forum

Billentyűzet vásárlási tanácsok

posted
Total Posts
17
Topic Starter
[ Another ]
Billentyűzet vásárlási tanácsok

Bevezető


Egy billentyűzet vásárlás általában egyszerű, van egy megadott árkategória és onnan eldöntjük melyik a legjobban kinéző, legjobb funkciókkal ellátott, legjobb ár/érték arányú darab szóval itt inkább most arról írnék, hogy milyen típusú, milyen fajta billentyűzet mellett döntsünk.

Mechanikus vagy rubber dome?


Először is tisztázzuk hogyan is működnek.
  1. Rubber dome: azaz membrán billentyűzet, a billentyűk alatt egy, a billentyűzettel majdnem azonos méretű gumi réteg van kis kupolákkal (<-rubber dome) ami hogyha lenyomunk egy gombot kilapul és érintkezik egy membránnal és ez küld jelet a lenyomott gombról
  2. Mechanikus: minden billentyű alatt egy külön rugóval, acéllemezzel ellátott kapcsoló (switch) van
Rubber dome előnyök:
  1. Olcsó
Rubber dome hátrányok:
  1. Eltérő az egyes gombok lenyomásához szükséges erő
  2. Rövid élettartam
  3. Idővel a gombok lenyomásának érzése megváltozik, később ragadós lesz
Mechanikus előnyök:
  1. Hosszú élettartam
  2. Gombok lenyomásához egységes erő szükséges
  3. Nem változik a gombok lenyomásának érzése
  4. Gombok egyenként javíthatóak
Machanikus hátrányok:
  1. Rubber domehoz képest drága
Mechanikus, de milyen switch?


Ezt csak te tudod, hogy melyik switch a neked való, annyit tudok segíteni, hogy melyik hogyan működik.

Lineáris switchek:
  1. Cherry MX Red: 45g aktiválási erő szükséges hozzá, végig ugyanolyan a lenyomni, nincs visszajelzés sem klikkelő hang
  2. Cherry MX Black: pontos mása a Rednek de 45g helyett 60g erő szükséges a lenyomásához


Érezhető visszajelzéssel ellátott de klikk nélküli switchek:
  1. Cherry MX Brown: 45g-55g aktiválási erő szükséges hozzá, az aktiválási pontnál érezhető visszajelzés tapasztalhatunk
  2. Cherry MX Clear: pontos mása a Brownnak de 65g aktiválási erő szükséges hozzá
  3. Razer Orange: nagyon hasonló a Cherry Brownhoz de az aktiválási és reset pontok máshol helyezkednek el a switchben
Érezhető visszajelzéssel ellátott de klikkelő switchek:
  1. Cherry MX Blue: 50g aktiválási erő szükséges hozzá, hasonló a Brownhoz de itt aktiváláskor egy klikkelő hangot is lehet hallani
  2. Cherry MX Green: pontos mása a Bluenak de 80g aktiválási erő szükséges hozzá
  3. Razer Green: nagyon hasonló a Cherry Bluehoz de az aktiválási és reset pontok máshol helyezkednek el a switchekben
Van még Cherry White, Cherry Grey is de nincs belőlük olyan sok billentyűzet, hogy relevánsak legyenek, mint a Romer G és hasonlók sem érdekelnek senkit.

Switchek felépítéséről ábrák(Cherry Red, Black, Brown, Clear, Blue, Green, Razer Green, Orange):



És egy kis segítség, a jelenlegi magyar ranking alapján top50-ben így oszlanak meg a switchek:



Végszó


Ha váltani szeretnél mechanikus billentyűzetre ha teheted próbáld ki az összes lehetséges switchet majd utána dönts, de bármelyiket választod lehetsz mindegyikkel jó, mint a rubber dome-al is.


