forum

Polski (Polish) [RANDOM]

posted
Total Posts
4,960
show more
CuteCurry
Skoro "czemu != dlaczego" to czemu* się równa "czemu"? Przecież zarówno "dlaczego" jak i "czemu" to synonimy. Synonimy niby mają to do siebie, że coś je różni, a tutaj nie bardzo jestem w stanie zauważyć różnice. Owszem, "czemu" jest rzadziej używane w mowie; jest popularniejsze w literaturze, w prozie i publicystyce. Ale na forum przecież nie ma mowy* o "mowie". O literaturze, prozie i publicystyce też nie, ale tu jednak występuje forma pisana, nie mówiona.


*Zrobiłem to specjalnie.
zzqWilliam
Dlaczego piszesz powtórzenia, czemu ma to służyć?

W powyższym zdaniu widać idealnie tę różnicę.

A skoro to synonimy, to zdanie "Czemu piszesz powtórzenia, dlaczego ma to służyć" powinno mieć choć cień sensu, a go nie posiada.

"Synonimami" większość społeczeństwa uznaje również "parę" i "kilka" - "Mam kilka mechanicznych switchy", "Mam parę butów". Para oznacza dwie rzeczy, najczęściej tego samego rodzaju tudzież przedmioty przeznaczone do używania razem, czyli w parach. Jest różnica w zdaniu "Mam kilka butów", a "Mam parę butów" gdyż w pierwszym zrozumiemy, iż ktoś posiada trzy sztuki, pięć sztuk tych butów, w drugim zaś dowiemy się, że ktoś posiada jedną parę butów.

P.S. Czy w okoliczniku przyczyny gdziekolwiek będziesz miał zapisane "czemu"? Nie, a dlaczego? Gdyż "dlaczego" będzie prawidłowym pytaniem.
CuteCurry
Ponawiam pytanie zadane na początku poprzedniej wypowiedzi. Czym jest "czemu", skoro nie jest "dlaczego"? Jak należy tego w takim razie używać?

Dlaczego zdanie nie posiada cienia sensu? Może kontekst jest nieodpowiedni? A może nie każda lokomotywa to elektrowóz mimo tego, że każdy elektrowóz to lokomotywa?

Większość społeczeństwa uznaję również coś takiego jak "ciśnienie pary nasyconej" obok "pary żbików' i "pary butów". Myślę, że wiesz co mam na myśli.
zzqWilliam

spi wrote:

Ponawiam pytanie zadane na początku poprzedniej wypowiedzi. Czym jest "czemu", skoro nie jest "dlaczego"? Jak należy tego w takim razie używać?
A czymże jest norma, skoro norma normie nierówna? Skoro "normalny" jako przymiotnik nie ma sam w sobie znaczenia, to "czemu" może mieć jedno znaczenie i nie posiadać synonimów tak samo jak "norma".

Takie pojęcia jak dopełnienie dalsze, celownik, "Przyglądam się (C. komu? czemu?) przechodniom." mówią Ci coś?

spi wrote:

Większość społeczeństwa uznaję również coś takiego jak "ciśnienie pary nasyconej" obok "pary żbików' i "pary butów". Myślę, że wiesz co mam na myśli.
Tego to ja nie śmiem kwestionować. Akurat "para" to bardzo ciekawy temat. Ma znaczenie jako "para wodna" albo "para małżeńska", jako przedrostek para- np. paranormalność, parafraza itp. oraz właśnie jako "para butów" itd.
CuteCurry
Ależ "norma" posiada synonimy, w zależności od znaczenia: przepis, taryfa, standard, kanon, reguła.
"Dlaczego" też je posiada. Na przykład "po co", na przykład mniej oficjalne "czemu".
zzqWilliam
No niby fakt, że norma posiada synonimy aczkolwiek ja nie do końca je uznaję lecz to już moje osobiste przemyślenia.

"Po co" - tak, zgodzę się z tym, iż jest to synonim od "dlaczego", aczkolwiek "czemu" już nie gdyż posiada inne przeznaczenie.
CuteCurry
Zamek i zamek też posiadają inne przeznaczenie. Jeden służy do oblegania, drugi do zamykania drzwi, a jednak są to synonimy.
zzqWilliam
Synonim to wyraz na tyle zbliżony, że można nim zastąpić ten drugi w odpowiednim kontekście. A więc nie zgodzę się, że wyraz zamek jako budynek można podmienić wyrazem zamek jako choćby ten od drzwi.
CuteCurry
O kurczę, widzę jaki błąd tam zrobiłem. No cóż, chyba jestem już zbyt zmęczony.
Niech będzie wspomniany wcześniej kanon i norma. Patrząc na kanon w muzyce i patrząc na normę prawną. Są to dwie różne rzeczy, a jednak kanon również ma inne znaczenie, które będzie jak najbardziej synonimem słowa norma.
zzqWilliam
Nie uznaję synonimów normy, gdyż norma nie ma jednoznacznej definicji. Kanon również.

