forum

Tablet vásárlási tanácsok

posted
Total Posts
11
Topic Starter
[ Another ]
Tablet vásárlási tanácsok

Bevezető


Osu!-s körökben gyakori periféria a rajztábla azaz tablet és az új játékosoknak sokszor nehéz dönteni hogy váltsanak-e az egér használatáról és ha váltanak is akkor melyik tablet legyen az amelyik majd az asztalukat fogja ékesíteni.

Váltsak-e egérről tabletre?


Erre nehéz egyértelműen válaszolni, nézzük meg külön szempotok szerint.
  1. Gyorsabb-e a fejlődés tablettel mint egérrel?
    Ha tippelnem kellene azt mondanám hogy a az osu! community 70%-a erre igennel válaszolna mert nekik bejött a tablet DE a maradék 30% azok a játkosok akiknek nem jött be, és itt jön az a dolog amit nem tudhatsz, hogy neked milyen lesz, lehet pont ugyanúgy fogsz fejlődni egy tablettel mint egérrel sőt lehet, hogy azok közé fogsz tartozni akiknek kifejezetten nem megy úgy a játék tablettel mint egérrel, lásd top playerek közt: Doomsday, cpntXn
  2. Ára alapján megéri-e?
    Nem. Erre a kérdésre lehet egyértelműen válaszolni HA csak a játékra használnád a tabletet főleg az előző szempont negatívumai alapján mert ha nem jön be akkor teljesen feleslegesen dobtál ki 20k forintot az ablakon DE ha nem csak a játékra használnád, esetleg szeretsz rajzolni vagy bármi olyat csinálnál esetleg munkához is jó lenne akkor már inkább igent mondanék.
Szóval azt mondanám hogy nem éri meg ha nem tudod hogy neked jó lesz-e de ha másra is használnád vagy csak van fölösleges pénzed rá akkor semmi akadályát nem látom annak hogy beszerezz egy tabletet.

Melyik tabletet vegyem?


Na itt kezdődik az érdekes rész, nézzük meg mik közül választanak általában a magyar játékosok.
  1. Wacom Intuos/Bamboo: Legtöbben ezt veszik világszerte, a Wacomnak elég nagy neve van tablet gyártók között, megfizethető ár és még sok előny társul hozzá.
  2. Genius i405x/i608x: Első tablet választáskor sokaknak megtetszik főleg az i405x a nagyon olcsó ára miatt.
  3. Huion H420: Olcsó és az osu!tablet is egy H420 csak matricázva.
Kerek 1 évig használtam i608X tabletet aztán váltottam Wacom CTL-480-ra így azokat fogom tudni összehasonlítani, sajnos Huion tabletekkel nincs tapasztalatom.

Felmerül a gondolat, hogy egy Wacom tablet ára majdnem háromszor annyi mint a Genius tableteké szóval biztos háromszor jobb is, ez részben igaz, a Wacom tabletek egy nagyon lényeges dologban jobbak mégpedig, hogy a toll nem elemes, ezért könnyebb. Amíg nem próbáltam addig én sem hittem el, hogy ennyit számíthat, hogy a toll egy elem súlyával könnyebb de igenis sokat számít.
"Na jó, a toll könnyebb és mi van még?" Ez az, hogy más különbség ami a játékra hatással lenne az nincs, legalábbis nekem még nem tűnt fel.

Szóval az előnyök:
  1. Wacom: Profibb felszerelés mint a Genius, Huion, elem nélküli toll.
  2. Genius, Huion: Olcsó
Végszó


Ha azon gondolkozol válts-e tabletra akkor vedd figyelembe a Váltssak-e tabletra? bekezdést és, hogy melyikre azt neked kell eldönteni figyelembe véve a neked megfelelő árat és funkciókat de bármelyik mellett döntesz nem nyúlhatsz nagyon mellé, mindegyikkel full kombózhatsz airmant, csak gyakorlás kérdése.


Ha valaki valamit hozzászeretne tenni, van más tapasztalata nyugodtan írja le, ha valakinek pedig kérdése van az általam használt dolgokhoz akkor in game megkereshet.