Ha valaki valamit hozzászeretne tenni, van más tapasztalata nyugodtan írja le, ha valakinek pedig kérdése van az általam használt dolgokhoz akkor in game megkereshet.
Szet
Nekem bejon a tactile feedback a barnan, nem tudnek megszokni egy linearisat
monsternyu
Nekem egy tesoro tizonam van(brown) és megvagyok vele elégedve
EnDy_S
Szeretném megosztani saját tudásomat a témával kapcsolatban.
Ha a lehető legjobb switch-ről beszélünk, akkor kizárólag a RED és a BLACK jöhet szóba. És akkor jöjjenek a miértek:
Sokan azon a véleményen vannak, hogy mindenkinek a lehető legkényelmesebb billentyűzet lesz a legjobb, azonban amiről én beszélek, az a competitív játékoknál használt min-maxing. Ez lényegében azt takarja, hogy minden esetben logikai és elsősorban matematikai megközelítésből kell arra törekedni, hogy a lehető legjobb teljesítményt érje el az ember. Lehető legjobb teljesítmény alatt az abszolút legjobbat kell érteni, tehát a milisecundumos különbségeknek pont akkora jelentőssége van, mint a másodperceseknek. Ezzel a megközelítéssel lehetséges egy -legjobb- billentyűt kiemelni a többi közül. Az előbb említett gyakori vélemény, miszerint a kényelemre kell törekedni, sem feltétlenül téves, szimplán arról van szó, hogy máshova fekteti a hangsúlyt és erről sokan megfeledkeznek. A min-maxolásnak különböző jelentőssége van attól függően, hogy mi a célja az embernek egy játékban. Amennyiben valaki a kényelemre törekszik, abban az esetben nyílván a legkényelmesebb lesz a legjobb, viszont a min-maxolás kizárólag a teljesítményről szól. Rengeteg más szempont is létezik, hogy csak egyet hozzak fel a billentyű hangereje, ami ha túl nagy zavarhatja a körülötted lévőket stb. stb.

A red és black-en kívüli switch-eknek és a rubber dome-nak egyértelmű hátránya a visszajelzés.
Lehet, hogy kényelmi szempontból fontos dolog, azonban mind a visszajelzés léte és nemléte is megszokható és tanulható.
A visszajelzés értelemszerűen úgy működik, hogy egy akadályt raknak a lenyomódó billentyű útjába ezért egy pillanatra lelassul, annak ellenére, hogy ugyanolyan erővel nyomja le az ember. A visszajelzést gyakorlatilag ez a hirtelen lassulás adja meg, ugyanakkor a sebesség csökkenése rontja a teljesítményt.
Nyilván minimális kiesésről beszélünk, azonban szemléltetésnek jó lenne pl, hogy míg egymillió gombnyomást teszünk meg ugyanolyan erővel egy visszajelzéssel működő billentyűvel, addig hányat tehetnénk meg egy olyannal, ami nem visszajelzéssel működik.
Ez a probléma áthidalható azzal, hogy előbb nyomja be a gombot az ember, és ez az amiatt nem érződik kellemetlennek az, hogy lassulás van. Tiszta sor, ha hosszabb ideig tart ugyanaz az út, akkor előbb kell elkezdeni ahhoz, hogy ugyanabban az időben érkezzen meg, mint a másik amelyiknek rövidebb ideig tart.

Ennek két hátránya van:
-Az egyik az, hogy pazaroljuk az időt, tehát magas AR-nél kevesebb idő van reagálni ugyanarra a dologra. Nem mintha lenne bárki aki AR 11-et rendesen olvas és nem pedig emlékezetből tolja a pályát, de azon a szinten pl. már ég és föld lenne a két billentyű közti különbség!
-A másik hátrány az a billentyűk egymás utáni lenyomásának maximális sebessége. Ez leglátványosabban a streamelésnél jön ki. Mivel ez a legszembetűnőbb különbség, ezért stream billentyűkként szokták kezelni főként a redet, de a black-et is. Brutális DT mapokon azonban singletap közben is már hozhat olyan különbséget, ami jelentős.

