forum

Poradnik: Stwórz własną beatmapę.

posted
Total Posts
12

Czy podoba Ci się mój poradnik?

Tak
36
69.23%
Nie mam zdania
10
19.23%
Nie
6
11.54%
Total votes: 52
Topic Starter
SteRRuM
Witajcie, postanowiłem więc zrobić poradnik tyczący się tworzenia (być może tylko dla niektórych) pierwszej beatmapy.

Podstawy:
  1. Najważniejszą rzeczą jest odpowiednie MP3/OGG (są to jedyne formaty, które obsługuje osu!). Zalecane są jakości 128kbps+, aczkolwiek mogą występować wyjątki jeżeli chodzi o maratony. Od niedawna wprowadzona została zasada, że standardowa jakość np. z YouTube (64kbps) nie jest akceptowana, warto jest więc się trochę wysilić i poszukać wybranej piosenki w lepszej jakości.
  2. Gdy już mamy odpowiednie MP3/OGG możemy przystąpić do tworzenia naszej beatmapy. Na początku należy ustawić Timing.
    1. BPM: Do znalezienia BPM możemy użyć następującego programu: MixMeister BPM Analyzer (chyba każdy sam potrafi go zainstalować). W sytuacji, gdy chcemy znaleźć BPM samodzielnie, należy wsłuchać się w muzykę i naciskać ten przycisk do beatu (coś w stylu 'BUM BUM' 'UMC UMC', po jakimś czasie powinno się załapać).
    2. Offset: Offset jest jedną z rzeczy trudniejszych. Dla nowicjuszy polecałbym poproszenie kogoś obeznanego o znalezienie offsetu lub napisanie tutaj.
      1. Szczegółowy opis: (niektórym może się przydać) Offset jest to miejsce, w którym rozpoczyna się piosenka. Offsetu nie ustawia się do wokalu (głosu), lecz do beatu (wcześniej wspomnianego w ustawianiu BPM). Na czas szukania offsetu proponuję ustawić Playback Rate na 25% (wówczas łatwiej jest znaleźć offset). Gdy wszystkie ustawienia są gotowe, wysłuchujemy piosenki od początku i ustawiamy offset tam gdzie zaczyna się pierwszy beat. Gdy nasza beatmapa jest już gotowa, ale jednak zdecydowaliśmy się na zmianę offsetu: Wybieramy T na klawiaturze i wybieramy opcję Resnap All notes oraz następnie zatwierdzamy klikając OK lub naciskając Enter. Należy też sprawdzić czy wszystkie Circle są w odpowiednim miejscu na Timeline (o tym opowiem w dalszej części).
  3. Do prawidłowego 'mapienia' wymagane są również: włączone Distance Snap oraz Grid Snap (Rozmiar Grid Snap można zmienić w opcjach klikając: View -> Grid Level -> I następnie wybieramy najbardziej nam odpowiadający)
Wydaje mi się, że to wszystko, jeżeli o podstawy chodzi.

Post zostanie ukończony, gdy autorowi zachce się cokolwiek robić.

Wszelkie uwagi, komentarze czy też wykryte błędy, proszę o pisanie w tym temacie.

Ankieta działa tymczasowo, kiedy poradnik zostanie ukończony, zostanie wyzerowana.
Ryohan
Dobry pomysł, jak skończysz PMnij i przykleję i wyczyszczę z sugestii itp :P
Kubu
A jakie formaty piosenek przyjmuję osu! ? Jak mam włożyć swoją własną piosenkę do gry? :3
Szczerze powiedzawszy jakbym był noobem to bym niewiele z tego zrozumiał (i tak jestem n00b4m)
Jeśli ma to być poradnik dla każdego to przydałoby się wiecej screen'ów... Poczekamy, zobaczymy co serrek nam tu wykombinuje :D
Aczkolwiek i tak dobra robota, to były tylko takie moje drobne sugestie ~~
Kubu
A jakie formaty piosenek przyjmuję osu! ? Jak mam włożyć swoją własną piosenkę do gry? :3
Szczerze powiedzawszy jakbym był noobem to bym niewiele z tego zrozumiał (i tak jestem n00b4m)
Jeśli ma to być poradnik dla każdego to przydałoby się wiecej screen'ów... Poczekamy, zobaczymy co serrek nam tu wykombinuje :D
Aczkolwiek i tak dobra robota, to były tylko takie moje drobne sugestie ~~

O kurde, db posta walnąłem, Ryoszku, zrób coś z tym :D
Topic Starter
SteRRuM

kuburaczek wrote:

A jakie formaty piosenek przyjmuję osu! ? Jak mam włożyć swoją własną piosenkę do gry? :3
Szczerze powiedzawszy jakbym był noobem to bym niewiele z tego zrozumiał (i tak jestem n00b4m)
Jeśli ma to być poradnik dla każdego to przydałoby się wiecej screen'ów... Poczekamy, zobaczymy co serrek nam tu wykombinuje :D
Aczkolwiek i tak dobra robota, to były tylko takie moje drobne sugestie ~~
Mhm, zmieniłem troche o tym formacie żeby było jaśniejsze.
//gogogo edit
Koryo
A co np. ze sliderami które wracają ;p?
PS: Slidery mi się psują i robią z siebie zwykłe circle kiedy tylko wychodzę z edytora :(
fartownik

Koryo wrote:

A co np. ze sliderami które wracają ;p?
PS: Slidery mi się psują i robią z siebie zwykłe circle kiedy tylko wychodzę z edytora :(
Pewnie dlatego ze sa za krótkie... zapewne zrobiles je w 1/8 Best Snap Divisior przy bpm 200 czy coś w tym stylu :P
Koryo
bmp 51.8 o ile pamiętam, i 1/4
Edit: A z resztą, postanowiłem, że jednak wolę 'konsumować' beatmapy ;p
fartownik
To wlasnie dlatego ;p BPM 51, malo, a na dodatek pewnie dales szybkosc sliderow na 1,10 :D To wszystko :P
ShaggoN
Z tym MixMeisterem czasami jest problem jak piosenka ma zmienne BPM. :|
Astar
Wspaniały poradnik SteRRuM! Na pewno mi się przyda w mojej karierze mappowania!
BoberOfDarkness
Post zostanie ukończony, gdy autorowi zachce się cokolwiek robić.

Wszelkie uwagi, komentarze czy też wykryte błędy, proszę o pisanie w tym temacie.

Ankieta działa tymczasowo, kiedy poradnik zostanie ukończony, zostanie wyzerowana.
Please sign in to reply.

New reply