forum

Ustawienia myszki :)

posted
Total Posts
16
Topic Starter
RothmansBlue100
Cześć otóż w osu gram z dzień mimo że mam to konto 4 miechy :D Nie grałem ponieważ się przeprowadziłem i chciałbym żeby ktoś powiedział co mam ustawić aby mi się lepiej grało :P
zzqWilliam
Po pierwsze w panelu sterowania w opcjach myszy odznaczasz opcję akceleracji.
AmaiHachimitsu
To jest ściana tekstu, którą napisałem w celu stworzenia Poradnika ogólnego dla ludzi ambitniejszych. Niestety projekt idzie wolno, więc o to część z ustawieniami

1.1 Mysz
Mysz komputerowa to podstawowe urządzenie, z którym zwykle zaczynamy przygodę z osu! Charakteryzuje je pozycjonowanie relatywne, za pomocą odbicia świetlnego wykrywa kierunek ruchu i jest ograniczone w zasadzie tylko przez powierzchnie na której znajduje się myszka.
Na początek trzeba to podkreślić: Tak, na myszce da się grać dobrze, a nawet bardzo. Odpowiednio ustawiona pod użytkownika myszka nie ustępuje wiele tabletowi graficznemu.
Teraz czas na ustawienia, w tej sferze najwięcej jest błędów popełnianych przez początkujących graczy. Przede wszystkim złym nawykiem jest zwiększanie czułości z nadzieją, że uda nam się nadążyć za mapą. Jest to podstawowy błąd, nieudolna próba zrobienia sobie "skrótu" do grania lepiej. Wysoka czułość wymaga niesamowitej precyzji jeśli chodzi o ruchy dłoni, powoduje również, że napinamy bardzo nadgarstek w celu usztywnienia naszych ruchów, co powoduje często ból. Przez ponad 2 lata gry doszedłem do wniosku, że to nie sprzęt powinien się dostosować do nas, tylko my do niego. W tym wypadku po prostu trzeba nauczyć się więcej ruszać ręką przy odpowiednio niskiej czułości. Może na początku wydawać się męczące, ale to jest właśnie część treningu, każdy ponadprzeciętny gracz wyrobił sobie palce i dłonie poprzez długotrwały trening.
Jaka czułość jest najlepsza i jak ją ustawić?
Preferencje i umiejętności (np. z innych gier) są różne, ale z reguły zasada jest taka, że najlepsza do osu! jest najniższa czułość, która pozwala na sięgnięcie każdego miejsca na ekranie osu! bez większego wysiłku czy utraty kontroli.. Najważniejszą zaletą niższej czułości jest zwyczajna precyzja, niedokładności w ruchu można zawsze skorygować oraz lepiej buduje nam się tzw. pamięć mięśniowa (muscle memory), najważniejszy element jeśli chodzi o celowanie myszką. Pamięć mięśniowa to nic innego niż właściwość dzięki której po prostu wiemy (pamiętamy), ile trzeba ruszyć myszką by trafić w dany punkt na mapie.
Ustawianie czułości zaczynamy od ustawienia wartości domyślnych czułości zarówno w osu! jak i windowsie. Dlaczego? W przypadku osu! zwiększenie czułości powoduje delikatną, ale zauważalną akcelerację (niechciane przyspieszenie ruchu myszki) natomiast w windowsie powoduje przeskakiwanie pikseli, co również ogranicza precyzję. Kolejnym ważnym punktem jest odznaczenie w ustawieniach myszy opcji "zwiększ precyzję wskaźnika". Owa precyzja jest pewnym rodzajem sztucznej akceleracji, nasze ruchy są zależne nie od odległości jaką pokonamy, ale też od szybkości wykonanego ruchu. W grach typu Quake takie coś by przeszło, ale w osu!, gdzie potrzebujesz ciągłego i dokładnego ruchu jest ona często strzałem w kolano.
"No to teraz jak mam ustawić czułość??" Zmienić czułość bez negatywnego wpływu na dokładność sensora można dwoma sposobami: zmianą rozdzielczości osu! (im większa tym mniejsza czułość) oraz DPI myszy. Nie wszystkie myszy mają możliwość zmiany DPI, ale nadal nie powinno być aż tak trudno ustawić nam odpowiednią czułość. Typowe myszy z dolnej półki, bez zmiennego DPI, mają stałe 800 lub 1000 DPI w zdecydowanej większości. Rozdzielczość osu! przy takim DPI powinna być od 1024x768 do 1284x1024 - To są moje propozycje, ale proszę traktować to jako BAZĘ, z której będziecie eksperymentować. Jeśli czujesz, że potrzebujesz nieco więcej precyzji i dasz radę "machać" nieco więcej myszką, zwiększ rozdzielczość lub zmniejsz DPI. Jeśli, pomimo długiego przyzwyczajania się (jakieś 2 tyg), nadal masz problemy z wolnym kursorem, zrób odwrotnie.
PAMIĘTAJ: PRZYZWYCZAIĆ SIĘ DA NIEMALŻE DO KAŻDEGO USTAWIENIA CZUŁOŚCI, WYBIERZ TO, KTÓRE MAKSYMALIZUJE TWÓJ PERFORMANCE
Topic Starter
RothmansBlue100
Co do czułości :P mam na 2x i dobrze mi się gra :) ale czasami za szybko ruszam ręką :P