Később teszek hozzá liveplayt mindkét tabommal és ha valami eszembe jut még kiegészítem.
R45eytx5
>Ha tippelnem kellene azt mondanám hogy a az osu! community 70%-a erre igennel válaszolna mert nekik bejött a tablet DE...

Én ezt az arányt 90-10-re raknám. Persze lehet dobálózni doomsdayel meg azzal a pár pro egeressel, de 10-szer annyi prót fel lehet hozni a tabosok közül, ha nem többet. Ha megnéznénk, hogy a Top1000ben milyenek az arányok akkor szerintem 900-100 lehet még erős túlbecslés is lenne részemről.

Váltás kérdését én inkább a "mikor" oldaláról közelíteném meg. Először szar mindenki egérrel, mert meg kell vele tanulni játszani, de aztán hard/könnyű insane-ig nincs igazán előny a tablettel. Lehet, hogy könnyebb tablettel elérni ugyan azt a hard/könnyű insane szintet, mint egérrel, de ezért még én nem mondanám az, hogy érdemes váltani.

Hogy megéri-e azt is kicsit máshogy fogalmaznám meg. A tablet nem keres pénzt, nem hozza vissza az árát, tehát nem éri meg. Akkor se éri meg ha rajzolgatsz vele, akkor se éri meg ha osuzol vele, akkor se ha mindkettőt. Tehát én nem azt mondomanám, hogy csak akkor éri meg ha rajzolsz vele mellé, hanem inkább akkor ha használod, mindegy, hogy osura vagy rajzolásra vagy mindkettőre. Gondolom another arra a kockázatra gondolt, hogy nem jön be a tablet mert rájössz hogy te vagy a next doomsday és egerezni fogsz de ennek olyan kicsi az esélye, hogy számba se venném. Annak sokkal nagyobb a veszélye, hogy hamar átváltasz tabletre a nagy hévben, hogy te leszel a next cookiezi aztán rájössz, hogy ugyan úgy szar vagy és otthagyod az osu-t, mert nem élvezed/nincs meg a kitartásod hozzá/ megunod vagy amputálják a kezed akármi (bár akkor már mindegy a pénzért úgyse fogsz aggódni :D de nyugi erre is kicsi az esély szóval el lehet vetni)

Szóval a váltást abból a két irányból vizsgálnám, hogy mennyire érzed úgy, hogy még 1-2-3-5 évig osuzni fogsz vele vs. mennyire számít neked 10-20-30ezer forint. Mert ha a csapból is a pénz folyik akkor elfér a tablet a polcon az többi hightech kütyü mellett és nem érdekes ha csak 5 mapet játszottál vele és nem tudtad beállítani az area-dat sem, de ha fél évi zsebpénzed/fél havi fizetésed megy rá akkor érdemes átgondolni.

Hogy milyen tabletet vegyen az ember azzal nagyjából egyet értek. Wacomból a CTL-480S 20-22 ezer forintért elérhető és jobb, mint az olcsóbb alternatívák, de azokkal is lehet játszani majdnem ugyan olyan jól.
A toll vastagsága és nehézsége mellett én az hallottam még, hogy a toll érzékelését csak közelebbről tudják a genius/huion tabok ami a hovernél számíthat még.

Egy hét aktív játék kell, hogy megszokja nagyjából a tabletet az ember, az alatt olyan 2000 playcount körülre gondolok. Utána pedig folyamatosan fejlődik amíg játszik.

Ahhoz, hogy te legyél a next cookiezi viszont nem elég a tablet, mert az csak az aim részét adja (és azt is sok gyakorlás után), ami a játéknak csak az egyik sarka szóval csodákat ne várjon senki tőle.

Spinner szempontjából a többségnek jobb vele, de nem értem ezzel miért foglalkozik bárki is, aki nem normalokon akar top50be kerülni.

Ugyan ilyen topicot lehetne egyébként a mechanikus billentyűzet kérdésnek is nyitni majd.

