdi bu GamePower, JamesDonkey vs. gibi markaları ben önermiyorum. Şu anda bu yazıyı size JamesDonkey610s model klavyeden yazıyorum ve inanın bana buna bu parayı vermeyin. Bu klavyeden sonra Logitech G512 GX Brown Switch model klavyeyi kullanıyordum ve cidden gerçek mekanik klavyenin nasıl bir şey olduğunu o klavyede anlamıştım.Ancak o klavyede de double-clicking sorunuyla karşılaştığım için şu an Logitech marka klavyelere biraz ön yargılı yaklaşıyorum.

Benim fikrim şudur ki; eğer klavye almak istiyorsanız ve şu an kullandığınız membran değilse, paranızı biriktirin ve sağlam bir şey alın. Eğer oyunu competitive oynamıyorsanız almanıza bile gerek yok benim için. Logitech G512 GX Brown gerçekten güzel bir klavyeydi ve oyunda 300 basmanın cidden klavye ile ne kadar çok geliştiğini anladım. Bunun asıl nedeni ise klavyenizin polling rate'i yani kaç ms olduğu. Bu video'da size polling rate'in neden önemli olduğunu anlatıyor. Ancak tekrar söyleyeyim, böyle ince detay diyebileceğimiz şeyler ancak oyunu competitive oynuyorsanız geçerli, aksi takdirde sadece eğlenmenize bakın tabii ki.

Uzun lafın kısası, ben klavye ararken çok işkence çektim, bu yazı ve bu yazıya diğer arkadaşlarımızın yapmasını umduğum tavsiye ve yorumlarla birlikte klavye arayan arkadaşlarımızın bu süreçte daha sağlıklı karar verebilmeleri ve akıllarında bir fikir oluşmaları için yazdım. Eğer yukarıda bahsettiğim şeylerde bir hatam, yanlışım varsa lütfen düzeltin. Ve yorumlarda siz de diğer arkadaşlar için kendi fikirlerinizi belirtin.

İyi oyunlar.

edit: Şöyle bir site buldum, belki işinize yarar birkaç klavyeyi yorumluyor.
rintaro
Güzel konu olmuş. MSI Vigor GK50 Elite (Kailh White Box) adlı klavyeye sahibim. Eğer bu klavye ile ilgili sorusu olan varsa buradan sorabilir.
CaptainBasculin
Membran klavyelerin de, hatta laptop klavyesinin de oynarken performanstan ödün vermediği kanısındayım. Logitech K120, Ideapad laptop klavyesi ve Gigabyte Force K83 (Cherry MX Red) klavyelerini kullanmış biri olarak aralarında aşırı hissedilir bir farklılık hissetmedim. En fazla 240bpm üstü burst atarken laptop klavyesi/mx red switch daha rahat geliyordu, onun dışında map accuracy/staminamı bu klavyeler arası geçiş çok etkilemedi.

Bununla beraber, klavyede input lagın hissedilmemesi önemli. Daha demin verdiğim örnek klavyelerde bu hissiyatı yaşamadım, fakat basışınız oyuna normalden daha geç giderse bu oyunu tamamıyla oynanmaz kılabilir.

Bu arada Romer-G switch kullanan bir iki arkadaştan duymuştum, keycapler osu oynayışına uygun değil, çabuk kopuyorlar.
Topic Starter
Plox

rintaro wrote:

Güzel konu olmuş. MSI Vigor GK50 Elite (Kailh White Box) adlı klavyeye sahibim. Eğer bu klavye ile ilgili sorusu olan varsa buradan sorabilir.
Hocam switchler nasıl? Tepkime süresi, basış hissiyatı iyi mi kötü mü? Keycaplerin kalitesi nasıl?

CaptainBasculin wrote:

Membran klavyelerin de, hatta laptop klavyesinin de oynarken performanstan ödün vermediği kanısındayım. Logitech K120, Ideapad laptop klavyesi ve Gigabyte Force K83 (Cherry MX Red) klavyelerini kullanmış biri olarak aralarında aşırı hissedilir bir farklılık hissetmedim. En fazla 240bpm üstü burst atarken laptop klavyesi/mx red switch daha rahat geliyordu, onun dışında map accuracy/staminamı bu klavyeler arası geçiş çok etkilemedi.

Bununla beraber, klavyede input lagın hissedilmemesi önemli. Daha demin verdiğim örnek klavyelerde bu hissiyatı yaşamadım, fakat basışınız oyuna normalden daha geç giderse bu oyunu tamamıyla oynanmaz kılabilir.

Bu arada Romer-G switch kullanan bir iki arkadaştan duymuştum, keycapler osu oynayışına uygun değil, çabuk kopuyorlar.

Hocam Romer-G hakkında katılıyorum size. Gerçekten her ne kadar tepkime süresi az olsa da klavye dökülüyor. Rezalet hiçkimseye önermiyorum. Düzgün kullanabilen birini de görmedim zaten. Laptop klavyesi ve logitech k120 klavyelerine gelince de; laptop klavyesiyle benden cok daha iyi mania oynayan birini önceki zamanlar da tanımıstım, cidden laptop klavyesi insanlara cok daha rahat geliyor ama laptopa o kadar darbeyi indirmek ne kadar sağlıklı bilemiyorum. K120'de ise 10ms polling rate varmış. Yani oyunu yüksek OD'de klavye farkettirecektir kendisini 1ms klavyelerden ama membranlar arasında sanırım en iyilerden. Çünkü ne zaman bi ms chart'ına vs. baksam k120 gördüğümü hatırlıyorum. Yüksek yıldızlı maplerde denediniz mi k120'yi?
Nightmare837
Ben laptop kullanıyorum. HP 14-CF2001NT. Blue switch KB435L'ye göre bayağı bir fark hissettim çok daha rahat. Tabii blue switch olduğundan böyle bir fark olmuş da olabilir daha önce blue switch dışında bir klavye kullanmadım.

Tepkime süresi olarak tıklama mesafesi yok gibi. Herhangi bir tuşu ittirdiğin zaman bir sertlik geliyor ve direk tuş aşağıya iniyor. Masaüstü klavyeler gibi değil.
rintaro
Konuyu tamamen unutmuşum kusura bakmayın.

Switchler güzel. Hem hafifler hem de hissiyatı çok güzel. Tactile olması benim için büyük bir artı. Kişiden kişiye değişiyor bu tabi. Klavyenin tepkimesi 2 ms yani polling ratesi 500 hz. İnternette bunun ile ilgili herhangi bir bilgi yok ben kendim 3. parti uygulamalar ile buldum bu sonucu. Keycapler ise kaliteli. Sekizgen bir tasarımı var. Işıklandırma direkt tuş altından vuruyor.
neo1095
Abi ben laptop klavyesi ile oynuyorum
Please sign in to reply.

New reply