A másik hátránya a visszajelzéssel rendelkező billentyűknek az, hogy miután túljutott az ember az akadályon, utána megcsúszik a billentyű és ütközésig nyomja minden esetben az ember. Ez még önmagában nem hátrány, mivel szinte mindig a visszajelzéssel nem rendelkező billentyűket is ütközésig nyomja az ember, azonban nem szabad elfelejteni, hogy ez a red és black switch-eknél opcionális. Ha valaki növelni akarja valamilyen okból a sebességét, vagy csak könnyíteni szeretné az ujjain lévő terhet, abban az esetben a red és black switch tartalmazza azt a lehetőséget, hogy az érzékelési pont után (ami ha jól tudom a lenyomási táv felénél van) olyan mélységig nyomja le, ameddig csak szeretné. Ez egy elég nehezen alkalmazható technika, mert meg kell tanulni hogy mikor éri meg használni egy mapon, milyen ritmusnál stb. Azonban az, hogy ilyen extra lehetőséget nyújt precizitásra, annak aki ezzel szeretné javítani a játékát, megintcsak olyan különbséget hoz, ami gyakorlatban már ég és föld kategóriás különbséget tesz a két fajta billentyű közé.

Az utolsó szempont, ami nagyban közrejátszik a billentyűk maximálisan elérhető sebességében az, ami a black-et versenybe hozza a red-del szemben.
Ugyebár minél erősebben nyomjuk le a gombot, annál gyorsabb. Ezzel egyidejűleg, minél kevésbé tart ellent a gomb, annál gyorsabban lehet lenyomni. Egy embernek a lehető legnagyobb erő amivel le tudja nyomni a gombot adott, így mindig az lesz a gyorsabb, amelyik kevésbé áll ellent. Ezért gondolják nagyon sokan azt, hogy a red a legjobb billentyű, még azok közül is, akik foglalkoznak min-maxinggal. Ez azomban ott hibázik, hogy elfelejt egy nagyon fontos dolgot, mégpedig azt, hogy amikor lenyomja az ember a billentyűt, akkor nem csak odaút van, hanem visszaút is. Egy billentyű lehetséges maximális sebességében az is közrejátszik, hogy a visszaút ideje a rugó erősségétől függ, így az erősebb rugó, ami odaútnál negatívum, mert nagyobb súly kell ahhoz, hogy leereszkedjen, visszaútnál pozitívum lesz. Így tehát arról van szó, hogy a rugó két esetben szab felső határt a billentyű sebességének, és a két esetnél pont ellentétes az, hogy erősebb, vagy gyengébb rugó az, ami ezt a határt számunkra előnyösen tolja ki. Az, hogy melyik lesz a jobb a red és a black közül az attól függ, hogy melyik az a határ (cap, maximum) a kettő közül (lenyomási és felengedési sebesség), amelyiket előbb éri el az ember és ezért az fogja lekorlátolni a képességét. Ez az ujjak erősségén múlik. Ez a pont egyszerűen megfogalmazva annyit tesz, hogy erősebb kezű embereknek lehetséges, hogy annyi pluszt adjon a black, hogy azzal ellensúlyozza azokat a helyeket, ahol rosszabb a rednél, sőt előnyösebbé is válhat.
Ez a része emberfüggő és elég komoly mérésekre van szükség ahhoz, hogy meg lehessen pontosan állapítani hogy melyik a jobb. Annyira casual még én is vagyok, hogy ennél a résznél approve-oljam a megérzésen alapuló választást.

Nem vagyok tudós ezért nem tudom 100%-os bizonyossággal állítani hogy nincs tévedés az elméletemben. Szívesen várom azokat, akik ha esetleg észrevesznek valahol hibát, kijavítanák. (Azonban értetlenkededésből eredő belekötésre nem fogok reagálni lol)

