forum

[REHBER] Mapping yeteneğinizi geliştirme yolları

posted
Total Posts
1
Topic Starter
zigizigiefe
Evet arkadaşlar böyle birşey niye yaptın diye soranlar çıkacaktır.Çünkü ben burada Türkiye'de mappingin gelişmesi ve mapper olacak/iyi bir mapper olabilecek arkadaşlarla bildiklerimi paylaşmak istediğimden.Neyse çok uzatmadan konuya geçiyorum:Map yapma yeteneği nasıl geliştirilir?

1-Açıklama Yöntemi:Ne demek istediğimi anlamayanlar çıkacaktır o yüzden şöyle anlatayım:Mapinizi yapıyorsunuz,ardından mapinize göz atıyorsunuz.Nereye hangi patterni koyduğunuzu,neden öyle yaptığınızı kendi kendinize açıklıyorsunuz ve bir kısmı açıklayamadığnızda veya değiştirme ihtiyacı hissettiğinizde buna göre değiştiriyorsunuz.Bu yöntem mapperların yaptığı bir şey ve twitch üzerinden izleyicilere açıklayan mapperlara bile rastladım.

2-Self-Mod:Bu da açıklamaya çok benziyor ama şöyle düşünün:Notepad açıyorsunuz,map editörüne giriyorsunuz ve mapiniz sanki başkasının mapiymiş gibi ayrıntılı bir şekilde modlamaya başlıyorsunuz.Modlamayı bitirdikten sonra notlara göz atıyorsunuz ve düzenlenmesi gereken yer varsa düzenliyorsunuz,kalması gereken yer varsa notların yanına nedeniyle birlikte kısa şekilde yazıyorsunuz.Bu şekilde hem mapping hem de modding şeklinizi geliştirirsiniz.

3-Kendi Mapping Tarzınızı Bulun:Sakın map yaparken maplediğiniz şarkının ranked hali ile kıyaslayıp "Benim maplerim berbat" demeyin.Mappingde ilk geliştirmeniz gereken yer kendi mapping tarzınız.Hangi patternler ile,hangi flowlar ile şarkıyı ve kendinizi daha iyi açıklıyorsanız onları kullanın.Örnek vereyim:Bir mapin içinde şarkıda üst üste birkaç baskın sesin geldiği yerde bir tane bile slider kullanılmayan,tamamen jumplar kullanılan mapleri sıkça görmüşümdür.Bunun nedeni şundan kaynaklanıyor:Mapper "Oyuncu buradaki jumpları görüp zorlanmadan oradaki sesin güçlü olduğunu anlayamaz." mantığıyla hareket ettiği için.Gayet mantıklı,değil mi?Sizde bu şekilde patternlerle şarkıyı açıklayabilmelisiniz.
aklıma geldikçe yazarım şimdi kafa gitti benim
Please sign in to reply.

New reply