Hmmm... Po krótkich przemyśleniach dochodzę do wniosku, że norma na synonimy. Faktycznie wyraz norma i kanon można uznać za synonim - cechuje je brak dokładnej definicji.
Ciunek

spi wrote:

Zamek i zamek też posiadają inne przeznaczenie. Jeden służy do oblegania, drugi do zamykania drzwi, a jednak są to synonimy.
Plz, to są homonimy - wyrazy o takim samym brzmieniu i zapisie, ale o innym znaczeniu.
Fajną macie dyskusję.
CuteCurry

Ciunek wrote:

spi wrote:

Zamek i zamek też posiadają inne przeznaczenie. Jeden służy do oblegania, drugi do zamykania drzwi, a jednak są to synonimy.
Plz, to są homonimy - wyrazy o takim samym brzmieniu i zapisie, ale o innym znaczeniu.
Fajną macie dyskusję.
Wiem, napisałem o tym, że się pomyliłem, komentarz niżej.

Dyskusję? Nie nazwałbym tak tego, z jednej strony masz osobę, której ponoć nie sposób przekonać, przynajmniej według użytkowników #polish, z drugiej masz osobę, która odrzuca rzeczywistość poprzez niedopuszczenie do siebie faktu istnienia synonimów słowa "norma".

Nic z tego nie wyjdzie.
zzqWilliam
Nie uznaję synonimów normy, gdyż patrzę na to określenie bardziej z filozoficznego punktu widzenia. Norma jako samo słowo (czy też normalny jako przymiotnik) jest puste. Definicja normy jest inna u różnych ludzi, dlatego też napisałem, iż norma normie nierówna. Jeżeli powiesz do kogoś "Jesteś normalny.", określisz go wybranym przez siebie zestawem cech, zachowań, które Ty uważasz za normalne. Jeżeli normą w Polsce jest ruch prawostronny, to nie jest to normą np. w Wielkiej Brytanii - u nich jako normę określamy ruch lewostronny.
WujekGrzyb

Ciunek wrote:

Plz, to są homonimy - wyrazy o takim samym brzmieniu i zapisie, ale o innym znaczeniu.
Myślałem, że homofoby =/
AmaiHachimitsu
Galkan zrób thread "Poprawna Polszczyzna - Dyskusja" i poprzeklejaj posty.
Ciunek

zzqWilliam wrote:

Nie uznaję synonimów normy, gdyż patrzę na to określenie bardziej z filozoficznego punktu widzenia.
Bzdura. Słownikowe synonimy nie mają nic wspólnego z czyimiś poglądami.
zzqWilliam
Znasz filozofa, który by czegoś nie podważał swoimi poglądami?
Ciunek
Powtarzam po raz drugi: nie ma to NIC wspólnego. Wyjebane mam w filozofowanie. To, że słowo "norma" jest subiektywne, wg każdego człowieka norma jest inna, to nie oznacza, że nie ma słownikowych synonimów - wręcz przeciwnie, ma ich w chuj. EOT, nie lubię czytać pieprzenia bez sensu, a już tym bardziej na nie odpowiadać.
zzqWilliam
Masz rację, lepiej już zakończyć, gdyż, jak zawsze z resztą, każdy pisze swoje i nikt się z nikim nie zgadza.
Chino_old_1
Ku pokrzepieniu serc:
Dess1210
Szkoda, że na polskim było tylko 1 pytanie zamknięte ;__;
Ale co jak co, tematy wypracowania w miarę luźne :D
Yapa_old_1
Jeśli ktoś nie zdał lub bądź co bądź miał problemy ze zdaniem, to jest skończonym kretynem i gównem xD
kthxbai
Dess1210
Jestem kretynem, bo nie wiem czy zdam matmę xD
Galkan


link

#HYPE
CuteCurry
Trójki i tak nie będzie.
FredgHar
SPi ty serio taka flamerka czy ktoś Cie po prostu nie lubi?:D(bany)
CuteCurry
Po części jedno i po części drugie.
No i to nie są bany, to uciszenia.
DarkStoorM
Życie życie jest noweeeelą
Czas coś odkopać



I drugi film obok
Galkan


Najlepsza część od 16:13, ale i tak polecam obejrzeć całość.
O kurwa

Inny temat, znowu mam zbędne kupony - ważne do 24 maja:

50% - Escape Goat
75% - Stacking
75% - FaeVerse Alchemy
Cydros
Kolonko mnie przekonał, głosuje na Korwina XD
DarkStoorM
Fenek Alfa

DarkStoorM wrote:

Wojna peppciem o 10 dolarów.
https://twitter.com/pepppppy/status/466456147969708033
O kurwa
Autistic Cheating Xbox Kid - osu! edition
Yapa_old_1
Radziulka
U FOKIN WOT M8
zzqWilliam
He he he, to się wkopał xD
AmaiHachimitsu
Zdjęcie dnia



Takie tam z CWC by pepi

CuteCurry
I tak szalony moderator usunie.
Advantan
Amai zostanie uciszony za postowanie nsfw.
rEdo
Fenek Alfa
Pierwszy sajlens, cudowne uczucie XD

Also, coraz więcej ludzi klnie na Blackwidow 2014, czytać "Żalman tyle że droższy i czarno-zielony". Ale co ciekawe, więcej ludzi narzeka na samoczynnie nagrywające się makra których nie widać w sterowniku wiec nie da się usunąć niż na chińskie switche.
show more
Please sign in to reply.

New reply