forum

[Archived] Scrolling On Ranking Panel Crashed the Game

posted
Total Posts
2
Topic Starter
CatgirlCultist
Problem Details:

I was scrolling as fast as I could upwards on the ranking panel and the scroll bar teleported to the bottom, froze the game, and then crashed.

Error Message:

System.Reflection.TargetInvocationException: Exception has been thrown by the target of an invocation. ---> System.ArithmeticException: Function does not accept floating point Not-a-Number values.
at System.Math.Sign(Single value)
at #=z1Sz5o7fiHrigOMniYYwH9nTSXf0y.#=zUPwAnTIqpNwz(Single #=zTjKLVlU=, Single #=zH33GcgnVi9L0AaSeIZi1kBw=)
at #=z1Sz5o7fiHrigOMniYYwH9nTSXf0y.#=zEsIT2WmwYfvO(Object #=zUSfB0qI=, EventArgs #=zWF7eoNQ=)
--- End of inner exception stack trace ---
at System.RuntimeMethodHandle.InvokeMethod(Object target, Object[] arguments, Signature sig, Boolean constructor)
at System.Reflection.RuntimeMethodInfo.UnsafeInvokeInternal(Object obj, Object[] parameters, Object[] arguments)
at System.Delegate.DynamicInvokeImpl(Object[] args)
at #=zRzp0NniaqSHApMK9Bw==.#=zzd_M76w=(#=zQL8EEToYy004cqRPPw== #=zcctV8lU=)
at #=z8JhrGy88vjanRkKprA==.#=zMovxeNw=(#=zQL8EEToYy004cqRPPw== #=zcctV8lU=)
at #=zp7BDbJGQEfOlte_UKFtoC24=.#=zmK4NTnfYSjYnlS6L1A==()
at #=zp7BDbJGQEfOlte_UKFtoC24=.#=zR$aDic4=()
at #=z8JhrGy88vjanRkKprA==.#=zg$sGUnE=(#=zwo_Euqj7Sa3SY_nTWZcg1yM= #=zHovMenQ=)
at #=zqak2eo$l6HyrjHIijg==.#=zk2ixebg=()
at #=zmoJR45mO4xW3qYygPw==.#=znsdhdEs0Qmxt(Object #=zUSfB0qI=, EventArgs #=zWF7eoNQ=)
at #=zXGZEY73IRO8LbAZBx8deEqA=.#=zMcXpLzQ=(Object #=zUSfB0qI=, EventArgs #=z2GWvd5I=)
at #=z28Zbvq7ICfPkGi4fH0hsIag=.#=zk62qpeND8WIY7wZoBw==(Object #=zUSfB0qI=, EventArgs #=zWF7eoNQ=)
at System.Windows.Forms.Application.ThreadContext.System.Windows.Forms.UnsafeNativeMethods.IMsoComponent.FDoIdle(Int32 grfidlef)
at System.Windows.Forms.Application.ComponentManager.System.Windows.Forms.UnsafeNativeMethods.IMsoComponentManager.FPushMessageLoop(IntPtr dwComponentID, Int32 reason, Int32 pvLoopData)
at System.Windows.Forms.Application.ThreadContext.RunMessageLoopInner(Int32 reason, ApplicationContext context)
at System.Windows.Forms.Application.ThreadContext.RunMessageLoop(Int32 reason, ApplicationContext context)
at System.Windows.Forms.Application.Run(Form mainForm)
at #=z28Zbvq7ICfPkGi4fH0hsIag=.#=zNs6_p9g=()
at #=zmoJR45mO4xW3qYygPw==.#=zNs6_p9g=()
at #=zmCn0gFwSKm95WCVm5g==.#=zO0ULEoYMMlC_(String #=zCRNNy33j51Up, Boolean #=zE_a2QJr7Ief2TGRE66n9D68=, Boolean #=zqBADtIvZoj$Lt3$OdQ==)

osu! version: 20180510.2cuttingedge

Edit: I was able to easily recreate this.
EightBitLoxs
wow I did not know that thats crazy :o
Please sign in to reply.

New reply