Dzięki za te porady :P
Anti Fun

Orszak wrote:

Co do czułości :P mam na 2x i dobrze mi się gra :) ale czasami za szybko ruszam ręką :P

Dzięki za te porady :P
Czułość w osu ma być 1,0x
Koniecznie

Jak już masz zmieniać czułość to rób to w windowsie. Jednak zawsze lepiej jest mieć 6/11 w windowsie i regulować czułość tak jak amai powiedział - za pomocą regulacji wielkości okna gry i zmiany dpi myszki
CuteCurry

Mustang1x1 wrote:

Orszak wrote:

Co do czułości :P mam na 2x i dobrze mi się gra :) ale czasami za szybko ruszam ręką :P

Dzięki za te porady :P
Czułość w osu ma być 1,0x
Koniecznie
Co się stanie, jak nie będzie grać na 1.0x? Jeżeli mu tak wygodnie to niech gra. Z czasem pewnie sam zmniejszy, jak zacznie zależeć mu bardziej na precyzji.
Anti Fun
Jak mu pasuje wyższa czułość to nie ma sprawy, ale lepiej jest przestawiać w windowsie niż w osu, przynajmniej wynika to z mojego doświadczenia. Nie wiem, może to był efekt placebo, ale ważne że u mnie działało
Topic Starter
RothmansBlue100
Mam tak wysoko ustawioną czułość w osu dlatego bo strasznie się ślimaczy kursor podczas grania i nie nadążam nawet na mapach hard
AmaiHachimitsu

Orszak wrote:

Mam tak wysoko ustawioną czułość w osu dlatego bo strasznie się ślimaczy kursor podczas grania i nie nadążam nawet na mapach hard
Przede wszystkim złym nawykiem jest zwiększanie czułości z nadzieją, że uda nam się nadążyć za mapą. Jest to podstawowy błąd, nieudolna próba zrobienia sobie "skrótu" do grania lepiej.

To Twoja ręka się ślimaczy, nie kursor.

Pozdrawiam,
Novalogic
Co ustawień czułości w grze - jakakolwiek wartość inna niż 1,0 powoduje konieczność dodatkowego przeliczania przez osu prędkości kursora, co może prowadzić do minimalnych lagów czy niedokładności / rozbieżności w takich samych ruchach myszą. Stąd bezpieczniej ustawić czułość w dpi samej myszy lub w systemie.
Mountek
ja gram na 6 i jest świetnie, ale i tak planuje zakup tabletu :P
Oski12821
Ja tam gram w każdą grę na 500 dpi, oczywiście w osu mam 1.0x a w windowsie 6/11. O ile się nie mylę, to zwiększanie czułości w osu może powodować bardzo niedokładne odwzorowywnie ruchu dłoni. Zwiększanie czułości w grze, to jakby nie było, zwiększanie czułości za pomocą software'u, a nie sensora.
atxsu
zalezy od twoich preferencji, naprzyklad kiedy jeszcze gralem myszka to mialem sensivity na 2.20 i dawalem dare 100pp mapki, teraz na tablecie odjebalem 300pp score xD
Zain Sugieres
Po chuja necropostujecie tutaj
szymix222

RothmansBlue100 wrote:

Co do czułości :P mam na 2x i dobrze mi się gra :) ale czasami za szybko ruszam ręką :P

Dzięki za te porady :P
osobiscie polecam 1.60 do 1.80
Zain Sugieres

Zain Sugieres wrote:

Po chuja necropostujecie tutaj
Please sign in to reply.

New reply