TL;DR:Ruri dobd a barnát plx és Kirino bestgirl
Topic Starter
[ Another ]
utána megcsúszik a billentyű és ütközésig nyomja minden esetben az ember.
Ez nem teljesen igaz, én például tudok bottom out nélkül gépelni, játszani és nekem a feedback pont segít benne mert pontosan tudom honnan engedhetem vissza a gombot, ez lehet azért mert a razer greenen szinte ugyanott van a reset pont ahol az aktiválási pont, lehet, hogy cherry switchel ez máshogy működik de számok alapján nincs akkora különbség hogy lehetlen legyen pl. blue-val bottom out nélkül használni a billentyűzetet.
Spkz
Én az első 20-25k játékomat membrán gombokkal játszottam, ezért eléggé megszoktam őket, de úgy gondoltam hogy ki szeretném próbálni a mechanikus gombokat is és mivel havonta kidobtam ~2000 Ft-ot erre: http://images.esellerpro.com/2272/I/494/0/GGBOB65268-1.jpg csak azért, hogy a laptop billentyűzetét kíméljem, de ezeket egy hónap használat után haza is vágtam, ezért hát minden arra utalt, hogy adjak egy esélyt a mechanikus gomboknak is. Azt azért sajnálom, hogy nem volt esélyem az összes switched kipróbálni, mielőtt döntöttem volna, hogy milyet is rendelek, de végülis a red mellett döntöttem mert az a populárisabb switch osu terén és már a kolitársaim így is majdnem hogy a kést szorították a nyakamhoz, hogy membrán gombokkal milyen hangosan játszok, pláne ha mondjuk a blue switch mellett döntöttem volna :D Legelőször rátaláltam ezekre: t/273915 amikor még vadásztam az alkalmakat, hogy hogy tudom a legolcsóbban megúszni a mechacnikus gombokat. Megrendeltem red switchekkel és 2 hét alatt meg is érkezett a kis szerkezet. Összességében, körülbelül 2 hónapja használok red switcheket és van körülbelül 5-10k játékom velük. Én speciel nagyon szeretem őket, persze ezt még mindig csak úgy tudom mondani, hogy a többi switchet nem nagyon volt alkalmam kipróbálni (pár kivételével) és személyes tapasztalatom, hogy rengeteget fejlődtem a mechanikus gomboknak köszönhetően. Körülbelül két hete eldöntöttem, hogy továbbfejlesztem a gombokat, így hát vettem egy mechanikus billentyűzetet, szintúgy red switchekkel. Két problémám van jelenleg a billentyűzettel, azt a tényt félretéve, hogy imádok rajta gépelni. Az egyik, hogy még mindig tanulom, mivel eddig csak membrán billentyűzeteken gépeltem, így a hangtalan red switchek is teljes hangzavart csapnak a szobámban, mert még nem tanultam meg hogy ne nyomjam le teljesen a gombokat gépelés közben. A másik problémám a billentyűzettel az, hogy valószínűleg túlságosan is hozzászoktam az előbb említett osu padhoz, mivel semmi stamina-m nincsen egyelőre, viszont ha az osu padot használom egyből visszajön, viszont billentyűzettel rövidebb távon sokkal pontosabb vagyok és jobban érzem, hogy mikor is kell kattintani. Nem tudom teljesen miért van ez, gondolom ez csak beállítás/szokás kérdése, nyilván fognak alakulni a dolgok az idő múlásával, mivel még nem vagyok nagyon tapasztalt ebben a játékban és nem is olyan régóta játszok aktívan.
Ha valaki szeretne váltani membránról mechanikusra, ezt az osu padot csak ajánlani tudom, minden szempontból:
  1. Az ár viszonylag olcsó egy teljes billentyűzethez képest, pláne ha neked tetszik a membrán billentyűzet és csak osuzni szeretnél a mechacnikus gombokkal
  2. A házhoz szállítás korrekt, a termék minőségi
  3. Többfajta switchek és keycapek közül lehet választani
  4. A szerkezet 1-1 vastag és 2-2 vékony O-gyűrűvel van ellátva alapból, mindegyik keycapre, amik persze leszedhetők, de ha csökkenteni akarod a hangzavart, akkor hasznos :)
  5. Stabilan le lehet őket rögzíteni a mellékelt dupla-oldalú ragasztóknak köszönhetően, akár többször is
Valamint még annyit tudok tanácsolni, hogyha valaki mindenképpen mechanikus billentyűzetet szeretne, tényleg próbálja ki az összes switchet mielőtt beruházna egybe, mert nem egy olcsó dolog. Nekem például nagy fájdalmam hogy a brown switcheket nem tudtam kipróbálni, mert lehet hogy jobbak lettek volna, de már mindegy, maradok a redeknél :D
Bocsi a kicsit hosszabb posztért, gondoltam megosztom a tapasztalataimat, ha már úgyis a témánál vagyunk :)
Zabergan
Én is csatlakoznék a mechanikus csoporthoz az IBM Model M billentyűzetemmel. Buckling spring -et használok.
(https://www.youtube.com/watch?v=pBcVX51UQRA Régi Gameplayem ezzel)
Mondhatni ezek drágábbak a mostani Cherry MX billentyűzeteknél, mivel nem készítenek ilyen billentyűzetet (3 used from $130.00 1 refurbished from $124.99)