Ui.: Ez csak a személyes véleményem, bármi hasonlóság létező helyekkel, személyekkel, eseményekkel és törvényszerűségekkel csupán a véletlen műve!
popiti1997
kiegeszitelek egy huion velemennyel tehat a helyzet a h420-al az hogy kenyelmetlen ha csuklobol is akarod mozgatni a tollat mert kicsi es lelog rola a kezed igy csak a tollat forgatod az ujjadon gyakorlatilag nem mondom hogy rossz de ha teheted akkor vegyel komolyabbat megbantam de el lehet vele játszogatni ja es egy aprocska megjegyzes az official osu! tablet csak siman 420 amin vannak gombok az a h420
[Danny-senpai]
popiti1997-el szemben, nekem Teljesen kényelmes a 420, lehet hogy lelóg a kezem a tabletről, de emiatt nem is csúszik el, (nem nyomom szét?), stb.

A tollas dolgot most tudtam meg hogy a Wacomnál van elem nélküli, viszont meg sem fordult eddig a fejemben hogy kényelmetlen mert nehéz. Másik előnye ugye az emlitett ára, össz. olyan 9000ft volt tavaly szeptemberben kinából. Azóta egyszer volt vele problémám, az is csak a mellékelt driver miatt volt, netről könnyű újat szerezni hozzá.

UI.: Rafit támogatom, a "mikor" a legfontosabb. Mindenek előtt nem is az aim, hanem az accuracy a fontos.

UI2.: Kérdés: Elem nélküli, pl. Wacom toll működik Huionnal? Nem vagyok benne biztos/ hülye vagyok az ilyesmihez.
R45eytx5
Nem működik, sőt a ctl 480 tolla nem működött azzal a nagyobb, régi intuossal ami rurinak van, viszont a régebbi bamboo tollakkal igen.
Topic Starter
[ Another ]
Rafi köszi az ötletet, hamarosan írok ugyanilyet mechanikus billekhez is.
Tralkke
Sziasztok!
Nemrég vettem egy XP-PEN G430-as tabletet, amiről úgy gondolom érdemes véleményt írni, hiszen a Wacom tabletek által nyújtott prémium érzet mellett olcsó tabletről is van szó. CTL-480-as tabletet is használtam már, így ahhoz tudom hasonlítani.

Gondolatok;

- Kicsi tablet, aki nagy areával szeretne játszani, vagy esetleg rajzolásra használná ez hátrány lehet, nekem megfelelő méretű.

+ A CTL-480-asnál kicsit gyorsabbnak érzem a válaszidejét, ami játékhoz kifejezetten hasznos.

+ A toll elem nélkül működik, és ugyan olyan (ha nem jobb) érzetet nyújt, mint a Wacom tolla. Utóbbi relatív.

+ OLCSÓ. Amazonról rendeltem, a házhozszállítás nem került pluszba, megérte az egy hónap várakozás.

- A driver halálos. Van, hogy nem indul, vagy visszaállítja az areát, így ha nem írtad fel (vagy jegyezted meg), szívás van. Ráadásul ronda is a felület. De azt még utólag is tudják javítani, reméljük úgy lesz.

Végszó; Ha csak osu!-ra kell a tablet, akkor ez a legmegfelelőbb választás. Nagyon olcsó, de ez nem vesz el a minőségből.
verto
Hullahopp
Hűha, akkor most én felélesztem ezt a topicot asszem
Akinek esetleg megvan ez a tablet, az írna róla egy véleményt?
https://digitalizalo-tabla.arukereso.hu ... 303352445/
Fontos lenne, mert tabletet fogok cserélni egy hónap múlva
Előre is köszi!
aleho8
CTL-490-et ne vegyél, hoverelni nem lehet vele csak ha leragasztod a toll hegyét, és utána is teljesen alacsony a hover distance. Inkább vegyél kicsit drágábban 480-at ebayről, vagy 460-at. De használtan is kereshetsz csak kerüld a 490-et.
EnDy_S
Elvileg ha leragasztod a toll hegyét hogy végig be legyen nyomva, azt hiszi dragelsz és nincs olyan latency mint hooverrel. De mindenki utálja még így is.
Please sign in to reply.

New reply