forum

.

posted
Total Posts
18
Topic Starter
Butterfly
.
UnderminE
Ben sana şöyle basitçe bi özet geçeyim, ileriki haftada boş kaldığım zaman uzun bi Map yazısı yazmayı düşünüyorum yardımcı olucak şekilde.

Öncelikle BPM'nin ne olduğundan başlayalım: Açılımı Beat Per Minute yani dakikadaki ritim sayısı demek. Şarkıların çoğu %90 hep aynı ritimle ve hızla gider, bu hızı ve ritmi bulmak map yapmanın ilk adımı gibi bi şey. Şarkını açtığında, Timing sekmesine geldiğinde boş bi metronom görüceksin. Bunu elbette ki elle değer girerek ayarlayamazsın, bunun için sağ üst köşedeki Tap kısmını veya da T tuşunu kullanarak BPM ayarlıycaksın. Peppy kendisi bi video hazırlamış zamanında, ingilizce olsa da sadece bakarak da Tap Yapma mantığını anlıycağını umuyorum:

55. saniyelere falan sürükle, orada başlıyor timing yapmaya. Her ne kadar bu osu'nun ilk çıktığı zamanlardaki hali olsa da, Timing ekranında ve yaptığın işlemde bir farklılık yok.

Gelelim Offset'in ne olduğuna:
Bu oyunda offset; mp3'ün başladığı yer ile, senin ritmi tutturmaya başladığın yer arasındaki saniyedir. Yani atıyorum bi şarkının başında böyle bi yavaşlık uğultu olduğunu düşün ve bi yerden sonra ritim giriyo şarkıya. Tam o ritim girdiği yerden başlıyosun "Tap" yapmaya. İşte o başladığın yer ile şarkının başladığı yer arasındaki toplam saniye Offset olarak geçer.

Peppy o videoda offset'i eliyle ayarlamış ama artık Timing panel ile daha kolay yolu var. Eğer ki BPM'yi ayarlamışsan ama offset'in saniyesinin kaç olduğunu bilmiyosan, yani offset'în tam saniyesinden emin değilsen;
- Şarkıda ritme nerden başlıycaksan o saniyeye getir çubuğu (en aşağıdaki çubuk, ayrıca en yukarıda da var o şekilde ayarlanabilir. Scroll yapmak da kolaylık)
- F6'ya bastın ve karşına Timing Panel çıktı. Burada sağ tarafta Kırmızı noktayla yaptığın Timing ayarını görüceksin. Onun üstüne bir kez tıkla ve seç.
- Sol tarafta "Use Current Time" diye bir buton olması lazım. Ona bastığında, tam o an hangi saniyedeysen, Offset'i o saniyeye göre ayarlamış olursun. Aşağıdaki kırmızı ince çizgi de tam senin o an bulunduğu yere gelmiş olur. (Aşağıdaki kırmızı çizgi: Map'in timing çizgisidir. Yeşil, sarı ve mavi çizgileri de görüceksin ama şimdilik Kırmızının Timing çizgisi olduğunu bilmen yeterli.)

------

Resimsiz anlattım biraz karmaşık oldu ama umarım yardımcı olmuştur. Merak ettiğin bi şey varsa yine burdan sorabilirsin \:D/

HERKES SORABİLİR. Burayı Beatmap hakkında bilinmeyenler başlığı tadında bi şey olarak kullanalım :D
HellDawn
Timing konusunda kotu oldugum icin yardim edemem ama diger butun sorularin icin yardim edebilirim, guest diff ler icin buradayim :)
Topic Starter
Butterfly
.
Topic Starter
Butterfly
.
UnderminE
Double post yapmasan iyi olur, benim için hava hoş da dışarıdan gelen modların gözüne iyi durmaz :D

EDIT BUTONU DESU, rica ederim :D
Topic Starter
Butterfly
.
Topic Starter
Butterfly
.
UnderminE
Şimdi diyelim sen bi map yapıyosun. Hani bi mapte Diff'ler vardır, Insane, Easy, Normal vesaire. Şimdi sen yaptığın map'te Easy ve Normal yaptın. Hard yapamıyorsun daha diyelim. Bi başkasından rica ediyosun bana Hard diff yapar mısın diye. O Guest Diff oluyor. :D
Topic Starter
Butterfly
.
UnderminE
Hayır, biri senin map'inin başlığına;

- Guest Diff
- Arkaplan resmi ya da o tarz ıvır zıvır

atarsa onlara Kudosu veremiyosun, versen dahi Mod'lar gelip siler zaten o kudosu'yu. Anca şey olması lazım ummm map'in "düzeni" ya da mapset diye adlandırdığımız şeylerde gelip birileri yazıcak ki, onlara kudosu vericeksin.
Mesela ben gelip "Şarkının offset'i kesinlikle şu olmalı. Ayrıca 2. dakikanın başındaki slider şarkıya uymuyor, 2 saniye ileri al" tadında bi şey dersem ve sen o dediğimi map'inde uygularsan bana kudosu vermen gerekir. Anlamışındır heralde :D
Topic Starter
Butterfly
.
UnderminE
UnderminE's Insane demek, o map'te yer alan Insane'i tamamen UnderminE yapmış demek. Mesela açtın bi diff'i atıyorum easy yapıcaksın. Song Setup ekranı geliyor, orada Difficulty yanında 4 seçenek var Easy, Normal, Hard, Insane. Ama sen istersen oraya tıklayıp elle istediğin şeyi de yazabiliyorsun. Eğer o Insane'i sana ben yaptıysam "UnderminE's Insane" yazıyorum ki benim yaptığım belli olsun. Bi map'e birden fazla diff eklemek için Save as New Difficulty demen gerekiyor.

Zamanlama vs o tarz işler yaptığında isim koymuyosun, o kişi yaptığı şeyleri map'inin başlığına yazıyor sen de kudosu veriyorsun ona. İstersen map'in açıklama kısmına "yardımlarıı için şu arkadaşa teşekkürler" diyebilirsin :D Ama onun haricinde mapte öyle şeyler yer almamalı.

Ha bak Collab diye bi şey var. Atıyorum şarkının ilk 2 dakikasını sen map yaptın, kalan 1 dakikayı başkası map yaptı. Bu tarz ortak şeylere Collab diyoruz ve bunu map'in açıklama kısmında belirtmek zorundasın. Tags kısmına da o elemanın adını yazman gerek.
[-Shadowa-]
dilek ablanın destansı postları u.u
Sister Jude
Shadowa istilasına soooooooooon
[-Shadowa-]
mk snn
Sister Jude
Shadowa istilasına hayııııııııııır!!!!
[-Shadowa-]
Sniqht istilasına hayıııııııııııııııııııııır!!!!
Please sign in to reply.

New reply