Lenyomáshoz szükséges erő = 70g (= 7db 200Ft-os és 1db 100Ft-os érme súlya!)
Egyik leghangosabb billentyűzet. Szomszédaim mindig emlékeztetnek erre.
Játékra nem igazán alkalmas (a magas erőlenyomás miatt), de én azt mondom hogy szokás kérdése :D

Azért használom ezt, mert:
- Érzed mikor nyomtad le. nincs késés.
- PS/2 Csatlakozós
- Nincs rajta Windows gomb
- Vagány vagy ha ilyet használsz (110% Cooler!)
GCManoid
Cherry MX Reds. ;)
~ Nemrég vettem meg ~
A leggyorsabb response-nál döntöttem de idő kell mire megszokja az ember.
( Elsőre fura lehet mivel nincs feedback de nekem bejött :) )
Norbi
Én a mai napig rubber dome használó vagyok, habár elég szívesen váltanék MX Redre. Nem olyan régen próbáltam Cremation féle Razer Greent, nem volt az sem rossz, habár teljesen megszokás kérdése (főleg az extra gombok, amik rajta vannak, írni nem tudtam nagyon vele).
Swayxer
Én egy osu!nono-t rendeltem most, de még nem jött meg.
Silver body, red switch.
verto
Lehet a top50-es listát frissíteni kéne
Topic Starter
[ Another ]
Yay! Updatelve van a top50-es cucc.
Spkz
Az érzés amikor rájössz, hogy a poszt készültekor MÉG nem voltál top50, a frissítésekor pedig MÁR nem vagy top50 játékos
verto
Wow lehettem volna egyedüli blue switch-es, ha nem váltom le.

Oda az egyéniség :(
Gamanoid
Annak a bizonyos "Gemanoid"-nak a Billentyuzete van nekem is, oh wait :V
csajka
Hali! 2 hete vásároltam Mx cherry Black switches billentyűzetet, és nem igazán jött be. Úgy éreztem, hogy túl nehéz lenyomni, sokkal másabb érzése van mint az előző membrános billentyűzetemnek. Ezért azon gondolkoztam hogy leváltom Red switchre, mivel ahhoz csak 45g erőt kell kifejteni. Nem akarom teljesen lecserélni a szinte zsírúj billentyűzetemet, ezért az lenne a kérdésem, hogy ha vásárlok 2 darab Red switches billentyűt, azt ki tudom cserélni 2 Black helyére?
R45eytx5

csajka wrote:

Hali! 2 hete vásároltam Mx cherry Black switches billentyűzetet, és nem igazán jött be. Úgy éreztem, hogy túl nehéz lenyomni, sokkal másabb érzése van mint az előző membrános billentyűzetemnek. Ezért azon gondolkoztam hogy leváltom Red switchre, mivel ahhoz csak 45g erőt kell kifejteni. Nem akarom teljesen lecserélni a szinte zsírúj billentyűzetemet, ezért az lenne a kérdésem, hogy ha vásárlok 2 darab Red switches billentyűt, azt ki tudom cserélni 2 Black helyére?
Az csak rajtad múlik, hogy ki tudod-e, mi nem ismerünk :D
Forrasztani kell egyébként hozzá.
Please sign in to reply.

New reply